Správa Koordinačného výboru

Odporúčané postupy v diagnostike a manažmente akútnej pľúcnej embólie

Koordinačný výbor pre pľúcnu embóliu, Európska kardiologická spoločnosť:
Ústredná skupina autorov: A. Torbicki (predseda), E. J. R. van Beek (redaktor), B. Charbonnier, G. Meyer, M. Morpurgo, A. Palla a A. Perrier
Členovia: N. Galie, G. Gorge, C. Herold, S. Husted, V. Jezek , W. Kasper, M. Kneussel, A. H. Morice, D. Musset, M. M. Samama, G. Simonneau, H. Sors, M. de Swiet a M. Turina
Interní recenzenti: G. Kronik, J. Widimsky

OBSAH

ÚVOD

Epidemiológia a predispozičné faktory
Patofyziológia
Prirodzený priebeh a prognóza

DIAGNOSTIKA

Klinický obraz a klinické zhodnotenie pľúcnej embólie
Pľúcna scintigrafia
Pľúcna angiografia
Špirálové CT
Echokardiografia
Detekcia hĺbkovej žilovej trombózy
D-dimér
Diagnostická stratégia

LIEČBA

Hemodynamická a respiračná podporná liečba
Trombolytická liečba
Chirurgická embolektómia
Antikoagulačná liečba
Venózne filtre

ŠPECIFICKÉ PROBLÉMY

Diagnóza a liečba PE počas tehotenstva

POUŽITÁ LITERATÚRA

Predslov

Predložené odporúčané postupy zostavil Koordinačný výbor pre pľúcnu embóliu pri Európskej kardiologickej spoločnosti (EKS) podľa návrhu ústredia Pracovnej skupiny pre pľúcnu cirkuláciu a funkciu pravej komory.

Výbor EKS schválil uvedené odporúčania na zasadnutí dňa 17. júna 1997 na základe pokynov Rady pre vedecké a klinické iniciatívy.

Koordinačný výbor tvorí 21 členov vrátane zástupcov Európskej respiračnej spoločnosti, Európskeho rádiologického zväzu a poradného orgánu zloženého z dvoch interných recenzentov. Členov vymenoval výbor EKS na podklade návrhov Pracovnej skupiny a Kolégia vedeckých spoločností prizvaných s cieľom podporiť vypracovanie odporúčaní pre riešenie pľúcnej embólie. Predseda a sedem členov koordinačného výboru tvorili Ústrednú skupinu zostavovateľov, vrátane redaktora zodpovedného za prípravu finálneho dokumentu. Členovia koordinačného výboru sa stretli v septembri l998 vo Viedni a Ústredná skupina zostavovateľov v máji l999 vo Varšave a v januári 2000 v Paríži. Kontroverzné príspevky sa konzultovali aj s Pracovnou skupinou pre pľúcnu cirkuláciu pri Európskej respirologickej spoločnosti (ERS) na verejnom zasadaní Výročného snemu ERS v Ženeve v septembri l998.

Recenziu literatúry a odborných príspevkov vypracovali členovia Koordinačného výboru podľa individuálnej sféry odbornosti. Ich komentáre a príspevky sa odosielali na elektronický panel Koordinačného výboru a predložili sa na diskusiu prostredníctvom internetu. Druhá fáza pozostávala z prípravy a vyhotovenia predbežného konceptu odporúčaní, za ktoré zodpovedala Ústredná skupina zostavovateľov na podklade odborných diskusií z dvoch nadväzných zasadnutí a z internetu. Na požiadanie Rady pre vedecké a klinické iniciatívy predseda koordinačného výboru predniesol referát na zjazde EKS v auguste 1999, ktorým poukázal na základné body koncipovaných odporúčaní.

V konečnom štádiu sa dokument rozposlal všetkým členom Koordinačného výboru na korekciu a schválenie. Správnosť vyhotovenia nezávisle posudzovali dvaja interní recenzenti. Špeciálne úsilie bolo vyvinuté na zahrnutie všetkých relevantných faktov týkajúcich sa diagnózy a liečby pľúcnej embólie. Vypracovanie odporúčaní sa financovalo z rozpočtu, ktorý pre Koordinačný výbor vyčlenila Európska kardiologická spoločnosť, s vylúčením zainteresovanosti akejkoľvek komerčnej organizácie. Zoznam všetkých prispievateľov je uvedený v Dodatku.

Úvod

Pľúcna embólia (PE) predstavuje nezanedbateľný medzinárodný zdravotnícky problém s odhadovanou incidenciou viac ako 100 000 prípadov za rok vo Francúzsku, so 65 000 prípadmi medzi hospitalizovanými pacientmi v Anglicku a Walese a s najmenej 60 000 novými prípadmi ročne v Taliansku. Stanovenie diagnózy je neraz náročné, PE často býva nepovšimnutá. Mortalita neliečenej pľúcnej embólie (PE) je približne 30 %, ale adekvátnou (antikoagulačnou liečbou) liečbou sa dá zredukovať na 2 – 8 %. Hlboká venózna trombóza (HVT) a PE tvoria častú príčinu morbidity a mortality po chirurgických výkonoch, poraneniach, pôrodoch a pri rôznych chorobných stavoch (1, 2). Napriek tomu množstvo prípadov prebehne nespoznane, a preto bez liečby a s vážnymi následkami. V skutočnosti sa prevalencia PE v postmortálnych nálezoch (približne 12 – 15 % hospitalizovaných) za posledné tri desaťročia podstatne nezmenila (3). Keďže moderná medicína zlepšuje prežívanie pacientov s malignitou a kardiorespiračnými ochoreniami, možno očakávať, že pľúcna embólia bude čoraz častejším klinickým problémom.

V perakútnom štádiu môže byť PE fatálna: aktuálna štúdia ICOPER (4), ktorá priebežne zahrnula 2 454 pacientov s akútnou pľúcnou embóliou liečených v 52 nemocniciach, zistila až 17,5 % celkovú mortalitu za obdobie troch mesiacov. Niekedy PE predstavuje „zásah z milosti“, ktorý je príčinou smrti u pacientov s infaustnou prognózou. Napriek tomu v 27 – 68 % rôznych súborov pitvaných (5) to boli úmrtia, ktorým bolo možné predísť. Z dlhodobého hľadiska existuje riziko rozvoja pľúcnej hypertenzie z rekurentnej embolizácie, respektíve z absencie reperfúzie pľúcneho riečiska (6).

Z klinických dôvodov koordinačný výbor navrhuje, aby sa pľúcna embólia klasifikovala do dvoch hlavných skupín: masívna a nemasívna pľúcna embólia. Masívnu PE sprevádza šok a/alebo hypotenzia (definovaná systolickým TK < 90 mmHg, alebo pokles TK ł 40 mmHg v priebehu viac ako 15 minút; ak nie je spôsobená novovzniknutou arytmiou, hypovolémiou alebo sepsou). V ostatných prípadoch ide o nemasívnu pľúcnu embóliu. Podskupinu pacientov s nemasívnou PE, pri ktorej je v echokardiografickom náleze prítomná hypokinéza pravej komory, navrhuje Koordinačný výbor nazvať ako submasívna, vzhľadom na to, že prognóza týchto pacientov býva odlišná ako u skupiny pacientov charakterizovaných nemasívnou PE a normálnou funkciou pravej komory.

Epidemiológia a predispozičné faktory

O odhadovanom výskyte hĺbkovej flebotrombózy a pľúcnej embólie v populačne založených štúdiách zatiaľ referovalo len niekoľko krajín, avšak vzhľadom na rôznorodosť použitých kritérií a diagnostických znakov je nevyhutné dostupné údaje analyzovať s opatrnosťou (7). Incidenciu HVT a PE v bežnej populácii západného sveta možno v uvedenom poradí odhadnúť na 1,0 a 0,5/1000 obyvateľov/rok u (8). Určiť počet klinicky nemých – nefatálnych prípadov nie je možné. Využitie úmrtných listov s uvedením diagnózy pľúcnej embólie je absolútne nespoľahlivé (9). Okrem toho diskrepancie medzi diagnózou a pitevným nálezom nie sú výnimkou. Celkový počet nepredpokladaných PE zistených postmortálne neklesol dokonca ani v prípadoch, kedy bola akútna masívna, respektíve submasívna PE bezprostrednou príčinou smrti (2, 10). V sekčných štúdiách sa prevalencia nepredpokladaných PE, či už priamo alebo nepriamo smrteľných, pohybuje v rozmedzí 3 – 8 % (3, 11 – 14).

Metaanalýza 12 postmortem štúdií, ktoré prebehli v rokoch 1971 – 1995, odhalila, že viac než 70 % významných pľúcnych embólií ostalo klinicky nerozpoznaných (2, 15). Pretože pitva sa nevykonáva systematicky, sekčné štúdie prispievajú len malým podielom k ozrejmeniu prevalencie tromboembolickej choroby (TECH) alebo úmrtí v dôsledku PE. Väčšina prípadov PE sa v klinických štúdiách vyskytuje vo veku od 60 do 70 rokov na rozdiel od výskytu PE pri pitve v skupine 70 – 80-ročných (12 – 18).

Hlavné primárne a sekundárne rizikové faktory zodpovedné za vznik TECH sú uvedené v tabuľke 1 (19, 20). Ide zrejme o kombináciu rôznych faktorov navzájom; napriek tomu podľa údajov súčasného francúzskeho multicentrického registra (18) sa ukazuje, že takmer v jednom z dvoch prípadov PE a HVT sa nezaznamenal výskyt žiadneho klasického predispozičného faktora.

Vrodená predispozícia k trombóze sa považuje za vzácny stav, skutočná prevalencia je však neznáma. Mala by sa rozhodne zvažovať u pacientov s dokumentovanou neobjasnenou trombózou vo veku pod 40 rokov, s recidivujúcou HVT alebo PE a s pozitívnou rodinnou anamnézou (6). Doposiaľ identifikované najčastejšie genetické defekty sú: rezistencia na aktivovaný proteín C (APC-R; až 90 % prípadov na podklade bodovej mutácie faktora V) (21, 22), mutácia 20210A faktora II (23), hyperhomocysteinémia (24, 25) a deficit antitrombínu III, proteínu C a proteínu S (26, 27).

Incidencia HVT a PE narastá s vekom (28), tento trend môže vysvetliť vzťah medzi vekom a prítomnosťou iných chorobných stavov, ktoré samotné znamenajú vlastné rizikové faktory tromboembolizmu (malignita, infarkt myokardu a podobne) (29, 30).

Uvádza sa, že tromboembolické komplikácie sa vyskytujú u 30 – 60 % pacientov s cievnou mozgovou príhodou (paralýza dolnej končatiny), 5 – 35 % pacientov s akútnym infarktom myokardu a viac ako u 12 % pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca (10, 15, 31 – 33).

Pokiaľ ide o imobilizáciu, už jej krátke trvanie (jeden týždeň) znamená predispozíciu pre venózny tromboembolizmus. Výskyt HVT medzi chirurgickými pacientmi sa odhaduje na 5 % v prípade herniotómie, 15 – 30 % v prípadoch veľkej brušnej chirurgie, 50 – 75 % pri operáciách bedrových fraktúr, 50 – 100 % pri léziách miechy (31, 34). PE je vzácna po izolovanej náhrade chlopne, ale nie je zriedkavá po chirurgickej revaskularizácii myokardu (3 – 9 % prípadov) (35, 36). Približne štvrtina všetkých pľúcnych embólií vzniká po prepustení z nemocnice, pričom častejšie práve v podskupine pacientov, ktorí podstúpili tzv. nízkorizikovú operáciu (37).

Riziko tromboembolickej choroby je päťkrát vyššie u tehotných žien, ako u ostatných žien porovnateľného veku, pričom 75 % hlbokých žilových trombóz sa vyskytuje pred pôrodom a 66 % pľúcnych embólií v popôrodnom období (38). Perorálne kontraceptíva zvyšujú riziko HVT trojnásobne, ale bazálna incidencia je medzi mladými ženami veľmi nízka (ročne približne 0,3/10 000) (39). Najnovšie zistenia poskytujú presvedčivé dôkazy o tom, že u užívateliek treťogeneračných orálnych kontraceptív (obsahujúcich buď desogestrel alebo gestoden, ako progestagénovú zložku), sa riziko tromboembolickej choroby zvyšuje na 1 – 2/10 000 ročne (40, 41). Toto riziko ďalej narastá v prítomnosti vrodenej trombofílie, napríklad rezistencie na aktivovaný proteín C. Postmenopauzálna hormonálna substitučná terapia sa tiež spája s trojnásobne vyšším rizikom tromboembolickej choroby, čo demonštruje väčšina ostatných prospektívnych štúdií (42, 43). Bazálne riziko je však opäť nízke (ročne asi 15/10 000 žien užívajúcich hormonálnu substitučnú terapiu). Väčšina odborníkov súhlasne tvrdí, že anamnéza žilového tromboembolizmu nie je absolútnou kontraindikáciou hormonálnej substitučnej terapie, osobitne u žien vykazujúcich vysoké riziko koronárnej choroby srdca, ak sa však u nich prednedávnom (menej ako jeden rok) nevyskytla tromboembolická príhoda. Napokon samotné fajčenie predstavuje nezávislý rizikový faktor pre pľúcnu embóliu, ako to nedávno preukázala štúdia Nurses´ (44).

Vzťah medzi tromboebolickou chorobou a potvrdenou neopláziou je známy, pričom najnovšie štúdie naznačujú, že u pacientov s tzv. idiopatickou pľúcnou embóliou sa asi v 10 % prípadov následne prejaví malignita (17). Pre pátranie po malignite u pacientov s PE stačí podrobné odobratie anamnézy, fyzikálne vyšetrenie, rutinné vyšetrenia, t. j. RTG hrudníka, krvný obraz a základný laboratórny skríning. Iné vyšetrenia sú konštantne bez prínosu (45 – 47).

Podľa klinických aj sekčných štúdií bol zdroj tromboembolizmu detekovaný len v 50 – 70 % prípadov, pretože tromby v žilách lýtka sú neinvazívnymi diagnostickými metódami ťažšie diagnostikovateľné, zároveň sa ani disekcia žíl postmortem pri autopsii nevykonáva rutinne (2, 16). Okrem toho kompletné uvoľnenie trombu a jeho migrácia nastáva predovšetkým u chirurgických pacientov (48), takže miesto pôvodu sa už vôbec nedá určiť. V prípadoch rozpoznaného zdroja tromboembolizmu je v 70 – 90 % jedna alebo viac trombóz v oblasti v. cava inferior – častejšie v úrovni femorálnych a iliackých žíl. Najnovšie údaje získané post mortem (15) poukazujú na vyšší počet tromboembolov, ktoré sa tvoria v pánvových žilách, konkrétne v periprostatickom a periuterinnom plexe.

Približne v 10 – 20 % prípadov sa emboly uvoľňujú z trombov lokalizovaných v oblasti vena cava superior. V poslednom období dochádza častejšie aj ku trombózam žíl horných končatín (15, 16, 49, 50), a to v dôsledku invazívnych a terapeutických procedúr (zavedené i. v. katétre, intravenózna chemoterapia a podobne). Pľúcna embólia bude pravdepodobne súvisieť s flebotrombózou horných končatín až v 40 % prípadov (52, 53). Kardiálny pôvod pľúcnej embólie má v celkovej incidencii choroby nepodstatné zastúpenie (15, 53).

Koreláciu medzi lokalizáciou trombózy s incidenciou a závažnosťou PE zaznamenala istá prospektívna klinická štúdia (54). V prípade, že HVT nepresahovala oblasť lýtka, incidencia PE bola 46 %, femorálnej lokalizácie dosiahla v 67 % a v prípade trombózy pelvických žíl až 77 %. Pri závažnom priebehu PE sa väčšina embolov uvoľnila z trombóz proximálnych žíl. Nezanedbateľné množstvo trombóz vzniká pôvodne v lýtku, odkiaľ nastáva ich progresia do proximálnych žíl a následne embolizácia (55).

 

Zhrnutie:

· Odhad ročnej incidencie HVT a PE je v uvedenom poradí 1,0 a 0,5/1 000 obyvateľov západného sveta.

· HVT a PE tvoria súčasť jednej nozologickej entity – venóznej tromboembolickej choroby.

· Sú známe získané aj vrodené rizikové faktory.

 

Patofyziológia

 

Tabuľky 2 a 3 sumarizujú komplexné a multifaktoriálne zmeny respiračných a kardiovaskulárnych funkcií spôsobené akútnou pľúcnou embóliou. Za hemodynamické následky (presorické zmeny v pľúcnom a systémovom obehu, v pravej predsieni, zmeny minútového srdcového výdaja, pľúcnej cievnej rezistencie a koronárneho prietoku) sú zodpovedné jednak za rozsah embolizácie, ako aj prítomnosť či neprítomnosť preexistujúceho kardiovaskulárneho ochorenia (10, 56).

Zväčšenie afterloadu pravej komory (PK) pri masívnej PE zapríčiňuje zvýšenú prácu myokardu PK a vyššiu spotrebu O2. Zároveň dochádza k poklesu srdcového indexu, a to napriek primeranému tlaku krvi, konštantnému, resp. narastajúcemu preloadu PK a nezmenenej kontraktilite. Keďže systémový tlak v konečnom dôsledku klesá a tlak v PK sa zvyšuje, redukuje sa tlakový gradient medzi aortou a pravou komorou. Zhoršenie minútového výdaja ľavej komory nespôsobuje len samotná ischémia myokardu, ale ovplyvňuje ho aj komprimácia perikardu v dôsledku dilatácie PK a posun interventrikulárneho septa doľava (57). Nedávno uskutočnená štúdia u pacientov s pľúcnou hypertenziou potvrdila, že nárast afterloadu PK následkom obštrukcie pľúcnej cirkulácie spôsobuje kombináciu pravokomorového zlyhania s poklesom preloadu ľavej komory (58). Tieto zmeny spoločne s abnormálnou geometriou interventrikulárneho septa spôsobujú zníženie srdcového indexu. V prípade akútnej PE je obdobný sled udalostí oveľa viac vyjadrený, pretože nehypertrofovaná PK ťažšie prekonáva iniciálny vzostup afterloadu.

Pri akútnej, najmä masívnej pľúcnej embólii, hypoxémiu spôsobujú: (a) ventilačno-perfúzny nepomer; ventilačno-perfúzny pomer, ktorý je vyšší v hypoperfundovaných oblastiach, sa v niektorých hypoperfundovaných zónach, prípadne v častiach s atelektázou, znižuje; (b) intrapulmonálne alebo intrakardiálne skraty v dôsledku otvorenia preexistujúcich artério-venóznych anastomóz alebo cez foramen ovale patens; (c) zhoršená kyslíková saturácia venóznej krvi pre znížený minútový srdcový výdaj; (d) alterovaný difúzny komponent. Vo väčšine prípadov sa tieto mechanizmy pravdepodobne rôzne kombinujú, pričom ich významnosť determinuje prípadne aj prítomnosť preexistujúcej kardiopulmonálnej patológie (59, 60).

Embolizácia spravidla prebieha bez pľúcneho infarktu, takže pravý pľúcny infarkt je skôr výnimkou (48). Pľúcny infarkt sa takmer isto vyskytne u pacientov so zlyhávaním ľavej komory alebo s pľúcnym ochorením. Zakrvácanie do alveolov v dôsledku obturácie distálnych pľúcnych artérií a influxom krvi z brochiálnych artérií sa u väčšiny pacientov reštituuje bez pľúcneho infarktu. U pacientov s predchádzajúcim kardiálnym ochorením však môže progredovať do vzniku pľúcneho infarktu (61).

 

Zhrnutie:

· Hemodynamické následky pľúcnej embólie priamo závisia od veľkosti a množstva embolov a od aktuálneho stavu kardiorespiračného systému.

· Pľúcny infarkt je pomerne vzácna komplikácia.

 

 

Prirodzený priebeh a prognóza

Nie je ľahké sledovať prirodzený priebeh stavu, ktorý je skôr syndrómom, ako presne definovanou chorobou a komplikáciou početných rôznorodých chorobných stavov. V akútnej fáze HVT sa raz vytvorený trombus môže buď rozpustiť, alebo expandovať, alebo embolizovať. Neliečená trombóza hĺbkových žíl lýtka recidivuje málokedy za predpokladu, že nevznikne proximálna extenzia. Avšak neprimerane liečená proximálna flebotrombóza sa spája s vysokým rizikom častých recidív (62).

PE sa vyskytuje ako izolovaná príhoda, alebo býva vo forme sukcesívnych (opakovaných) epizód. Prognózu možno zväčša ovplyvniť v akútnej alebo postakútnej fáze. V akútnom štádiu môže prvý atak končiť buď fatálne, alebo prebehne s viac či menej závažnými následkami, respektíve aj úplne asymptomaticky. Veľké emboly znamenajú všeobecne väčšiu hrozbu ako drobné emboly. Napriek tomu v ojedinelých prípadoch je embolizácia do periférnych vetiev pulmonálnych artérií, ktorá necháva hlavné kmene voľné, nielen príčinou dramatickej symptomatológie, ale môže dokonca privodiť náhlu a nečakanú smrť (63, 64). Osobitne riskantné obdobie rekurencie PE býva v prvých štyroch až šiestich týždňoch (11, 48, 65). Pri absencii antikoagulačnej liečby toto riziko významne vzrastá (66). Na výsledný stav prvého ataku PE z krátkodobého pohľadu, teda do značnej miery u prežívajúcich pacientov, vplýva skutočnosť, či bola alebo nebola začatá liečba. Realizáciu tohto kroku samozrejme podmieňuje včasné určenie diagnózy (66, 67). Mortalita neliečenej PE dosahuje 25 – 30 % (66). Takéto hodnoty udáva jedna dávnejšia štúdia, ktorá pravdepodobne sledovala pacientov s ťažším priebehom PE ako súčasné štúdie, a preto budú tieto údaje zrejme nadhodnotené. Napriek tomu nie sú k dispozícii a ani nebudú alternatívne údaje. Každú pľúcnu embóliu treba považovať za potenciálne fatálnu udalosť kvôli možnosti recidívy – bez zreteľa na závažnosť prvej epizódy. Incidencia či už fatálnych, alebo nefatálnych recidív PE klesá pri adekvátnej antikoagulačnej liečbe na menej ako 8 % (7, 66). Pričom prítomnosť voľne vlajúceho trombu proximálnej žilovej trombózy nemá na uvedené riziko vplyv (65).

Echokardiograficky detekované pravokomorové preťaženie je určujúcim činiteľom krátkodobej prognózy pri klinickom podozrení na PE (68, 69). Detekcia perzistujúceho foramen ovale je významným prediktorom ischemickej mozgovej príhody a morbidity u pacientov so závažnou PE (70). Prognostický význam mobilného trombu v pravom srdci zostáva naďalej neozrejmený (71 – 75). V najväčších štúdiách (71, 72), respektíve registroch (73), boli fatálne následky uvedené u 35 – 42 % pacientov s nálezom mobilného trombu v pravom srdci. Na druhej strane prítomnosť trombu v pravom srdci v jednej štúdii významne neovplyvnila včasnú a celkovú perhospitalizačnú mortalitu (75).

Masívnu PE zvyknú niekoľko týždňov predchádzať početné menšie pľúcne embólie, ktoré často unikajú pozornosti klinika (76). Množstvo pľúcnych embólií a infarktov rôzneho veku (čerstvé, v procese organizácie, respektíve už organizované) sa post mortem zistia v 15 – 60 % prípadov (11, 48). Dôležitý je údaj, ktorý svedčí pre sukcesívnu embóliu, pričom exitu sa mohlo predísť, keby sa včas stanovila diagnóza (11).

Prognóza po akútnej fáze PE závisí do značnej miery od adekvátnej lýzy krvnej zrazeniny a od rekanalizácie pľúcneho arteriálneho a hlbokého žilového systému. To ovplyvňuje množstvo faktorov, ako napríklad prítomnosť vrodeného trombofilného stavu, primeranosť antikoagulačnej liečby a výskyt trvalých rizikových faktorov. Aj keď pacient prežije začiatočnú epizódu PE, dlhodobú prognózu určujú prevažne sprievodné podmienky. Faktory, združené s vyššou mortalitou, sú: pokročilý vek, malignita, apoplexia a kardiopulmonálne ochorenia.

Pátranie po príčinách dýchavice a chronického zlyhávania PK u niektorých pacientov odhalí pokročilú pľúcnu hypertenziu, ktorá je dôsledkom asymptomatickej rekurentnej pľúcnej embólie. Entita chronickej tromboembolickej choroby sa odlišuje od akútnej PE a v prípade, že zostáva neliečená, končí fatálne v priebehu dvoch až troch rokov od určenia diagnózy (75, 77).

 

Zhrnutie:

· Neliečená tromboembolická choroba sa spája s vysokým rizikom recidív (fatálnych aj nefatálnych).

· Antikoagulačná liečba redukuje mortalitu pacientov s pľúcnou embóliou o 75 %.

· Prognóza liečenej – nie masívnej tromboembolickej choroby závisí najmä od prítomnosti sprievodných chorôb, akými sú malignita alebo kardiovaskulárne ochorenia.

 

Diagnóza

Klinický obraz a klinické zhodnotenie pľúcnej embólie

PE je potenciálne fatálny patologický stav s variabilným klinickým obrazom (od hemodynamickej nestability po asymptomatický priebeh). Zhodnotenie pravdepodobnosti PE u vyšetrovaného jednotlivca na základe klinického obrazu má rozhodujúci význam pre interpretáciu výsledkov diagnostických testov a výber správnej diagnostickej stratégie. V 90 % prípadov je podozrenie na PE vyslovené na podklade klinických prejavov, akými sú dyspnoe, bolesť na hrudníku alebo synkopa, ktoré sa vyskytujú buď izolovane, alebo v kombinácii. V klasických súboroch 95 % pacientov s PE – bez predchádzajúceho kardiorespiračného ochorenia malo prejavy dyspnoe, tachypnoe alebo bolesť na hrudníku (78). Podobne v novších súboroch, v ktorých bolo zahrnutých aj 25 % pacientov s predchádzajúcim kardiorespiračným ochorením, sa u 97 % pacientov s PE vyskytla novovzniknutá dýchavica, bolesti na hrudníku, respektíve synkopa (79, 80). V 10 % prípadov bola PE suponovaná v situáciách s vysokým rizikom na základe náhodných rádiologických nálezov – na RTG snímke hrudníka alebo skene špirálového CT.

Pleuritická bolesť hrudníka samostatne alebo v kombinácii s dyspnoe je jedným z najčastejších prejavov PE (tabuľka 4) (78 – 80). Túto bolesť zvyčajne zapríčiňujú distálne emboly, ktoré spôsobujú pleurálnu iritáciu, pričom nález konsolidácie možno vidieť na skiagrame hrudníka. Tento syndróm sa často nesprávne nazýva „pľúcny infarkt“, hoci histopatologickým korelátom je alveolárna hemorágia, ktorú iba vo výnimočných prípadoch sprevádza hemoptýza.

Náhle vzniknutá izolovaná dýchavica je obvykle prejavom centrálnejšej – pleuru nepostihujúcej pľúcnej embólie. Sprevádza ju retrosternálna bolesť podobná stenokardii, ktorá pravdepodobne reprezentuje pravokomorovú ischémiu. Hemodynamické prejavy sú vyjadrené zreteľnejšie, ako pri syndróme „pľúcneho infarktu“. Progresia dyspnoe v priebehu niekoľkých týždňov je niekedy natoľko nápadná, že evokuje diagnózu pľúcnej embólie, keďže absentuje iná bežná príčina prehlbujúcej sa dýchavice. U pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním alebo s pľúcnym ochorením môže byť zhoršenie dýchavice jediným prejavom pľúcnej embólie.

Dramatická hemodynamická odozva, akou je synkopa, či šok, je charakteristická pre centrálnu formu pľúcnej embólie. Centrálna PE prebieha pod obrazom nasledujúcich kardiovaskulárnych zmien: systémová artériová hypotenzia, oligúria, chladné akrálne časti končatín a/alebo klinický obraz akútneho zlyhania pravej komory.

Prítomnosť alebo chýbanie rizikových faktorov pre výskyt tromboembolickej choroby má pri posudzovaní pravdepodobnosti pľúcnej embólie základný význam. Potrebné je si navyše uvedomiť, že riziko PE narastá s počtom prítomných rizikových faktorov. Napriek tomu PE vzniká často aj u jedincov, ktorí nemajú žiadne rizikové faktory (18). Jednotlivé znaky a príznaky klinického obrazu nemajú samostatne väčší význam, pretože nie sú ani špecifické, ani senzitívne (tabuľka 4). Skiagram hrudníka je zvyčajne abnormálny, pričom najčastejšími RTG nálezmi sú platničkové atelektázy, pleurálne výpotky alebo elevácia bránice. Hoci takýto RTG obraz nie je veľmi špecifický, skiagram poskytne predovšetkým informácie na vylúčenie iných príčin dyspnoe a bolestí na hrudníku. V štúdii PISAPED (80) náhle prerušenie (amputácia) cievnej kresby periférne od hílovej artérie, oligémia a infiltrát klinovitého tvaru s bázou ku pleure nálezy úzko súviseli s pľúcnou embóliou a boli prítomné v 15 – 45 % pacientov. Tieto údaje sú však v rozpore so zisteniami z predchádzajúcich súborov (78). V štúdii PISAPED (80) skiagram hrudníka interpretovalo šesť pneumológov – všetci špecialisti z oblasti diagnostikovania PE. Preto bude potrebné diagnostický prínos uvedených RTG znakov prehodnotiť aj za iných okolností. Pľúcnu embóliu bežne sprevádza hypoxémia, ale až 20 % pacientov s PE má normálne hodnoty parciálneho tlaku O2 (paO2). Pretože väčšina pacientov má aj hypokapniu, predpokladalo sa, že kyslíková alveolovo-arteriálna diferencia (D(A-a)O2) bude citlivejším indikátorom PE ako paO2. Klinické štúdie, ktoré ozrejmili, že až 15 – 20 % pacientov s potvrdenou PE vykazuje normálnu hodnotu D(A-a)O2, boli však sklamaním (79). Napokon prínosné sú aj EKG znaky preťaženia PK (obraz S1Q3, inverzia vlny T vo zvodoch V1-V3, BPTR). Zaznamenanie týchto zmien však svedčí pre závažnú PE a rovnako prítomné môžu byť pri preťažení PK z akejkoľvek inej príčiny.

Pretože diagnostická hodnota samostatných symptómov, znakov a nálezov bežne dostupných testov je nízka, mohlo by sa zdať, že klinický obraz je pri podozrení na PE nepoužiteľný. Proti tomuto tvrdeniu existuje rozsiahly súbor údajov. V skutočnosti však kombinácia týchto premenných, či už empirická alebo nepriama podľa vyšetrujúceho klinika (83 – 85), alebo na základe pravidla predikcie (80, 86 – 88), umožňuje pomerne presné zatriedenie pacientov s podozrením na PE do troch základných, tzv. klinických, respektíve predtestových pravdepodobnostných kategórií. Tabuľka 5 znázorňuje prediktívne hodnoty klinického zhodnotenia PE podľa jednotlivých metód. Vzhľadom na rozpoznanie pacientov s vysokou pravdepodobnosťou ochorenia sa predikčné pravidlá osvedčili spoľahlivejšie, ako empirické určenie. Klinická užitočnosť rozlišovania medzi stredne veľkou a vysokou klinickou pravdepodobnosťou môže mať tiež svoje limitácie.

Kombinácia klinickej pravdepodobnosti a pľúcneho skenu sa použila s cieľom vylúčiť klinicky významnú pľúcnu embóliu. Analýza databázy 1 034 pacientov s podozrením na PE vyšetrených na jednotkách lekárskej služby prvej pomoci potvrdila, že trojmesačné riziko tromboembolizmu u 175 pacientov s podozrením na PE, ktorí neboli liečení vzhľadom na nízku empirickú klinickú pravdepodobnosť a nediagnostický pľúcny sken (za podmienky, že kompresívnou ultrasonografiou žíl dolných končatín sa nedetekovala proximálna hlboká flebotrombóza), bolo minimálne (1,7 %, 95 % interval CI 0,1 – 4,9) (84). Takáto kombinácia sa zistila u 21 % pacientov, kvôli čomu sa nevykonalo ani angiografické vyšetrenie. Skóre nízkej až stredne veľkej klinickej pravdepodobnosti, že môže ísť o pľúcnu embóliu, použili aj kanadskí výskumníci, aby sa vyhli angiografii v 702 prípadoch z 1 239 pacientov (57 %), ktorých pľúcny sken nebol diagnostický a rutinná ultrasonografia bola negatívna (pozri diagnostické stratégie). Trojmesačné riziko tromboembólie u týchto pacientov bolo iba 0,5 % (95 % CI 0,1 – 1,3) (86).

Ako uvádza tabuľka 5, klinici sa musia rozhodnúť medzi empíriou a dvoma pravidlami predikcie na to, aby posúdili klinickú pravdepodobnosť PE. Nepopierateľnou výhodou pravidla predikcie je umožnenie štandardizovaného a jednoznačného zhodnotenia. Čitateľ by si mal byť vedomý, že v jednom z pravidiel predikcie má subjektivita významnú úlohu (86). Dôležitým elementom v danom skóre je rozhodnutie, či je u vyšetrovaného pacienta možnosť inej diagnózy rovnako (ak nie viac) pravdepodobná ako PE. Okrem toho by malo pravidlo predikcie spĺňať prísne metodologické normy, aby disponovalo validitou a možnosťou prenosu do klinickej praxe (89, 90). Takéto normy spĺňa jeden súbor (86), vrátane externej validácie a stanovenia klinickej aplikovateľnosti, ale nie súbor v štúdii PISAPED (80). Okrem toho uvedené skóre má validitu len v kombinácii so špecifickými kritériami pre pľúcny sken, ktoré vymedzila štúdia PISAPED (91), ktorú ešte len čaká externá validácia. Napokon bežná prax dokazuje, že keď je klinik konfrontovaný s diskrepanciou medzi empirickým zhodnotením a pravdepodobnosťou určenou nejakým skóre, spravidla sa rozhodne dôverovať vlastným skúsenostiam.

Zhrnutie:

· PE má mimoriadne pestré klinické prejavy.

· Klinické podozrenie na PE je vždy potrebné racionálne zvážiť, aby nedošlo k jej prehliadnutiu.

· Pre stanovenie klinickej pravdepodobnosti PE a celkového stavu pacienta sú indikované diagnostické testy prvej línie (EKG, skiagram hrudníka a rozbor krvných plynov)

· Zhodnotenie klinických prejavov dostatočne umožňuje odlíšiť podskupinu pacientov s nízkou pravdepodobnosťou PE.

· Klinickú pravdepodobnosť možno stanoviť na základe empírie alebo určiť explicitne podľa pravidla predikcie.

· Veľmi nízke riziko PE majú pacienti s malou klinickou pravdepodobnosť PE, bez prítomnosti hlbokej trombózy žíl dolných končatín a pacienti s nediagnostickým pľúcnym skenom.

 

Pľúcna scintigrafia

Pri podozrení na PE má mať pľúcna scintigrafia v diagnostickom postupe prvoradé postavenie. Existujú pre to dva dôvody: (a) Ide o neinvazívnu diagnostickú techniku a (b) bola vyhodnotená vo veľkých klinických štúdiách. Jej aplikácia sa preukázala ako mimoriadne bezpečná, popísalo sa len niekoľko alergických reakcií.

Pľúcna scintigrafia pozostáva z dvoch zložiek: perfúzneho a ventilačného zobrazenia. Zobrazenie sa vykonáva minimálne v šiestich projekciách, najpoužívanejšie sú predná, zadná, ľavobočná, ľavá predná šikmá, pravobočná a pravá predná šikmá. Pri perfúznom zobrazení sa ležiacemu pacientovi intravenózne podajú makroagregáty albumínu (MAA), označené izotopom technécia (99mTc) a pacient zhlboka dýcha (92). Výsledkom je rovnomerné uviaznutie označených častíc v pľúcnom kapilárnom riečisku, čím dochádza k prechodnej obštrukcii kapilárnej frakcie (93). V prípade oklúzie vetiev pľúcnej artérie sa do kapilárneho riečiska, uloženého periférne od tejto oklúzie, nedostanú partikuly, v dôsledku čoho sa zobrazia scintigrafické výpady perfúzie. Ventilačnú zobrazovaciu štúdiu možno vykonávať viacerými diagnostikami, vrátane aerósolov 81mkryptónu, kyseliny 99mTc-dietylén-triamín-pentaoctovej (DTPA) a 143xenónom a 99mtechnéciom označených uhlíkových častíc (Technegas) (94).

Klasifikácia pľúcnej scintigrafie je predmetom polemík už niekoľko rokov. Pod prvé pokusy o klasifikačný systém sa podpísali McNeil (95) a Biello (96). V Severnej Amerike prednedávnom prebehla rozsiahla štúdia (PIOPED), ktorá priniesla oveľa prepracovanejšiu klasifikáciu (85). S prihliadnutím na skutočnosť, že angiograficky sa potvrdila PE až u 16 % pacientov, ktorí boli zatriedení do skupiny s nízkou pravdepodobnosťou, prešla táto klasifikácia značnou kritikou (97). Dôsledkom toho sa kritériá z PIOPED štúdie revidovali v snahe zlepšiť prediktívne hodnoty pľúcnej scintigrafie (98, 99).

Štúdia PISAPED použila viac klinicky orientovanú klasifikáciu a v snahe eliminovať neurčité výsledky pľúcnych skenov použila výhradne perfúznu pľúcnu scintigrafiu (91). Jeden z hlavných realizátorov štúdie PIOPED bol na základe použitia tejto klasifikácie schopný správne určiť 91 % pacientov s dokázanou pľúcnou embóliou a vyradiť 80 % tých, u ktorých sa PE angiograficky vylúčila. Tento postup sa môže preniesť aj do klasifikácie perfúzno-ventilačnej scintigrafie pľúc, podľa ktorej možno definovať tri kategórie: PE vylúčená (normálny nález), PE dokázaná (vysoká pravdepodobnosť – určená minimálne jedným segmentálnym alebo rozsiahlejším výpadom perfúzie s lokálne normálnou ventiláciou alebo skiagramom hrudníka) a PE ani vylúčená ani potvrdená (nediagnostická) (100 – 103).

Výsledky pľúcnych skenov by sa mali posudzovať s prihliadnutím na klinické podozrenie lekára, ktorý vyšetrenie odporučil, na čo poukázalo aj niekoľko veľkých štúdií (85, 91, 99). Z uvedeného vyplýva, že v prípade nezrovnalostí medzi scintigrafickým pľúcnym nálezom a klinickým podozrením (malá klinická pravdepodobnosť PE a vysoká pravdepodobnosť podľa pľúcneho skenu, alebo vysoké klinické podozrenie pri normálnom pľúcnom skene) býva odôvodnené použitie ďalších diagnostických testov (101). Kombinácia takýchto nálezov sa však vyskytuje zriedkavo.

Interindividuálne a intraindividuálne rozdiely týkajúce sa popisovateľov pľúcnych skenov dosahujú približne 10 až 20 % a nezávisia od použitej klasifikácie (104 – 107). Ukázalo sa, že dôsledná aplikácia anatomickej schémy pľúcnych segmentov jednoznačne vylepšila zhodnosť popisov (107, 108).

Validitu normálneho pľúcneho perfúzneho skenu osobitne zhodnotili tri štúdie (109 – 111). Jedna z týchto štúdií bola retrospektívnou analýzou 68 pacientov (109), kým zostávajúce dve boli prospektívnymi štúdiami pacientov, u ktorých vzniklo klinické podozrenie na pľúcnu embóliu, mali fyziologický perfúzny sken a nebola im poskytnutá antikoagulačná liečba (110, 111). Odtiaľto sú známe údaje o 693 pacienoch, ktoré informujú o jednom pacientovi s fatálnou pľúcnou embóliou a jednom pacientovi s nefatálnou tromboembolickou udalosťou v období najmenej trojmesačného sledovania s výskytom sledovaného javu 0,2 % (95 % CI 0,1 – 0,4 %). V praxi sa za bezpečné u pacientov s normálnym pľúcnym skenom považuje neindikovať antikoagulačnú terapiu. Výnimkou z tohto pravidla môžu byť pacienti s veľmi vysokou klinickou pravdepodobnosťou prítomnosti tromboembolizmu (101, 102).

Niekoľko štúdií porovnalo perfúzno-ventilačnú scintigrafiu pľúc s pľúcnou angiografiou (85, 96, 100,112 – 117). Z celkového počtu 350 pacientov s najmenej jedným segmentálnym výpadom perfúzie a fokálne normálnou ventiláciou bola pozitívna prediktívna hodnota (PPH) 88 % (95 % CI 84 % – 91 %). Táto PPH predstavuje natoľko dostatočný dôkaz prítomnosti PE, že nasadenie dlhodobej antikoagulačnej liečby je úplne opodstatnené u väčšiny pacientov. Doplnenie pľúcnej angiografie je náležité v prítomnosti malého klinického podozrenia, ale vysokého rizika hemoragických komplikácií (napríklad v pooperačnom období) (101, 102).

Z celkového počtu 12 štúdií 1 529 pacientov, ktorých scintigrafický pľúcny nález nebol ani normálny, ale ani vysoko pravdepodobný (nehľadiac na použité kritériá), sa podrobilo pľúcnej angiografii (85, 96, 100, 112 – 120). U 385 pacientov sa PE potvrdila (25 %; 95 % CI 24% – 28 %). Z toho dôvodu nepredstavujú takéto abnormality v pľúcnych skenoch (t. j. nediagnostické nálezy) dostatočný dôvod na zvažovanie akýchkoľvek terapeutických rozhodnutí, ale vyžadujú ďalšie diagnostické úsilie.

Štúdia PISAPED použila ako jediná perfúznu scintigrafiu pľúc a RTG hrudníka s prihliadnutím na klinické podozrenie v snahe vylúčiť alebo dospieť k diagnóze PE, pričom rozlišovala stav normálny, takmer normálny, PE nepravdepodobná a PE pravdepodobná (91). Pľúcna angiografia viedla k definitívnemu záveru u 386 zo 607 pacientov s abnormálnymi pľúcnymi perfúznymi scintigrafickými nálezmi, pričom ďaľší štyria pacienti zomreli pred realizovaním samotnej angiografie, ale boli pitvaní. PE sa dokázala u 236 pacientov (s pozitívnym pľúcnym skenom u 217, senzitivita 92 %, PPH 92 %), a naopak, vylúčila sa u 154 pacientov (normálny pľúcny sken u 134, špecificita 87 %, negatívna prediktívna hodnota (NPH) 88 %). U väčšiny pacientov sa uskutočnilo ešte ročné sledovanie. Keď vezmeme do úvahy klinické podozrenie, nálezy z pľúcnych skenov a údaje z ďalšieho sledovania, je zrejmé, že uvedený prístup zvýšil počet pacientov s definitívnou diagnózou a tým sa mohla pľúcna angiografia významne redukovať. Túto štúdiu bude však potrebné overiť v štúdii manažmentu.

Posledná téma nášho záujmu sa týka pacientov s preexistujúcou chronickou obštrukčnou bronchopulmonálnou chorobou (COPD). U týchto pacientov môže byť pľúcna perfúzia kompromitovaná pre reflexnú vazokonstrikciu v dôsledku obštrukcie dýchacích ciest. Hoci sa u pacientov s COPD stretávame častejšie s nediagnostickými pľúcnymi skenmi, pľúcna scintigrafia má význam aj v tejto podskupine (121).

Zhrnutie:

· Približne u 25 % pacientov s podozrením na PE diagnózu vylúči normálny perfúzny pľúcny sken, pričom antikoagulanciá možno bezpečne vynechať.

· Približne 25 % pacientov s podozrením na PE bude mať vysoko suspektný pľúcny sken, čo indikuje antikoagulačnú liečbu.

· Ostatní pacienti budú vyžadovať ďalšie vyšetrenia v rámci širšieho diagnostického postupu.

 

Pľúcna angiografia

Pravostrannú srdcovú katetrizáciu prvý popísal Forssman v roku 1929, ktorý ju vykonal najprv na sebe (doslovne!) a potom na psoch (122). Selektívna pľúcna angiografia sa uskutočnila až o 25 rokov neskôr. Odvtedy sa uplatnilo niekoľko výdobytkov technického pokroku, ako napríklad katétrova zavádzacia technika podľa Seldingera, rozvoj rýchlozobrazovacej techniky (meniče filmov), digitálna subtrakčná angiografia (DSA), zavedenie pigtail katétra, využitie bezpečnejších kontrastných látok a materiálov pre katétre a vodiče. Vďaka týmto zdokonaleniam sa stala z pľúcnej angiografie relatívne bezpečná vyšetrovacia metóda. Vyššia bezpečnosť vystupuje do popredia pri porovnávaní štúdií – tých, ktoré boli publikované v období rokov 1960 – 1980 (123 – 126) so štúdiami publikovanými v poslednej dekáde 20. storočia (127 – 132). Toto porovnanie svedčí o 50 % poklese fatálnych a štvornásobnom poklese nefatálnych komplikácií (133). V súčasnosti dosahuje riziko smrteľných a vážnych komplikácií v uvedenom poradí približne 0,1 % a 1,5 %.

Indikácia na realizáciu pľúcnej angiografie sa odlišuje v závislosti od dostupnosti neinvazívnych vyšetrení, klinického stavu pacienta a potreby dopracovať sa k absolútnej diagnóze. Pľúcna angiografia sa všeobecne považuje za metódu voľby u všetkých tých pacientov, v prípade ktorých neinvazívne vyšetrenia buď neboli k dispozícii, alebo neviedli k žiadnemu diagnostickému záveru. Angiografiu možno indikovať vo vzácnom prípade extrémne vysokého rizika krvácania (napríklad po neurochirurgickej operácii), ďalej pri abnormálnom alebo aj vysoko suspektnom pľúcnom skene. Napokon angiografiu možno indikovať aj u pacientov s (relatívnymi) kontraindikáciami pre trombolytickú liečbu alebo liečbu heparínom.

Rokmi ubúdalo kontraindikácií pre pľúcnu angiografiu. V súčasnosti neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie, treba spomenúť len niekoľko relatívnych kontraindikáci (133). Medzi ne patrí: alergia na jód obsahujúci kontrastné látky, alterované renálne funkcie, blokáda ľavého Tawarovho ramienka, pokročilé srdcové zlyhávanie a ťažká trombocytopénia. Ťažká pľúcna hypertenzia (stredný tlak v pľúcnici, t. j. mean PAP > 40 mmHg) potencuje riziko komplikácií, ale znížením množstva kontrastnej látky zostáva v primeranej tolerancii. Niekoľko štúdií vyhodnotilo bezpečnosť pľúcnej angiografie na veľkých súboroch pacientov s prítomnou pľúcnou hypertenziou (129, 134, 135). Nech sú akokoľvek uvedené kontraindikácie relatívne, sú obvykle jedným z dôvodov neuskutočniť pľúcnu angiografiu. Celkový stav pacienta býva väčšinou rozhodujúcim činiteľom, čo napokon demonštrovali dve nedávno uskutočnené štúdie, v ktorých 10 – 20 % pacientov sa nemohlo podrobiť angiografovanému vyšetreniu napriek indikácii tohto vyšetrenia (127, 130).

Technika pľúcnej angiografie je všeobecne známa. Počas angiografického vyšetrenia musia byť pacienti monitorovaní, pričom kyslík musí byť voľne dostupný. Do monitorovania by sa mali začleniť tieto položky: pulzoxymeter, zariadenia na automatické meranie tlaku a pulzu a EKG. Počas pasáže katétra pravými dutinami srdca sú bežné poruchy rytmu, ale zvyčajne spontánne terminované. Každý, kto vykonáva pľúcnu angiografiu, by mal vedieť rozpoznať hlavné poruchy rytmu a aj ich liečiť. Všeobecne sa používa pigtail katéter s veľkosťou 5F až 7F (136). Balónikové katétre pomáhajú prechodu cez veľké pravostranné dutiny srdca. Navyše u vybraných pacientov umožňujú zredukovať zaťaženie kontrastom použitím oklúzie (128). Zavádzacie katétre nie sú potrebné. Vodiace cievky nie sú nevyhnutné, ale možno použiť atraumatické vodiče (130, 137).

Pre pľúcnu angiografiu by sa mali používať nízkoosmolárne kontrastné látky, s obsahom jódu minimálne 300mg/ml. Hoci sa bezpečnosť ktorejkoľvek dostupnej kontrastnej látky preukázala, spravidla sa uprednostňujú neiónové látky kvôli ich lepšej tolerancii pacientom, potlačeniu reflexu kašľania a menej častej nauzey, čo podporuje dosiahnutie kvalitnejších zobrazení prostredníctvom lepšej kontroly nežiaducich pohybov zo strany pacienta (138 – 140).

Digitálna subtrakčná angiografia vo zvýšenej miere nahrádza systémy rýchlej výmeny filmov. Priestorové rozlišovacie schopnosti konvenčných filmov sú kvalitnejšie ako pri DSA. Posledné štúdie však naznačujú, že využitie kinematického prezerania a možnosť operatívnej manipulácie sú pre interpretáciu pľúcnej angiografie výhodné. Čo sa týka interindividuálnych odchýlok popisovateľov, žiadanej opacifikácie menších vetiev a diagnostického priebehu, tieto výhody sú nepopierateľné (137, 141, 142). Z toho vyplýva opodstatnené nahrádzanie angiografie na filmovom zostrihu digitálnou subtrakčnou angiografiou ako metódou voľby pre artériografiu pľúcnych tepien.

Predchádzajúci text naznačil, že intravenózna digitálna subtrakčná angiografia je schopná dostatočne znázorniť alebo vylúčiť pľúcne emboly (143). Výhodné je podávanie kontrastu z periférneho prístupu. Na začiatku sa dosiahla 75 – 100 % senzitivita a 96 – 100 % špecificita, ale tieto hodnoty sa získali z pľúcnej scintigrafie ako referenčnej metódy (143). V ďalšom období sa ukázalo, že intravenózny kontrast je zriedený, čo má za následok nedostatočnú opacifikáciu segmentálnych a subsegmentálnych vetiev a tým suboptimálnu senzitivitu a špecificitu (144, 145). Preto je potrebné zdôrazniť, že nevyhnutným predpokladom kvalitnej interpretácie pľúcnej angiografie je intraarteriálna injekcia kontrastu.

Pri použití Seldingerovej techniky možno použiť tak brachiálny, respektíve jugulárny venózny prístup, ako aj prístup z (pravej) femorálnej žily. Pri zavedení katétra do pľúcneho kmeňa by sa mal ihneď aplikovať pokusný nástrek kontrastu kvôli detekcii veľkých centrálnych embolov. Ak sa takýto nález vyskytne, odporúča sa získať celú rádiografickú sériu prostredníctvom injekcie kontrastu v pravej komore. Ak však pokusný nástrek neznázorní centrálne emboly, môže sa katéter zaviesť ďalej do pravej alebo ľavej pľúcnej artérie. Malý injekčný bolus musí predchádzať celú rádiografickú sériu, aby sme sa uistili, že zakončenie katétra je v správnej polohe a že nie je zanorené do malej bočnej vetvy alebo v subintimálnej lokalizácii (133).

Pri nástreku hlavnej vetvy pľúcnice sa obyčajne dosiahne primeraná opacifikácia segmentálnych a subsegmentálnych vetiev. U pacientov s atelektázami alebo algogénnym reflexným sploštením bránice je niekedy potrebná selektívnejšia katetrizácia (133). Injikovanie kontrastu by sa malo diať prostredníctvom automatického injekčného systému rýchlosťou 20 ml/s pri tlaku 42 kg/cm2. U pacientov s pľúcnou hypertenziou alebo s potrebou selektívnejších nástrekov sa celkové množstvo kontrastu redukuje na 10 – 15 ml/s počas dvoch sekúnd (133). Potrebné sú minimálne dve rádiografické série. Štandardne používané projekcie sú: predo-zadná a 20° až 40° ľavá a pravá zadná šikmá – pre ľavé a pravé pľúca v uvedenom poradí (146). Niekedy sú potrebné doplňujúce série, napríklad z bočných a amplifikačných projekcií.

Hemodynamické merania tvoria integrálnu súčasť pľúcnej angiografie. Niektorí odborníci sú však toho názoru, že by sa mohli vynechať, pretože súčasná echokardiografia poskytuje možnosti na presné zmeranie tlakov neinvazívnym spôsobom. V prípade diagnostikovanej pľúcnej hypertenzie sa môže pod menším tlakom injikovať menej kontrastu. Inou možnosťou je zvolenie superselektívnej katetrizácie lobárnej alebo segmentálnej artérie. Uvedené opatrenia zredukujú riziko akútneho pravokomorového preťaženia u pacientov s pľúcnou hypertenziou (133 – 135).

Diagnostické kritériá pre pľúcnu embóliu boli definované pred viac ako 30 rokmi (123, 147). Veľké štúdie tieto kritériá následne potvrdili. Priamymi angiografickými známkami pľúcnej embólie sú: kompletný uzáver cievy (s konkávnou hranicou kontrastného stĺpca), alebo defekt náplne (123, 128, 148). Spoľahlivosť rôznych štúdií, ktoré posudzovali intra- a interindividuálne odchýlky v hodnotení nálezov, sa určila uvedenými kritériami (127, 137, 149). V neskoršom období sa ukázalo, že rovnaké kritériá sa môžu uplatniť v prípade DSA (137, 141, 142). Do úvahy by sa mala brať aj skutočnosť, že spoľahlivosť pľúcnej angiografie klesá so zmenšujúcim sa kalibrom ciev, to znamená, že interpretácia nálezu sa od subsegmentálnej úrovne stáva náročnejšou (149). Výber pacienta môže tiež ovplyvniť diagnostickú presnosť pľúcnej angiografie. U 140 pacientov s nediagnostickým pľúcnym skenom, ktorí prešli angiografickým vyšetrením, sa hodnoty kappa filmovo-strižnej angiografie pohybovali medzi 0,28 až 0,59, čo v prípade DSA vzrástlo na hodnoty v rozsahu od 0,66 – 0,89 (137). Napriek tomu boli tieto hodnoty nižšie ako hodnoty získané z neselektívnych populačných vzoriek pacientov (127, 149) pravdepodobne preto, že prítomnosť pľúcneho alebo kardiálneho ochorenia mala negatívny vplyv na interpretáciu nálezov.

Medzi nepriame príznaky pľúcnej embólie môžeme zaradiť pomalý prietok kontrastnej látky, regionálnu hypoperfúziu a oneskorený alebo oslabený prietok pľúcnymi vénami. Treba mať na zreteli, že tieto príznaky môžu upriamiť našu pozornosť na určitú oblasť, ale zatiaľ žiaden z nich nebol validovaný. Diagnózu PE by sme nemali stanoviť bez priamych angiografických znakov.

Pľúcne embólie značne varírujú v rozsahu, pričom distribúcia embolov má významnejšiu úlohu pri iných menej invazívnych postupoch. V jednej štúdii (76 pacientov s potvrdenou PE) sa u 23 pacientov (30 %) emboly nachádzali výlučne vo vetvách subsegmentálnych artérií (150). V štúdii PIOPED malo 6 % zo všetkých pacientov, ktorí sa podrobili pľúcnej angiografii, emboly viazané na subsegmentálne tepny; tento podiel sa zvýšil na 17 % pacientov s málo suspektným nálezom podľa pľúcneho skenu (85). Podobný záver bol aj v selektovanej skupine 140 angiograficky vyšetrených pacientov s predchádzajúcim nediagnostickým pľúcnym skenom; najväčšie emboly sa vyskytli v subsegmentálnych cievach u troch z 20 pacientov (15 %) s dokázanou pľúcnou embóliou (130).

Pľúcna angiografia sa všeobecne považuje za referenčnú metódu na potvrdenie a (čo je možno ešte dôležitejšie) na vylúčenie diagnózy pľúcnej embólie. To však neznamená, že pľúcna angiografia je neomylná. Keďže pľúcna angiografia tvorí referenčnú metódu, špecificitu a senzitivitu tejto techniky nemožno formálne stanoviť. Klinickú validitu normálnej pľúcnej angiografie zhodnotilo päť dobre koncipovaných štúdií (85, 112, 130, 147, 151, 152). Antikoagulanciá sa nepodali 840 pacientom s klinicky suspektnou PE, u ktorých bol pľúcny angiogram primeraný. Všetci pacienti boli najmenej tri mesiace sledovaní. Recidivujúca hlboká flebotrombóza sa vyskytla u 16 pacientov (1,9 %; 95 % CI 1,4 % – 3,2 %), z nich u troch smrteľná (0,3 %; 95 % CI 0,09 – 1,08 %). Na základe uvedeného sa považuje za bezpečnú klinickú prax nepodať antikoagulačnú liečbu pacientom s hrudnou symptomatológiou a normálnym pľúcnym angiogramom.

Vzhľadom na predchádzajúce údaje pásmo senzitivity pľúcnej angiografie je asi 98 %. Pásmo špecificity sa podobne pohybuje medzi 95 % – 98 %. Číselné údaje špecificity sú v dôsledku takých ochorení, ktoré imitujú kritériá pre PE (napríklad obštrukcia artérie tumorom), oproti senzitivite nižšie.

Zhrnutie:

· Bezpečnosť pľúcnej angiografie sa v priebehu posledného desaťročia zvýšila.

· Pľúcna angiografia je referenčná metóda, ale v prípade podozrenia na PE by sa mala vyhradiť len pre pacientov, u ktorých neinvazívne vyšetrenia neviedli k jednoznačnému záveru.

· Nepodanie antikoagulačnej terapie pacientom s podozrením na PE, ale s normálnym angiogramom, je bezpečné.

· Nepriame angiografické známky PE sa nepovažujú za špecifické.

 

Špirálová počítačová tomografia (sCT)

Technický pokrok ostatných rokov v oblasti počítačovej tomografie podnietil obrovský záujem o použitie tejto techniky v diagnostikovaní pľúcnej embólie. Konkrétne dve metódy – elektrónová lúčová tomografia a špirálová počítačová tomografická (sCT) angiografia – úplne zmenili prístup k hodnoteniu pacientov so suspektnou pľúcnou embóliou. V prípade sCT sú zobrazovacie a celkové skenovacie časy významne skrátené v porovnaní s konvenčným CT, takže pľúcny cievny strom možno zoskenovať na vrchole opacifikácie kontrastom. To znamená, že na rozdiel od perfúznoventilačného skenu, poskytujú moderné CT zobrazovacie techniky priamu vizualizáciu pľúcnych embolov v lúmene pľúcnych artérií (153, 154). Vďaka rastúcej dostupnosti sa v ďalšom zameriame na sCT angiografiu a rozbor techník, ako aj interpretáciu obrazu a jeho diagnostickú hodnotu v prípade pľúcnej embólie.

Koncepcia optimálnej zobrazovacej techniky pre diagnostiku PE sa odlišuje od jedného zdravotníckeho zariadenia k druhému. Napriek tejto rôznorodosti vieme špecifikovať všeobecné pokyny pre zobrazenie pľúcnej artérie. Vo väčšine zariadení sa sCT angiografia vykonáva ako séria jediného kontrastu cez hrudník. Asi 90 % pacientov vyšetrovaných pre PE dokáže zadržať dych počas dostatočne dlhého času na získanie údajov z jedného zadržania dychu, zvyšok vyšetrenia prebieha pri plytkom dýchaní (155).

Zosnímaný pľúcny objem by mal byť taký veľký, aby zahrnul subsegmentálne cievy a tak umožnil precíznu analýzu. Na dosiahnutie tohto by CT zosnímanie malo obsiahnuť rozsah pľúc medzi vrcholom aortálneho oblúka a klenbami bránice. Vo väčšine zariadení sa uprednostňuje kaudo-kraniálny smer snímania. Artefakty z dýchania sú v horných častiach pľúc vyjadrené jednoznačne menej ako v bazálnych častiach. V opačnom prípade sa môže zrýchliť kolimácia a posun vyšetrovacieho stola. Okrem toho sa odporúča pred CT snímaním podať čistý kyslík, aby sa predĺžil čas zadržania dychu.

Najčastejšie zobrazovanie prebieha pri 120 kV, 210 – 250 mAs a hrúbke rezu 3 mm, pri posune stola rýchlosťou 5 mm/s, (stupeň 1,7) a rekonštrukčnom indexe 2 mm. Vymedzenie kolimácie na 2 mm zlepšuje analýzu subsegmentálnych ciev (156). Výhodou rýchlejšieho stupňa je to, že dovoľuje snímanie väčších objemov bez straty rozlišovacích schopností (157). Pri snímaní obéznych pacientov by sa mala použiť na zlepšenie pomeru signál/šum hrúbka rezu 5 mm a index rekonštrukcie 3 mm.

Časové zdržanie snímania, t. j. čas medzi injekciou kontrastu a získavaním údajov, závisí od klinického stavu pacienta. U väčšiny pacientov 15-sekundové zdržanie postačí na vytvorenie optimálnej opacifikácie ciev. U pacientov s anamnézou a prejavmi pľúcnej arteriálnej hypertenzie, pravokomorovej dekompenzácie alebo obojstranného srdcového zlyhania môže zdržanie snímania varírovať v hraniciach 15 až 30 sekúnd a malo by byť určené individuálne. V prítomnosti centrálneho žilového katétra je vhodné spustiť snímanie o päť sekúnd neskôr.

Podanie kontrastnej látky si vyžaduje použitie elektrického injektora. Vo väčšine zariadení sa preferujú neiónové kontrastné látky. Špecifikovať možno dve základné stratégie aplikácie kontrastnej látky, pričom každá z nich poskytuje dobré výsledky. Pri postupe charakterizovanom nízkou koncentráciou pri rýchlom prietoku sa injikuje 120 – 150 ml kontrastného média, ktoré obsahuje 120 – 200 mg jódu/ml s prietokom 4 – 5 ml/s (153, 158, 159). Technika vysokej koncentrácie pri pomalom prietoku používa 100 – 120 ml kontrastného média s obsahom 270 – 320 mg jódu/ml s rýchlosťou 2 – 3 ml/s (155, 160). Pásové artefakty, ktoré sú následkom vysokej koncentrácie kontrastnej látky v hornej dutej žile a ktoré potenciálne limitujú diagnostickú presnosť v pľúcnicovom kmeni a pravej pľúcnici, môžu byť významne potlačené použitím kontrastnej látky s nízkou koncentráciou. V ostatnom čase si niektoré zariadenia osvojili postup vysokej koncentrácie pri rýchlom prietoku, pri ktorom sa podá 140 – 180 ml kontrastného média s 270 – 300 mg jódu/ml rýchlosťou 4 – 5 ml/s.

Interpretácia zobrazenia prebieha obyčajne pri využití oboch okien, t. j. mäkkého tkaniva (mediastínum) aj pľúcneho parenchýmu. Simultánna analýza obrazov znázornených na podklade dvoch rozličných okien môže pomôcť pri rozlišovaní pľúcnych artérií sprevádzajúcich bronchy od venóznych štruktúr, ktoré vo včasnej fáze snímania nie sú výrazné (153). Na rozdiel od toho kinematický spôsob prehľadu poskytuje dynamický záber na pľúcne artérie a všeobecne sa považuje za užitočný pri analýze akútnej pľúcnej embólie. Využitie dvojdimenzionálnych multiplanárnych spôsobov formátovania môže pomôcť diagnostike pľúcnej embólie (161).

Špirálová CT angiografia umožňuje priamu vizualizáciu embolu v lúmene pľúcnych artérií ako málokontrastné defekty náplne, čiastočne alebo kompletne „obmývaných“ opacifikovanou krvou, alebo ako úplná amputácia náplne, za ktorou zostávajú distálne cievy bez akejkoľvek opacifikácie (153) Význam nepriamych príznakov pľúcnej embólie, akými sú subpleurálne a lineárne denzity alebo platničkové atelektázy, centrálne alebo periférne dilatácie pľúcnych artérií, ako aj pleurálne výpotky rozličného objemu, nie je úplne jasný (162).

Úskalia pri interpretácii CT artériogramov spočívajú v artefaktoch spôsobených dýchaním, ktoré môžu vytvárať pseudohypokontrastné oblasti napodobňujúce koagulum alebo neopacifikovaný cievny úsek. Ďalším prípadom imitovanej PE je zámena prominujúcich perivaskulárnych tkanív za tromboembolický materiál. Pri týchto podmienkach je výhodné využiť ďalšie prostriedky poskytujúce zobrazenie (napríklad kinematické prezeranie, multiplanárna a trojdimenzionálna obrazová analýza) (161, 163). Excentricky lokalizované, potenciálne kalcifikované masy v lúmene pľúcnych artérií, priliehajúce k cievnej stene, ostré prerušenia lobárnych a segmentálnych artérií a nepravidelnosti cievneho priemeru, predstavujú nálezy, ktoré sa považujú za podozrivé z chronickej pľúcnej embólie (164).

Spoľahlivosť sCT v diagnostike PE bola predmetom rôznych diskusií. Úvodné štúdie uvádzali hodnoty senzitivity aj špecificity špirálového CT pri vyhodnotení pľúcnej embólie, ktoré sa blížia k 100 % v oboch prípadoch – pri porovnaní s pľúcnou angiografiou ako zlatým štandardom (153 – 154). Štúdie z neskoršieho obdobia pridali viac informácií a zároveň rozšírili spektrum špecificity a senzitivity špirálovej CT angiografie na hodnoty senzitivity v rozmedzí od 53 % do 89 % a špecificity od 78 % do 100 % (155, 158, 165 – 167). Dôvody pre takúto zjavnú nerovnorodosť sú mnohoraké a zahŕňajú rozdiely v koncepcii štúdií, skúsenosti popisovateľa sCT-skenov a anatomický rozsah skúmaného vaskulárneho stromu pľúc.

Špirálové CT poskytuje vynikajúce výsledky pri detekcii embolov, lokalizovaných v hlavných, lobárnych a segmentálnych pľúcnych artériách. V prípadoch uviaznutia embolov v subsegmentálnych a periférnejších artériách má senzitivita špirálového CT, ako sa zdá, svoje limitácie (160, 166). Napriek tomu u mnohých pacientov túto nevýhodu sCT vyvažuje skutočnosť, že pri fragmentácii rozmerného embolu v srdci zasiahne pľúca „spŕška“ mnohých embolov. Istá štúdia uviedla, že v pľúcnom arteriálnom systéme pacientov s potvrdenou pľúcnou embóliou sa zistilo priemerne viac ako šesť embolov (153). Prevalencia izolovanej subsegmentálnej PE varíruje v rozmedzí od 6 % v PIOPED-populácii do 17 % u pacientov s nediagnostickým pľúcnym skenom (85, 150).

Ďalším faktorom, ktorý potenciálne vplýva na presnosť sCT v diagnostike PE, je incidencia PE vo vyšetrovanej kohorte pacientov. Zostáva skutočnosťou, že v prvých publikáciách dosahovala incidencia PE až 57 % (153, 158). Ale novšie súbory s incidenciou pľúcnej embólie 23 % (168) a 33 % (165) poskytujú rovnako dobré výsledky pre sCT.

Napokon by sa sCT malo porovnávať len s pľúcnou angiografiou? Pľúcna angiografia disponuje vynikajúcou senzitivitou a špecificitou v diagnostikovaní PE, ale nie je tiež dokonalá. Nedávna štúdia na zvieratách porovnala sCT a pľúcnu angiografiu a použila nezávislý zlatý štandard (analýza vaskulárneho riečiska v súbore ošípaných) (169). Nezistili sa žiadne významné rozdiely medzi sCT a angiografiou, hoci počty boli malé.

Špirálové CT sa zdá byť rentabilnou vyšetrovacou metódou. Analýza rentability na podklade aktuálnej vedeckej literatúry ukázala, že všetkých päť stratégií s najnižšími výdavkami na jeden zachránený život (a päť stratégií s najnižšou mortalitou) obsahovalo špirálovú CT angiografiu (170). Keď náklady na jeden zachránený život tvorili prvoradý výsledný parameter, špirálová CT angiografia pľúcnych artérií a D-dimér predstavovali najnižšie výdavky na vyriešenie pacientov s podozrením na PE. Keď primárnym výsledným parametrom bola mortalita, kombinácia špirálovej CT angiografie s ultrazvukovým vyšetrením dolných končatín predstavovali najefektívnejší postup.

Špirálové CT bude ešte vyžadovať prospektívne manažmentové štúdie, ktorými bude potrebné demonštrovať bezpečnosť nepodania antikoagulačnej terapie pacientom s normálnymi sCT nálezmi. Jedna štúdia sledovala kohortu 164 pacientov s klinicky suspektnou PE, stredne vysokou pravdepodobnosťou podľa ventilačno-perfúzneho skenu, ale s negatívnym výsledkom podľa špirálovej CT angiografie (171). U troch zo 164 pacientov tejto štúdie s negatívnou špirálovou CT angiografiou a pôvodne negatívnym záverom z duplexnej sonografie žíl dolných končatín boli pri nasledujúcom krátkodobom sledovaní diagnostikované trombózy lýtkových žíl, a preto boli zatriedení do kategórie sCT-angiogramov iniciálne falošne negatívnych. Ďalší traja pacienti prekonali sukcesívnu PE v priebehu trojmesačného sledovania (jeden pacient zomrel). Z toho vyplýva, že šesť pacientov zo 112 (5,4 %) pacientov s normálnymi sCT-nálezmi, ktorým nebola poskytnutá antikoagulačná terapia, postihli rekurentné príhody. V inej retrospektívnej štúdii z 260 pacientov, ktorí boli po sCT-vyšetrení s normálnym záverom sledovaní bez nasadenia antikoagulačnej liečby, mal iba jeden pacient rekurentnú (sukcesívnu) PE (172).

Tvrdenie, že sCT má svoj význam v diagnostickom algoritme suponovanej pľúcnej embólie, sa zdá byť logické (173). Význam sCT vzrastie v závislosti od jeho dostupnosti. V niektorých zariadeniach sa špirálové CT už zaviedlo do rutinnej klinickej praxe (174). Špirálové CT sa využíva ako primárne skríningové vyšetrenie pľúcnej embólie alebo v kombinácii s pľúcnou scintigrafiou a ultrasonografiou. Takýto postup sa medzi klinikmi akceptuje viac, ako stratégia, ktorá zahrňa pľúcnu artériografiu.

Špirálové CT poskytuje aj možnosť monitoringu pacientov podrobených trombolytickej terapii (175, 176). CT u týchto pacientov dovoľuje vizualizáciu embolického materiálu bez potreby punkcie centrálnej žily, čím sa znižuje riziko krvácania.

Zhrnutie:

· Špirálové CT je v rozpoznaní centrálnej alebo lobárnej PE presnejšie ako pri diagnostike segmentálnej embolizácie.

· Normálny nález sCT nevylučuje izolovanú subsegmentálnu PE.

· Bezpečnosť nepodania antikoagulačnej terapie pacientom s normálnym sCT vyžaduje ďalšie overovania.

 

Echokardiografia

Novodobé rozsiahle klinické databázy, ktoré zahŕňajú pacientov s PE, preukazujú dostupnosť echokardiografických údajov až v 47 – 74 % (4, 177). Neinvazívny charakter a dostupnosť tohto vyšetrenia v naliehavých prípadoch v mnohých klinických centrách zdôrazňujú potrebu optimálneho využitia a interpretácie, či ide o pacientov so suspektnou, alebo už potvrdenou PE.

Echokardiografia môže byť prínosom v diferenciálnej diagnostike akútnej dýchavice, bolestí na hrudníku, kardiovaskulárneho kolapsového stavu a mnohých iných klinických okolností, u ktorých je nevyhnutné zvažovať možnosť diagnózy PE. Ide o výsledok uznávanej diagnostickej hodnoty uvedeného vyšetrenia v prípade infarktu myokardu, infekčnej endokarditídy, disekcie aorty, perikardiálnej tamponády atď. Okrem toho echokardiografia dokáže usmerniť alebo podporiť klinické podozrenie na PE, ak sa zistí nález pravokomorového (PK) preťaženia alebo dysfunkcie v prítomnosti dopplerovských znakov zvýšeného pľúcneho artériového tlaku. Pre typický echokardiografický obraz hemodynamicky závažnej PE je charakteristická dilatovaná, hypokinetická pravá komora, nárast pomeru PK/ĽK spôsobený vydúvaním septa do ľavej komory (ĽK), dilatovaná proximálna pľúcnica, zvýšená rýchlosť jetu trikuspidálnej regurgitácie (zvyčajne v rozmedzí 3 – 3,5 m/s) a zmenený vzorec prietokovej rýchlosti vo výtokovom trakte PK. Popri tom je dilatovaná aj dolná dutá žila a pri inspíriu nekolabuje. U 132 pacientov s podozrením na PE a bez anamnézy predchádzajúceho ťažkého kardiorespiračného ochorenia, pomer rozmerov PK/ĽK nad 0,5 v kombinácii s prietokovou vrcholovou rýchlosťou trikuspidálnej regurgitácie presahujúcou 2,5 m/s, bol v 93 % senzitívny, ale iba v 81 % špecifický pre diagnózu PE. Echokardiografia stanovila inú diagnózu u 55 % pacientov (178).

V poslednom čase boli lokálne systolické poruchy kinetiky stien PK navrhnuté ako špecifickejší diagnostický znak akútnej PE. Na rozdiel od iných príčin systolického preťaženia PK a zatiaľ z nie úplne jasných dôvodov v prípade akútnej PE hypokinéza nezasahuje apikálny segment voľnej steny. Tento znak sa prospektívne vyšetroval u 85 pacientov, pričom sa zistilo, že je v 77 % senzitívny a v 94 % špecifický pre diagnózu akútnej PE, s úpravou pri úspešnej liečbe (179). Podľa iných údajov skrátenie akceleračného času < 60 ms v prítomnosti iba mierneho zvýšenia systolického tlaku v artérii pulmonalis – určeného podľa transtrikuspidálneho systolického gradientu na < 60 mmHg, bol v 98 % špecifický, avšak iba v 48 % senzitívny pre akútnu PE v skupine 86 pacientov s rôznymi príčinami pľúcnej hypertenzie (180). Na potvrdenie diagnostického významu týchto nových echokardiografických znakov budú potrebné ďalšie štúdie.

V súčasnosti echokardiografická a dopplerovská analýza rozmerov pravého srdca a funkcie PK nedovoľuje ani definitívne potvrdenie, ani vylúčenie podozrenia na PE. Na rozdiel od toho je však nepravdepodobné, aby hemodynamicky významná PE bola u pacientov s normálnym echokardiogramom. Hypokinéza voľnej steny PK sa opísala v 90 % pacientov s perfúznymi defektami presahujúcimi jednu tretinu všetkých pľúcnych polí pri scintigrafickom vyšetrení (181). Znížený index kolapsibility dolnej dutej žily, definovaný ako inspiračná zmena diametra menšia ako 40 % jeho maximálnej expiračnej hodnoty, sa udával v 82 % z celkového počtu 60 pacientov, ktorí mali klinicky významnú PE. Tento echokardiografický znak sa tiež ako prvý upravoval počas liečby, čo poukazovalo na pokles tlaku v pravej predsieni pod 8 mmHg (182).

Navrhli sa echokardiografické kritériá, podľa ktorých by sa mohla rozlíšiť akútna PE od subakútnej (183). Použitie vopred definovaných ukazovateľov, ako sú hrúbka voľnej steny PK >5 mm, rýchlosť trikuspidálneho regurgitačného jetu > 3,7 m/s, výskyt alebo dilatovanej dutiny PK s normálnym pohybom interventrikulárneho septa, alebo kolaps dolnej dutej žily počas inspíria, správne identifikovalo l1 z 13 pacientov (85 %) s masívnou subakútnou PE (183). Uvedené kritériá je potrebné preveriť v ďalších štúdiách.

Kým echokardiografické znaky tlakového preťaženia PK iba nepriamo podporujú diagnózu PE, v niektorých prípadoch ju echokardiografia môže definitívne potvrdiť vizualizáciou embolu v proximálnom úseku pľúcnice. V dôsledku efektu tienenia ľavým hlavným bronchom sa kontinuita ľavej pľúcnice zvyčajne stráca pri vyšetrení transezofageálnou echokardiografiou (TEE). Z toho dôvodu sa predchádzajúce štúdie vyjadrovali iba k embolom v pravej pľúcnici: v štúdii so 60 pacientmi s potvrdenou PE a prejavmi PK preťaženia bolo 32 embolov lokalizovaných v pravej a iba šesť v ľavej pľúcnici (184). V prospektívnej štúdii so 49 pacientami s nevysvetleným preťažením PK sa distálna časť ľavej pľúcnice tiež zhodnotila (183). Priame porovnávanie diagnostickej kapacity TEE a špirálového CT bolo predmetom záujmu. Kým senzitivita sCT bola vyššia (97,5 % versus 79 %), TEE bola minimálne rovnako špecifická (100 % versus 90 % pre s-CT), pričom mala výhodu pohotového vyšetrenia pri lôžku pacienta bez radiácie alebo kontrastnej látky (185). Senzitivita TEE u pacientov s podozrením na PE, ale bez známok preťaženia PK, je neznáma a pravdepodobne nízka. Napriek tomu šiesti zo 14 kriticky chorých pacientov, u ktorých sa náhodne zistili pľúcnicové emboly prostredníctvom TEE, nemalo preťaženie PK pri transtorakálnej echokardiografii (186). TEE pri lôžku môže byť diagnostické vyšetrenie prvej voľby a môže potvrdiť PE u pacientov v šoku (187) alebo počas kardiopulmonálnej resuscitácie (188). Nanešťastie nie je známe, do akej miery ovplyvňuje stupeň erudovanosti senzitivitu a – čo je dôležitejšie – špecificitu tejto vyšetrovacej metódy v prípade jej zavedenia mimo zabehnutých centier.

Echokardiografia umožnila identifikáciu podskupiny pacientov s podozrením na PE s nálezom trombov v pravých srdcových dutinách (obyčajne v rámci migrácie zo systémových žíl do pľúcnych artérií). Prevalencia a stanovenie prognostického významu a optimálnej liečby takýchto plávajúcich trombov je predmetom sporov. Nedávno databáza ICOPER potvrdila výskyt trombov v pravých srdcových oddieloch v 4 % z l 135 priebežne registrovaných pacientov s PE (4). Na rozdiel od inej štúdie, v ktorej sa echokardiografia realizovala do 24 hodín od nástupu príznakov, bola ich prevalencia až 18 % (74). Zaujímavosťou je, že v tejto štúdii sa nepodarilo zistiť nijaký efekt takýchto trombov na výsledný stav, hoci bol splnený predpoklad, že sa bezodkladne podala konzervatívna – obyčajne trombolytická – liečba. Z iných súborov boli tromby markermi vysokej včasnej mortality (74, 189, 190). Niektorí autori sa prikláňajú k názoru chirurgického odstránenia trombov so sprievodnou pulmonálnou embolektómiou, a to pre vysoké riziko dislokácie, čo môže vyústiť do masívnej PE (74). Takýto postup sa javí ako racionálny nielen v prípade uviaznutia trombu vo foramen ovale, ale aj pri jeho extenzii do ľavej predsiene s hroziacou paradoxnou systémovou embolizáciou. Ale aj v takýchto prípadoch sa udáva úspešná trombolýza. Napriek dohadom platí konsenzus, že echokardiograficky detekované tromby v pravostranných dutinách srdca si vyžadujú okamžitú liečbu. Výlučne v takýchto prípadoch sú pravostranná srdcová katetrizácia a angiografia kontraindikované.

Horšie prežívanie majú normotenzní pacienti s potvrdenou PE a subjektívne hodnotenou hypokinézou PK, keď sa liečili samotným heparínom, ako keď sa im podala aj úvodná trombolýza (181). Včasná aj neskorá mortalita bola signifikantne vyššia u pacientov s potvrdenou PE a s echokardiograficky zistenou stredne ťažkou až ťažkou dysfunkciou PK (4, 69). Priaznivú krátkodobú prognózu mali pacienti s podozrením na PE, u ktorých sa nevyskytli znaky afterloadu PK, a to bez vzťahu ku definitívnej diagnóze (68). Kvôli dokumentovaným rozdielom v klinických dôsledkoch Koordinačný výbor navrhuje, aby pacienti s nemasívnou PE, ale s prítomnou hypokinézou PK podľa echokardiografického nálezu, boli zaradení do kategórie submasívnej pľúcnej embólie, čím sa odlíšia od pacientov s normálnou funkciou PK (ktorí majú lepšiu prognózu). Význam echokardiografického vyšetrenia pri identifikácii pacientov s PE, ktorí môžu mať väčší benefit z trombolytickej terapie ako z terapie heparínom, napriek absencii systémovej hypotenzie alebo šoku, naliehavo čaká na zhodnotenie v prospektívnych štúdiách. Pred nedávnom sa zistilo, že systolický tlak v pulmonálnej artérii, stanovený echokardiograficky v čase určenia diagnózy PE s hodnotou > 50 mmHg, je prediktorom perzistencie pľúcnej hypertenzie napriek farmakoterapii (192). Prítomnosť perzistujúceho foramen ovale, detekovaného kontrastnou echokardiografiou, sa spája s vyššou incidenciou paradoxnej embolizácie a s viac vyznačenou hypoxémiou, ako sa zistilo u 85 pacientov, u ktorých boli prítomné prejavy hemodynamicky závažnej PE. Mortalita nebola signifikantne vyššia u týchto pacientov v porovnaní s pacientami bez foramen ovale patens (27 % oproti 19 %). Napriek tomu bola potreba resuscitácie, intubácie alebo podania katecholamínov častejšia v prvej skupine (48 % versus 23 %) (191).

Napokon prichádza do úvahy aj možnosť využitia intravaskulárneho ultrazvuku na vizualizáciu pľúcnych embolov (193 – 195). Takýto postup pomáha pri predoperačnom vyhodnotení pacienta s chronickou tromboembolickou pľúcnou hypertenziou (196). Využiteľnosť tejto techniky je limitovaná a nemá potvrdené klinické uplatnenie v diagnostike PE.

Zhrnutie:

· Echokardiografické vyšetrenie má u pacientov s podozrením na masívnu PE vlastný praktický význam.

· Či dokáže echokardiografia identifikovať pacientov, ktorí môžu mať z trombolytickej liečby benefit v neprítomnosti systémovej hypotenzie alebo šoku, treba potvrdiť v prospektívnych štúdiách.

 

Detekcia hĺbkovej žilovej trombózy

PE a HVT tvoria odlišné klinické prejavy jednej nozologickej jednotky – nazvanej tromboembolická choroba (TECH). V skutočnosti sekčné štúdie potvrdili, že PE má pôvod v hlbokej flebotrombóze dolných končatín v 90 % pacientov (197). Okrem toho v prípade systematicky uplatňovanej flebografie u pacientov s angiograficky potvrdenou PE sa zistila reziduálna HVT v 70 % prípadov (148). Preto má pátranie po reziduálnej HVT u pacientov s podozrením na PE racionálne dôvody, pretože potvrdenie prítomnosti koagula v dolných končatinách opodstatňuje antikoagulačnú liečbu. Ďalšie diagnostické invazívne procedúry sa stávajú nepotrebné.

Impedančná pletyzmografia (IPG) vďaka svojej jednoduchosti a nízkym nákladom bola veľmi obľúbená v Severnej Amerike (198). Jej princíp sa zakladá na detekcii objemových zmien dolnej končatiny pred a po inflácii manžety naloženej na stehno. Keď sa manžeta vypustí, rýchlosť, ktorou nadobudne objem dolnej končatiny svoje východiskové hodnoty, sa používa ako index venóznej permeability. Tak senzitivita, ako aj špecificita IPG pre symptomatické proximálne HVT mali dosahovať vysoké hodnoty v porovnaní s flebografiou. Novšie údaje však svedčia o nižšej senzitivite (približne 60 %), pravdepodobne vzhľadom na častejší výskyt neobturujúcich trombov (199). Okrem toho priame porovnanie IPG s kompresívnou ultrasonografiou (USG) prinieslo dôkaz o vyššej citlivosti USG (200).

Duplexná kompresívna USG dolnej končatiny v B-mode umožňuje priame zobrazenie femorálnych a popliteálnych žíl a ich kompresiu prostredníctvom ultrazvukovej sondy. Dopplerovský prístup môže umožniť identifikáciu vény, ale nie je konštantne potrebný. B-režim USG môže detekovať trombus ako hyperechogénny signál v cievnom lúmene. Preukázanie nekompresibilnej žily je však vysoko špecifické pre HVT a tvorí v podstate jediné diagnostické kritérium (201, 202). Senzitivita a špecificita kompresívnej USG sú veľmi vysoké na diagnostikovanie proximálnej HVT u symptomatických pacientov, a to 95 % a 98 % v uvedenom poradí (201). Horšie výsledky sa ale zaznamenali v prípade lýtkových žíl a asymptomatickej HVT.

Väčšina pacientov s PE nemá žiadne prejavy HVT (78, 203). Odhliadnuc od toho, špecificita USG u pacientov s PE zostáva vysoká (97 %) (82, 204), ako aj v iných kategóriách asymptomatických pacientov (napríklad ortopedických, vyšetrených v rámci skríningu žilového tromboembolizmu po operácii v oblasti bedra) (205). Niekoľko štúdií potvrdilo, že USG detekuje HVT približne v 30 – 50 % pacientov s dokázanou PE (83, 204, 206 – 210). Diagnostická efektivita USG závisí od toho, či tomuto vyšetreniu predchádzal pľúcny sken, alebo sa vykonalo len v prípadoch nediagnostického pľúcneho skenu. Skutočne platí, že významná časť HVT u pacientov s potvrdenou PE sa dokáže u pacientov s vysoko suspektným pľúcnym skenom, čím sa stáva PE nepochybnou. V Ženevských súboroch, ktoré zahrnuli pacientov s podozrením na PE, vyšetrených na jednotkách lekárskej služby prvej pomoci, bola diagnostická výťažnosť USG 15 % z celej kohorty pacientov v prípade, že USG sa vykonala pred pľúcnym skenom, oproti iba 5 %, ak USG iba doplnila nediagnostický sken (207). S týmto korešpondujú údaje z iných súborov, ktoré zahrnuli rovnako ústavných, ako aj ambulantných pacientov a boli podľa už uvedeného poradia 13 % a 2 % (204). V najnovších súboroch vstupná USG tiež potvrdila HVT u 5 % zo 736 pacientov s nediagnostickým pľúcnym skenom (86). Napokon kombinácia USG s pľúcnym skenom a angiografiou je rentabilná a znižuje náklady na 5 – l5 % za predpokladu, že USG vyšetrenie sa realizuje pred pľúcnym skenom (211 – 213).

Normálny USG nález u pacientov so suspektnou PE nedokáže vylúčiť PE v dôsledku nízkej senzitivity USG (30 % – 50 %). Napriek tomu opakované USG alebo IPG vyšetrenia dovoľujú predísť angiografii u pacientov s nediagnostickým pľúcnym skenom (86, 214). Odôvodnenie opakovaného (sériového) vyšetrovania je nasledovné: u pacienta s podozrením na PE s nediagnostickým pľúcnym scanom a v neprítomnosti HVT dolných končatín by malo byť tromboembolické riziko veľmi nízke, takže antikoagulačná liečba sa neindikuje. USG a IPG však nemôžu úplne vylúčiť HVT, pretože obom vyšetreniam v prípade distálnych HVT (lýtkových žíl) chýba senzitivita. Bez zreteľa na to je embolické riziko pri lokalizovanej distálnej HVT nízke, pokiaľ sa trombus nerozšíri proximálne (215, 216). Z uvedeného vyplýva, že opakované vyšetrenia umožňujú detekciu proximálne sa šíriacej trombózy, čím sa identifikujú pacienti, u ktorých by bola antikoagulačná terapia nevyhnutná. Dva vyšetrovacie protokoly sa hodnotili vo veľkých výsledných štúdiách pacientov s podozrením na PE (86, 214). Jedným z postupov bolo využitie IPG u lôžkových aj ambulantných pacientov, ale jej aplikácia sa obmedzila na pacientov s primeranou kardiorespiračnou rezervou, pričom sa vyžadovalo šesťnásobné IPG vyšetrenie v priebehu dvoch týždňov, čo limitovalo jej klinickú účelnosť (214). Novšia stratégia nevylúčila pacientov s preexistujúcim kardiálnym alebo respiračným ochorením a kladie na zdroj o málo menšie nároky (86).

Zhrnutie:

· Ultrasonografia preukáže proximálnu HVT u 50 % pacientov s potvrdenou PE.

· Normálny ultrasonografický nález vyšetrenia žíl dolných končatín nevylučuje PE.

· Opakované USG vyšetrovanie dolných končatín môže nahradiť angiografiu u pacientov s nediagnostickými scintigrafickými nálezmi. Jeho praktické využitie má však zjavne svoje nedostatky.

 

D-dimér

Plazmatický D-dimér (217), degradačný produkt fibrínovej siete, sa v posledných rokoch podrobne skúmal. D-dimér, analyzovaný kvantitatívnou ELISA alebo ELISA-derivovanými metódami, vykazuje vysokú senzitivitu (vyše 99 %) pre akútnu PE alebo HVT od hodnoty 500 mg/l. Preto hladiny D-diméru pod uvedenou hodnotou zodpovedne vylučujú PE. Na druhej strane, aj keď je D--dimér veľmi špecifický pre fibrín, špecificita fibrínu pre žilový tromboembolizmus je malá. Fibrín je v skutočnosti produkovaný za rôznych okolností, ako napríklad pri malignite, zápale, infekcii, nekróze atď. Preto hladina D--diméru nad 500 mg/l má nízku pozitívnu prediktívnu hodnotu pre PE a nemôže spoľahlivo potvrdiť ochorenie. Navyše špecificita D-diméru sa ešte viac znižuje v prípade pokročilého veku [9 % u pacientov s podozrením na PE starších ako 80 rokov (206, 218), a u hospitalizovaných pacientov so vznikom podozrenia na PE počas pobytu v nemocnici (219)]. Z toho vyplýva, že stanovovanie D-diméru nebude pravdepodobne v takýchto populáciách prínosom.

 

Tabuľka 6 sumarizuje reprezentatívnosť rôznych typov vyšetrenia D-diméru. Tradičné latexové testy majú nízku senzitivitu a negatívnu prediktívnu hodnotu, malo by sa od nich upustiť. Tradične na prácu náročné testy ELISA sa nahradili pohotovými jednotkovými analyzérmi odvodenými z ELISA testov. Testy založené na aglutinácii plnej krvi, napríklad Simplired®, sa neosvedčili – mali senzitivitu len 85 % (95 % IS: 83 – 87) v najväčších doposiaľ publikovaných súboroch (220). Len veľmi málo testov bolo validizovaných vo veľkoplošných klinických cieľových štúdiách. Pomocou D-diméru sa v staniciach lekárskej služby prvej pomoci PE vylúčila u 159 zo 444 (36 %) priebežne zahrnutých pacientov, ktorí neprešli ďalšími vyšetreniami a neliečili sa antikoagulanciami (83). Ani jeden z týchto pacientov nemal tromboembolickú príhodu počas ďalších troch mesiacov sledovania (0 %, 95 % IS: 0 – 2,3 %).

Zhrnutie:

· Normálna hladina D-diméru stanovená analýzou ELISA môže bezpečne vylúčiť PE za predpokladu, že analýza sa validizovala v niektorej cieľovej štúdii.

· Tradičné latexové a aglutinačné testy s plnou krvou sú pre PE málo senzitívne a nemali by sa používať na vylúčenie PE.

· Stanovenie D-diméru je veľmi užitočné u pacientov na jednotkách lekárskej služby prvej pomoci. V prípade pacientov v pokročilom veku a pacientov v ústavnom liečení si D-dimér zachováva svoju vysokú negatívnu prediktívnu hodnotu, ale je v medziach normy u menej ako 10 % pacientov, a preto nemá väčší praktický význam.

 

Diagnostická stratégia

Prevalencia PE je u pacientov s predpokladaným ochorením nízka (15 – 35 % v súčasných veľkých súboroch) (83, 85, 86). Pľúcna angiografia, definitívne štandardné kritérium, je invazívna, nákladná a niekedy sa interpretuje problematicky (85, 228). Preto majú svoje opodstatnenie neinvazívne diagnostické postupy. S cieľom redukovať požiadavku pre pľúcnu angiografiu sa vyhodnotili rôzne kombinácie klinického vyhodnotenia, stanovenia plazmatickej hladiny D-diméru, kompresívnej ultrasonografie (USG) žilového systému dolných končatín a pľúcneho scintigrafického vyšetrenia (83, 86, 220). Tieto postupy sa aplikovali u pacientov s podozrením na PE, či už pri prvokontakte v ambulanciách lekárskej služby prvej pomoci (83), či počas pobytu v nemocničnom lôžkovom zariadení (229), alebo v oboch prípadoch (86). Okrem toho je podozrenie na masívnu PE špecifickou klinickou situáciou, pri ktorej by sa mal uplatniť odlišný algoritmus. Napokon by sa malo brať do úvahy, že prístup k riešeniu suspektnej PE môže byť oprávnene rôzny podľa miestnej dostupnosti diagnostických testov v špecifickom klinickom prostredí.

 

Podozrenie na PE v ambulancii lekárskej služby prvej pomoci. U pacientov prijatých do ambulancie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) s podozrením na PE by malo byť prvým logickým vyšetrením stanovenie D-diméru ELISA analýzou. V aktuálnom súbore 444 pacientov, u ktorých bola prevalencia PE 24 %, hladina D-diméru pod 500 mg/l, umožnila bezpečne vylúčiť PE v 36 % celej sledovanej populácie (83). Títo pacienti nedostali antikoagulačnú liečbu a žiadny z nich nemal venózny tromboembolizmus počas ďalších troch mesiacov sledovania. Ako sme už uviedli, diagnostická výťažnosť USG venózneho systému je lepšia, ak sa uskutoční pred pľúcnym skenom. Popri tom je USG lacnejšia a dostupnejšia, ako pľúcna scintigrafia. Preto USG vyšetrenie, realizované ako druhý diagnostický test v poradí, je vzhľadom na náklady rentabilné (214). V tej istej štúdii (83) USG detekovala HVT u 17 % u pacientov s hladinou D-diméru 3 500 mg/l, t. j. u 11 % celej kohorty. Pacientom s klinickým podozrením na PE a sonograficky potvrdenou HVT by mala byť poskytnutá antikoagulačná liečba. Či by sa takíto pacienti mali podrobiť pľúcnemu skenu, ktorý by poslúžil ako východiskové vyšetrenie pri podozrení na rekurentnú príhodu PE, je diskutabilné. Takáta situácia je zriedkavá (menej ako 10 % adekvátne liečených pacientov), pričom opakované pľúcne skeny sa často problematicky hodnotia. Preto pľúcne skeny ako rutinné bazálne vyšetrenie nebudú pravdepodobne rentabilné. Diagnostické úsilie by sa malo zamerať na pacientov s negatívnou venóznou USG, ale s abnormálnou hladinou D-diméru, pretože 50 % pacientov s potvrdenou PE malo normálny USG nález. Pľúcna scintigrafia je diagnostická (či už normálna, alebo vysoko pravdepodobná pre PE) približne u 30 až 50 % pacientov vyšetrených pre suspektnú PE v ambulanciách LSPP (84, 86, 100, 215). Na tento údaj nemá výraznejší vplyv to, či sa D-dimér a USG urobia pred pľúcnou scintigrafiou: medzi pacientami s abnormálnou hodnotou D-diméru a normálnou venóznou USG malo 16 % normálny/skoronormálny scintigrafický záver a 18 % vysoko pravdepodobný sken (83). Takže na základe kombinácie D-diméru, venóznej USG a pľúcneho skenu možno určiť definitívnu diagnózu približne u 65 % ambulantných pacientov s podozrením na PE. Počet pacientov, ktorí vyžadujú angiografiu, možno ďalej redukovať tým, že v tomto stupni diagnostického rozhodovania berieme do úvahy klinickú pravdepodobnosť PE. Zostáva faktom, že pacienti s nediagnostickým pľúcnym skenom, normálnou venóznou USG a malou klinickou pravdepodobnosťou PE majú veľmi nízku prevalenciu PE. V jednej štúdii mohla byť vďaka tomuto stavu PE vylúčená u ďalších 24 % pacientov (83). Z nedávnej analýzy rozsiahlej databázy priebežne registrovaných ambulantných pacientov s podozrením na PE, zostalo 21 % pacientov s rovnakou kombináciou nálezov neliečených, pričom trojmesačné tromboembolické riziko bolo iba 1,7 % (84). V dôsledku toho kombinácia D-diméru, venóznej USG, pľúcneho skenu a klinického zhodnotenia umožnila potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu PE u 89 % sledovaných pacientov, čím sa požiadavka angiografie znížila len na 11 % (83). Obrázok 1 znázorňuje túto diagnostickú stratégiu. Ktorýkoľvek krok v uvedenom algoritme možno vynechať, ak nie je zodpovedajúce vyšetrenie k dispozícii v daných miestnych podmienkach.

Nesporné je, že pľúcna scintigrafia a/alebo angiografia sa v procese diagnostického rozhodovania v mnohých centrách nahradzuje špirálovou CT angiografiou. V súčasnosti však nie sú dostupné žiadne veľkoplošné cieľové štúdie, ktoré hodnotia takýto postup. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že pacienti, u ktorých sCT potvrdí PE, sa môžu začať liečiť bez ďalšieho vyšetrovania. Určenie optimálneho postupu v prítomnosti negatívneho sCT zostáva naďalej spornou záležitosťou. V jedinom súbore, v ktorom pacienti s málo pravdepodobným pľúcnym skenom, s normálnou venóznou USG a s normálnym sCT skenom zostali neliečení, trojmesačné riziko tromboembolizmu bolo neprijateľne vysoké (5,4 %) (171). Preto je potrebné získať viac údajov, aby sa určilo definitívne postavenie sCT v diagnostickej stratégii založenej na faktoch a racionálnom prístupe k riešeniu suspektnej PE.

 

Podozrenie na pľúcnu embóliu u hospitalizovaných pacientov. Napriek nižšej incidencii suspektnej PE u hospitalizovaných pacientov (pre iný medicínsky alebo chirurgický problém), oproti incidencii v ambulanciách LSPP, zostáva táto naďalej vážnym klinickým problémom. Navyše prínos iných neinvazívnych diagnostických metód je u takejto populácie pacientov nižší. Vysoká je napríklad prevalencia iných stavov ako TECH so zvýšenými hladinami D-diméru (infekcie, neoplázie, zápaly a podobne). Preto tento test dovolí vylúčiť PE menej ako v 10 % (221, 222, 229). Rovnako málo užitočné je klinické vyhodnotenie stavu pacienta, pretože u väčšiny pacientov po operácii je minimálne stredne veľká pravdepodobnosť PE. V štúdii, ktorá hodnotila kombináciu diagnostických testov podobnú tej, ktorú podrobne popisuje obrázok 1, aplikovanú u hospitalizovaných pacientov, 36 % z nich vyžadovalo angiogram v porovnaní s iba 11 % pacientov z ambulancií LSPP (229). Je zrejmé, že pre hospitalizovaných pacientov s podozrením na PE by bolo užitočné nahradiť angiografiu špirálovým CT. Doteraz získané údaje však nepostačujú na to, aby sa nepoužila angiografia u hospitalizovaných pacientov s podozrením na PE, ale s normálnou venóznou USG, nediagnostickým pľúcnym skenom a s normálnym sCT.

Iný diagnostický algoritmus, ktorý využíva pľúcnu scintigrafiu, klinické zhodnotenie a opakovanú USG, bol nedávno validizovaný tak u lôžkových, ako aj ambulantných pacientov (86). V tomto súbore pacienti s hodnotením klinicky málo alebo stredne pravdepodobnej PE podľa pravidla predikcie, boli vyšetrení venóznou USG v prvý deň, s 3 % pozitivitou HVT. Ostatní pacienti sa riadili podľa protokolu opakovanej USG (USG na 3., 7. a 14. deň), ktorým sa zistila HVT u ďalších 2 % pacientov. Pacienti podľa opakovanej USG s nepotvrdenou HVT zostali neliečení, pričom trojmesačné tromboembolické riziko bolo veľmi nízke (0,5 %). V tomto súbore bola však prevalencia PE veľmi nízka, predikčné pravidlo na stanovenie klinickej pravdepodobnosti bolo komplexné a 95 % pacientov s nízkou alebo stredne vysokou klinickou pravdepodobnosťou a nediagnostickým pľúcnym skenom vyžadovalo zaistenie intenzívnym protokolom opakovanej USG. Hoci sa takýto postup zreteľne míňa s klinickou účelnosťou, môže znamenať alternatívu pre tých hospitalizovaných pacientov, v prípade ktorých zaujali klinici rezervovaný postoj k vykonaniu angiografie.

 

Podozrenie na masívnu PE. Pacienti s podozrením na masívnu PE, t. j. s prejavmi šoku alebo hypotenzie, predstavujú špecifický klinický problém. Klinické podozrenie je zvyčajne vysoké s diferenciálnou diagnózou kardiogénneho šoku, tamponády a disekujúcej aorty. V týchto situáciách sa za najprínosnejšie primárne vyšetrenie považuje echokardiografia, ktorá zvyčajne preukáže nepriame príznaky akútnej pľúcnej hypertenzie a pravokomorové preťaženie, ak je jeho príčinou akútna PE. Sám echokardiografický nález v prípade hemodynamicky závažne nestabilného pacienta s PE, tvorí základ pre podanie trombolytickej liečby (alebo dokonca voľbu chirurgického postupu). Ak je pacient na podpornej liečbe stabilizovaný, malo by sa dospieť k definitívnej diagnóze. V dôsledku ťažkého trombotického postihnutia pľúcnej cirkulácie možno potvrdiť diagnózu jednak pľúcnym skenom, jednak sCT, ako aj TEE pri lôžku pacienta. Publikované sú kazuistiky pacientov s masívnou PE a normálnym pľúcnym skenom, mali by sa však považovať za raritu. Normálny pľúcny sken alebo sCT angiogram by mali svedčiť pre inú príčinu šokového stavu.

Liečba

Hemodynamická a respiračná podporná terapia

Akútne obehové zlyhanie je hlavnou príčinou smrti u pacientov s akútnou masívnou PE, ktorá je prvotne zapríčinená zmenšením prierezovej plochy pľúcneho riečiska a predchádzajúcim srdcovým alebo pľúcnym ochorením (230, 231). Keď sa akútne obehové zlyhanie vyskytne u pacientov s akútnou PE, jeho príčina spočíva najmä v ischémii PK a diastolickej dysfunkcii ĽK, čo napokon spôsobuje zlyhanie ĽK. Zvýšenie afterloadu PK zvyšuje prácu PK a spotrebu kyslíka. Systémová hypotenzia alebo zvýšený stredný tlak PK môžu znížiť pravokomorový koronárny perfúzny tlak a prietok krvi myokardom (232). Následná ischémia PK sa potvrdila vzostupom CK-MB alebo aj nálezom infarktu PK pri pitve napriek normálnym koronárnym artériám (233, 234).

Pravokomorové zlyhanie spôsobuje zmenšenie preloadu ĽK. Zvýšenie koncovodiastolického tlaku PK invertuje diastolický transseptálny gradient, čo zapríčiňuje diastolickú interdependenciu komôr a zmenšenie koncovodiastolického objemu ĽK, ktorý sa ďalej komprimuje rastúcim perikardiálnym tlakom (235).

Výsledné zhoršenie diastolickej funkcie ĽK znižuje srdcový index a systémovú hypotenziu a tým ďalej prehlbuje pravokomorovú ischémiu.

Významné množstvo úmrtí spôsobených masívnou PE sa vyskytne v priebehu niekoľkých hodín po nástupe príznakov. Úvodná podporná liečba by snáď preto mohla mať zásadnú úlohu u pacientov s cirkulačným zlyhávaním v dôsledku PE. Väčšina našich vedomostí o účinnosti takejto liečby však pramení z experimentálnych štúdií, ktoré, pokiaľ sa týka klinickej praxe, majú diskutabilnú hodnotu.

Väčšina experimentálnych štúdií poukazuje na to, že objemové preťaženie ďalej zhoršuje hemodynamický stav zvierat s PE a hypotenziou (236). Iba dve klinické štúdie sa zaoberali touto problematikou. Ozier a spol. (237) referovali o zvýšení srdcového indexu z 1,7 na 2,0 l . min–1 . m–2 po podaní 600 ml tekutiny u 13 pacientov s PE, u polovice prípadov pri mechanickej ventilácii. V neskoršom období Merca a spol. (238) pozorovali zvýšenie srdcového indexu z 1,6 na 2,0 l . min–1 . m–2 po 500 ml infúzii dextránu 40 u 13 normotenzných pacientov s akútnou PE a nízkym srdcovým indexom. V posledne uvedenej štúdii bol nepriamy vzťah medzi zvýšením srdcového indexu a koncovodiastolického objemového indexu pravej komory. Tieto výsledky všeobecne svedčia o tom, že 500 ml objemová nálož môže spôsobiť signifikantné, aj keď mierne zvýšenie srdcového indexu u pacientov s PE, nízkym srdcovým indexom a normálnym tlakom krvi. Dostupné informácie u ľudí však naznačujú, že benefit je v prípade evidentnej distenzie PK dokonca zanedbateľnejší, experimenty na zvieratách poukazujú na možný nepriaznivý vplyv takejto liečby v prítomnosti systémovej hypotenzie.

Izoprenalín je inotropné farmakum, ktoré spôsobuje dilatáciu artérie pulmonalis (PA), ale jeho požitie je limitované tachykardiou a systémovou vazodilatáciou. U psov v šoku a hypotenzii v dôsledku PE, izoprenalín nezvrátil systémovú hypotenziu (232). Podľa jednej kazuistiky sa ďalej usudzuje, že izoprenalín má negatívne účinky na pacientov v šoku z PE (239). Noradrenalín môže zvrátiť hypotenziu a šok a zvýšiť minútový srdcový výdaj u hypotenzných zvierat s PE (232). Tieto účinky sa nepozorovali u zvierat s PE, normálnym tlakom krvi a nízkym srdcovým minútovým výdajom (240). Žiadne klinické údaje, ktoré sa týkajú efektu tohto lieku u pacientov s PE, zatiaľ nie sú k dispozícii.

Dobutamín a dopamín zvyšujú minútový srdcový výdaj a znižujú pulmonálnu vaskulárnu rezistenciu (PVR) v prípade experimentálnej PE u psov (241). U 10 pacientov s PE, nízkym srdcovým indexom a normálnym tlakom krvi, Jardin a spol. (242) pozorovali 35 % nárast srdcového indexu bez významnej zmeny srdcovej frekvencie, systémového artériového tlaku a stredného tlaku v pľúcnici (mean PAP). Rovnaká skupina bádateľov pozorovala 57 % zvýšenie minútového srdcového výdaja a 12 % zvýšenie srdcovej frekvencie a 53 % zvýšenie tlaku v a. pulmonalis (PAP) v skupine 13 ďalších pacientov (242).

Dobutamín a dopamín sa môžu podľa týchto výsledkov použiť u normotenzných pacientov s PE a s nízkym minútovým srdcovým výdajom.

Pôsobenie adrenalínu nebolo v experimentálnych štúdiách s PE preskúmané, ale istá kazuistika svedčí o výhodnom účinku tohto farmaka u šokových pacientov pri PE (243). Experimentálne štúdie pripisujú význam vazokonstrikcie pri PE (244), ale tento fenomén sa pravdepodobne vzťahuje len na pacientov s PE.

Hoci vazodilatanciá znižujú PAP a PVR u zvierat a v menšej miere aj u pacientov s PE, takisto znižujú systémový artériový tlak, čo obmedzuje ich klinické využitie (244, 245). Prednedávnom bol demonštrovaný účinok oxidu dusnatého (NO) v inhalačnej forme na selektívne zníženie PAP a PVR u mláďat ošípanej s experimentálne navodenou pľúcnou hypertenziou (infúziou mikrogranúl) (246). V prípade niekoľkých pacientov s PE sa tiež dokázalo, že inhalácia NO môže vylepšiť ich hemodynamický stav a výmenu plynov (247).

U pacientov s PE sa bežne sa stretávame s hypoxémiou a s hypokapniou, pričom hypoxémia má vo väčšine prípadov len mierny stupeň. Iba 30 zo 60 pacientov štúdie UPET dostávalo kyslík a paO2 nepresahoval 80 mmHg u 89 % zo 130 pacientov bez kyslíka (248). V tej istej štúdii iba 16 % pacientov neinhalujúcich kyslík malo paO2 nad 50 mmHg. Hypoxémia sa zvyčajne odstraňuje nazálnou inhaláciou kyslíka, mechanická ventilácia je málokedy potrebná (249). V prípade potreby mechanickej ventilácie treba predchádzať jej negatívnym hemodynamickým účinkom. Pozitívny vnútrohrudný tlak navodený mechanickou ventiláciou totiž znižuje venózny návrat a zhoršuje tak pravokomorové zlyhanie u pacientov s masívnou pľúcnou embóliou. Podľa toho niektorí autori používajú nízke razové objemy (7 ml. kg-1) a odporúčajú zvýšiť cirkulujúci objem.

Zhrnutie:

· Dobutamín a dopamín sa môžu podať u normotenzných pacientov s PE v podmienkach nízkeho srdcového indexu.

· Vazopresoriká sa môžu podať u hypotenzívnych pacientov s PE.

· Monitorovaná oxygenoterapia prospieva hypoxemickým pacientom s PE.

· Názory na prínos expanzie cirkulujúceho objemu tekutín sú kontroverzné a nemal by presiahnuť 500 ml.

 

Trombolytická liečba

Zvýšenie afterloadu PK, ktoré sa pozorovalo u pacientov s masívnou PE, môže vyvolať zlyhanie PK, systémovú hypotenziu a šok, vo všetkých prípadoch spojené s nepriaznivým dopadom (68, 250 – 252). Trombolytická terapia má na tieto parametre priaznivý vplyv. Trombolytická liečba pacientov s pľúcnou hypertenziou a nízkym minútovým výdajom srdca v dôsledku PE zníži o 30 % stredný tlak v pľúcnici (mean PAP) a o 15 % zvýši srdcový index už dve hodiny po zavedení liečby (253). V 72. hodine sa zaznamenalo 80 % zvýšenie srdcového indexu a 40 % zníženie stredného PAP (254). Významné zníženie koncovodiastolickej plochy PK sa tiež evidovalo po troch hodinách liečenia (251). V tých istých štúdiách sám heparín neviedol k žiadnym zmenám srdcového indexu, tlaku v artérii pulmonalis, ani pri echokardiografických nálezoch v 2. ani 72. hodine po začatí liečby.

Trombolytická liečba spôsobuje tiež rýchlejší ústup pľúcnej vaskulárnej obštrukcie, ako sám heparín. V štúdii PAIMS 2 100 mg rekombinovaného tkanivového aktivátora plazminogénu (rtPA) navodilo 12 % zníženie cievnej obštrukcie na konci druhej hodiny podávania infúzie, kým v prípade aplikácie heparínu sa nepozorovala žiadna zmena. V 24. hodine to bolo 35 % zníženie po rtPA a korešpondujúcim výsledkom bolo iba 5 % pri použití heparínu (251). Na siedmy deň bolo zníženie vaskulárnej obštrukcie obdobné v oboch skupinách (248, 253).

Trombolytická liečba je do istej miery aj riziková. Závažné krvácanie sa vyskytuje v 14 % pacientov s PE, ktorí dostávajú trombolytickú liečbu po pľúcnej angiografii (255, 256), čo je dvojnásobne častejšie, ako sa pozoruje u pacientov, ktorí sa liečia heparínom (257). Krvácanie v mieste punkcie žily pri angiografii predstavuje prvý zdroj krvácania a zodpovedá za 36 až 45 % významnejších krvácaní (248, 258). Údaje, ktoré sa týkajú hemoragických komplikácií u pacientov s podanou trombolytickou liečbou indikovanou pre PE, ktorá sa diagnostikovala neinvazívnymi metódami, sú skromné, ale podľa dvoch štúdií sa neevidovali žiadne veľké krvácania (251, 259).

Konečný výsledok sa vyhodnotil len u 431 pacientov v ôsmich randomizovaných štúdiách, ktoré porovnávali heparín a trombolýzu u pacientov s PE (248, 251, 253, 254, 260 – 263). Väčšina pacientov, zahrnutých do siedmich z uvedených štúdií, nemala masívnu PE. Mortalita v heparínovej skupine týchto štúdií kolísala od 0 do 18 % a nezistila sa žiadna výhoda prežívania v prospech trombolýzy v porovnaní s heparínom. Nijaká z týchto štúdií však nedisponovala dostatočnou schopnosťou detekovať potenciálne dôležité rozdiely medzi oboma terapeutickými režimami. Ostatná randomizovaná štúdia zahrnula iba osem pacientov s masívnou PE a kardiogénnym šokom. Štyria liečení heparínom zomreli na následky pľúcnej embólie. Zostávajúcim štyrom sa podala trombolýza – a tí prežili; tento výsledný rozdiel bol vysoko signifikantný, a preto štúdiu z etických dôvodov prerušili (263).

U pacientov s PE a potvrdeným preťažením PK je podanie trombolytickej terapie v nezávislom vzťahu s prežívaním (pomer pravdepodobností: 0,46; 95 % IS: 0,21 – 1,00), ale tento výsledok vychádza z pozorovacích nekontrolovaných štúdií (252). Existuje niekoľko nepriamych dôkazov, že trombolýza môže znižovať mortalitu u pacientov s hypokinézou PK, ale to bol záver z analýzy podskupiny na limitovanom počte pacientov (251).

Klinické štúdie používali viaceré trombolytické farmaká (248, 251, 253, 254, 260 – 273). Aj keď sa nenašiel väčší rozdiel v mortalite medzi rôznymi režimami rtPA, streptokinázy alebo urokinázy, zhodnotenými v kontrolovaných štúdiách, niekoľko rozdielov vzhľadom na účinnosť a bezpečnosť, predsa len existuje. Aktuálne dostupné údaje naznačujú, že dvojhodinová infúzia 100 mg rtPA účinkuje rýchlejšie ako urokináza v dávke 4 400 IU . kg-1. h-1 počas 12 až 24 hodín (264, 265). Uvedený režim navodí aj rýchlejšie hemodynamické zlepšenie v porovnaní s režimom 0,6 mg . kg–1 počas 15-minútovej infúzie rtPA, alebo dávka 1,5 milióna IU streptokinázy, podaná počas dvoch hodín. Rozdiely medzi týmito terapeutickými režimami sú ohraničené prvou hodinou (266 – 268).

Frekvencia väčších krvácaní sa v dôsledku odlišných hodnotiacich skóre nedá medzi jednotlivými štúdiami porovnať (258). Dve štúdie, ktoré použili rovnaké kritérium, pozorovali významnejšie krvácania u 28 % pacientov pri podaní urokinázy v dávke 4400 IU . kg–1 . h–1 počas 12 h, u 21 % – 24 % pri dvojhodinovom liečebnom režime s podaním 100 mg rtPA a u 11% pacientov, ktoré dostávali tiež rtPA v režime s dávkou 0,6 mg . kg–1 . h–1, podanou počas 15 minút (265, 266). Ani jeden z uvedených rozdielov nebol štatisticky významný pre limitovaný počet pacientov, ktorí boli zahrnutí v týchto štúdiách.

Pre podanie trombolytickej liečby existuje niekoľko kontraindikácií. Ak ide o pacienta s masívnou PE, väčšina z nich sa považuje za relatívne kontraindikácie (tabuľka 7).

Na základe dostupných údajov má trombolytická liečba priaznivý vplyv na prežívanie pacientov s masívnou PE, t. j. so šokom a/alebo hypotenziou (definovanou ako systolický TK < 90 mmHg alebo pokles TK o > 40 mmHg nad 15 minút, pokiaľ nie je spôsobená novovzniknutou arytmiou, hypovolémiou alebo sepsou)

U normotenzných pacientov s klinickými, hemodynamickými alebo echokardiografickými príznakmi pravokomorového zlyhania (submasívna PE) je benefit menej zrejmý a nepotvrdil sa ani vylúčený adekvátnymi randomizovanými štúdiami. Ak je cievna obštrukcia menšia ako 50 % a nejde o pacientov s masívnou ani submasívnou PE, dosahuje mortalita menej ako 5 % podľa väčšiny nedávnych štúdií (269, 270) a akýkoľvek priaznivý vplyv trombolýzy je u týchto pacientov veľmi nepravdepodobný. Výber farmaka nie je významný, aj keď je nesporný rýchlejší hemodynamický efekt dvojhodinovej infúzie rtPA v dávke 100 mg. Tento by sa mal využiť u pacientov najviac kompromitovaných. Keďže najmenšia incidencia krvácania sa pozorovala pri injekčnom boluse rtPA s dávkou 0,6 mg/kg, mala by sa zvažovať u pacientov s relatívnymi kontraindikáciami trombolýzy.

Pokiaľ nie je prítomná absolútna kontraindikácia, trombolýza by sa mala podať všetkým pacientom s masívnou PE. U normotenzných pacientov s primeranou perfúziou tkanív a klinickými alebo echokardiografickými prejavmi pravokomorovej dysfunkcie (t. j. v prípade submasívnej PE), sa môže trombolytická liečba podať v neprítomnosti kontraindikácií. S trombolýzou by sa nemalo počítať u pacientov, ktorí nemajú masívnu ani submasívnu PE, pokiaľ u nich nenastane hemodynamické zhoršenie v dôsledku predchádzajúceho srdcového alebo pľúcneho ochorenia.

Kedy treba začať trombolytickú liečbu? Angiografické potvrdenie sa už nevyžaduje u všetkých pacientov. Je totiž časovo náročné, nie je u týchto pacientov bez rizík (265) a spája sa s častejšími hemoragickými komplikáciami (258). Diagnostický perfúzny pľúcny sken spolu s vysokou klinickou pravdepodobnosťou (91), proximálna obturácia na sCT (153) alebo prejavy akútneho cor pulmonale v súvislosti s vysokým klinickým podozrením v prípade pacientov bez anamnézy závažnejších ochorení kardiorespiračného systému, to všetko poskytuje dostatočné množstvo dôkazov pre začatie trombolýzy.

Zhrnutie:

· Trombolytická liečba sa indikuje u pacientov s masívnou PE, ktorá sa prejavuje šokom a/alebo hypotenziou.

· Väčšina kontraindikácií trombolytickej liečby sa stáva v prípade masívnej PE relatívnymi kontraindikáciami.

· Trombolytická liečba by mala vychádzať z objektívnych vyšetrovacích metód.

· Podanie trombolytickej liečby pacientom so submasívnou PE (s hypokinézou PK) je diskutabilné.

· Trombolytická liečba sa neindikuje u pacientov bez pravokomorového preťaženia.

 

Chirurgická embolektómia

Napriek absencii randomizovaných prieskumov, ktoré demonštrujú lepšie prežívanie pri trombolytickej liečbe PE, sa trombolýza všeobecne považuje za účinnú terapeutickú metódu, preto sa v súčasnosti chirurgické riešenie PE používa zriedkavo. Predsa len zostáva malý priestor pre chirurgický postup pri riešení PE.

Pred érou echokardiografie sa diagnóza masívnej PE stanovila zvyčajne angiograficky, preto sa angiografia považovala za obligatórne vyšetrenie pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom (272). Angiografia poskytovala rozhodujúce informácie potrebné na rozplánovanie postupu, ktorý zahŕňal napríklad potvrdenie diagnózy, rozsah a lokalizáciu PE a vyhodnotenie funkcie PK. Tieto informácie v súčasnosti podáva TEE vo väčšine prípadov masívnej PE (185, 187, 275).

Indikácie pre chirurgický postup tvoria v súčasnosti tri kategórie pacientov (276 – 278): pacienti s akútnou masívnou PE, pacienti s kontraindikáciami pre podanie trombolýzy a pacienti s nedostatočnou odpoveďou na intenzívnu konzervatívnu liečbu a trombolýzu.

Optimálnym chirurgickým kandidátom je pacient so subtotálnym uzáverom hlavnej pulmonálnej artérie alebo jej veľkých vetiev, bez fixovanej pľúcnej hypertenzie. Tá totiž poukazuje na chronickú tromboembolickú obturáciu, a preto urgentný chirurgický výkon neumožní odstránenie obturácií z distálnych vetiev pľúcnice. Napriek existencii kusých dôkazov, ktoré naznačujú, že niektorí pacienti v šoku prežili pri izolovanej trombolytickej liečbe, rozhodnutie, ktoré sa týka operácie, sa musí zvažovať individuálne od prípadu k prípadu.

Chirurgická technika pozostáva z mediálnej sternotómie, s rýchlou kanyláciou ascendentnej aorty a pravej predsiene a pri použití normotermického mimotelového obehu (279), pričom klemu aorty sa vyhýba. Emboly sú odstránené cez pozdĺžnu incíziu hlavnej pľúcnej tepny pomocou mäkkého cievneho klemu (280). Na odsávanie distálnejšie zaklinených koagúl sa používa štandardná odsávačka.

Mimotelový obeh poskytuje niekoľko výhod: dokonalú resuscitáciu v kardiogénnom šoku, obnovenie krvného prietoku a dodávku kyslíka tkanivám. Poskytuje tiež chirurgovi dostatok času na vykonanie kompletnej embolektómie a na revíziu vedľajších vetiev pľúcnej tepny. Okrem toho môže mimotelový obeh fungovať ako asistovaná cirkulácia, pretože dilatovaná, akútne zlyhávajúca pravá komora bude po ukončení embolektómie vyžadovať istú farmakologickú a mechanickú podporu. U pacientov v priebehu resuscitácie môže byť mimotelový obeh založený prostredníctvom kanylácie femorálnych ciev alebo perkutánnou kardiopulmonálnou podporou, vďaka čomu sa dostane okysličená krv k vitálne dôležitým orgánom (281). Táto technika je užitočná pri poklese systémového artériového tlaku pod kritickú hodnotu, ktorá sa vyžaduje počas úvodu do anestézie.

Niektorí odborníci sú toho názoru, že pulmonálna embolektómia by sa mala kombinovať so zavedením filtra do dolnej dutej žily (282, 283). Vďaka novším vyberateľným filtrom môže prichádzať do úvahy aj ich odstránenie, ak flebografia po 10 – 14 dňoch neodhalí žiadne distálne trombózy. Ak však v čase operácie nie je prítomná žiadna HVT a nie sú kontraindikácie pre podávanie antikoagulačnej liečby, inzercia kaválneho filtra je diskutabilná.

Hlavným cieľom chirurgického postupu je odvrátenie smrti v dôsledku obturácie hlavnej pľúcnej tepny, ktorá spôsobuje pravostranné srdcové zlyhanie a bráni prietoku krvi pľúcami. Výsledky chirurgickej pulmonálnej embolektómie sú slabé, pretože sa zvyčajne vykonáva u zomierajúcich pacientov často prolongovane resuscitovaných (279, 284, 285). Operačná mortalita pri embolektómii kolíše medzi 20 – 50 %. Operačnú mortalitu determinuje resuscitácia pred operáciou, vek, trvanie prejavov, počet príhod PE. Dlhodobé prežívanie je akceptovateľné s tým, že 71 % prežíva po 8 rokoch (operačná mortalita je 20 %). Takisto sa badateľne zlepšuje funkčný stavu operovaných pacientov, 84 % v NYHA I a II po 8 rokoch.

Perkutánna katétrová embolektómia alebo katétrová disrupcia trombov ponúkajú alternatívne spôsoby pacientom, ktorí nevyžadujú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Perkutánne endoluminálne metódy sú náročné na zavedenie a ich praktický klinický význam je limitovaný (286 – 288).

Zhrnutie:

· Akútna pulmonálna trombektómia má limitovaný význam pri masívnych, život ohrozujúcich PE.

· Ak echokardiografia (prednostne TEE) alebo špirálové CT potvrdia masívnu centrálnu PE pred operáciou, angiografia nie je nevyhnutná.

 

Antikoagulačná liečba

Liečba nefrakcionovaným heparínom je dobre zavedená už od čias klasickej klinickej štúdie, ktorú realizovali Barritt a Jordan v roku 1966 (66). Na V. severoamerickej konferencii o trombóze a antitrombotikách v apríli 1998 (289) sa odsúhlasilo odporúčanie, že pacienti s HVT alebo PE by mali byť liečení dávkou heparínu, prolongujúcou aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (aPTT) do úrovne, ktorá korešponduje s plazmatickou hladinou heparínu v rozpätí 0,30 – 0,60 anti-Xa IU, určenou prostredníctvom amydolytickej analýzy (269, 270, 289). Nízkomolekulový heparín (NMH) môže nahradiť nefrakcionovaný heparín, pokiaľ ide o liečbu stabilizovaných pacientov s PE (269, 270), ale jednoznačne sa neodporúča v prípade masívnej PE, pretože takíto pacienti boli vyradení zo štúdií s nízkomolekulovým heparínom.

Exaktná diagnóza PE je nevyhnutná pred začatím dlhodobej antikoagulačnej liečby. Heparín by sa však mal podávať vo fáze stanovovania konečnej diagnózy, prinajmenej tým pacientom, ktorí sú v pásme strednej alebo vysokej klinickej pravdepodobnosti PE. Začatok liečby len perorálnymi antikoagulanciami je menej efektívny alebo dokonca nebezpečný (290). Preto je heparín (nefrakcionovaný, prípadne NMH) základným pilierom iniciálnej liečby akútnej PE. Kontraindikácie antikoagulačnej liečby, akými sú napríklad aktívne krvácanie, poruchy hemostázy, ťažká nekontrolovateľná hypertenzia a anamnéza nedávnej operácie by sa mali tiež zvažovať pri výbere antikoagulačnej liečby. Väčšina z nich sa však v prípade potvrdenej PE stáva relatívnymi kontraindikáciami.

Úvodná liečba pozostáva z intenzívnej antikoagulácie heparínom, t. j. z jedného i. v. bolusu nefrakcionovaného heparínu (zvyčajne 5 000 až 10 000 IU ), po ktorom nasleduje kontinuálna i. v. infúzia. Infúzne dávkovanie sa môže prispôsobiť telesnej hmotnosti podľa existujúcich nomogramov (291) (tabuľka 8), ale nemalo by klesať pod 1 250 IU . h–1. Vyššie začiatočné infúzne dávkovanie dosiahne podstatne rýchlejšie terapeutické antikoagulačné hladiny (292), ale dôvod pre návrat k vyššiemu dávkovaniu u pacientov so subterapeutickou antikoagulačnou hladinou nie je opodstatnený za predpokladu, že rýchlosť infúzie prekračuje 1 250 IU . h–1. Tá by sa mala pohybovať podľa dosiahnutej úrovne antikoagulácie pri kontrole aPTT (cieľové aPTT je určené pomerom aPTT: pacient/kontrola s hodnotami 1,5 – 2,5). Prvé aPTT sa má stanoviť štyri až šesť hodín po začatí heparínovej infúzie. V dôsledku kolísania dosiahnutých aPTT s použitím odlišných reagencií sa odporúča, aby každé laboratórium určovalo rozpätie aPTT pomeru použitím rovnakej reagencie. To by malo korelovať s anti-Xa aktivitou, ktorá sa pohybuje v intervale od 0,3 – 0,6 IU určenou podľa amidolytickej metódy (uvedené hodnoty korešpondujú s intervalom 0,20 – 0,40 IU použitím testovania s protamín-sulfátom) (289). Za zvláštnych podmienok, ako je nedosiahnutie aPTT odpovede pri odporúčanej dávke heparínu, sa požaduje vyšetriť hladinu anti-Xa (293). Práve u takejto skupiny pacientov je jedným z vysvetlení spomenutého fenoménu intenzívnejšie viazanie heparínu na rozličné plazmatické bielkoviny, ktorých hladina je u niektorých pacientov zvýšená (294). Ďalšou možnosťou je substitúcia preparátmi nízkomolekulového heparínu, pretože tieto látky vykazujú menšiu tendenciu viazať sa na plazmatické proteíny.

Súvislosť medzi predĺženým aPTT a krvácaním sa všeobecne akceptuje. Krvácanie počas terapie heparínom je zriedkavé, pokiaľ sa pacientovi nerobila nejaká invazívna procedúra, prípadne trpí nejakou lokálnou léziou alebo abnormalitou hemostázy. To isté platí pre NMH. Študie, ktoré sa zaoberajú vzťahom medzi excesívnym predĺžením aPTT hodnôt a hemoragickými komplikáciami, nie sú príliš presvedčivé (295, 296). Existencia takéhoto vzťahu je však pravdepodobná.

Dôležité je sledovanie počtu trombocytov, pretože heparínom indukovaná trombocytopénia (HIT) je síce vzácny, ale život ohrozujúci vedľajší účinok liečby heparínom. Opísané sú dve formy HIT: včasná benígna forma, ktorá je v priebehu liečby reverzibilná, lebo nie je na imunitnom podklade. Druhá sa paradoxne viaže s venóznymi a artériovými trombotickými komplikáciami a zvyčajne sa objavuje na 5. – 15. deň liečby. Náhle nevysvetliteľné zníženie počtu trombocytov pod 100 x 109 . l–1 alebo významné vyše 30 % zníženie predstavujú dôležité varovné signály. Prerušenie heparínu navodí progresívny nárast počtu trombocytov už do desiatich dní. Počet trombocytov by sa mal sledovať každý druhý deň počas liečby.

Heparínom indukovaná trombocytopénia (HIT) sa vyskytuje častejšie pri použití nefrakcionovaného heparínu ako NMH (297). Pri profylaktickej liečbe pacientov s totálnou náhradou bedrového kĺbu sa HIT vyskytla približne u 1 %. Stanovenie diagnózy HIT nie je ľahké, pretože k dispozícii nie sú žiadne kritériá zlatého štandardu, alebo rutinné laboratórne testy. Porovnávací test je založený na uvoľňovaní sérotonínu. Fratantoniho test je test agregácie trombocytov, ktorý si vyžaduje veľmi dobre definovanú štandardizáciu. Pred časom bol uvedený ELISA test, ktorý detekuje heparínové protilátky proti komplexom heparínu s doštičkovým faktorom 4. Aj keď nenahrádza ostatné uvedené testy, začína byť významným doplnkovým testom. Konkordancia medzi doštičkovým agregačným testom a novovyvinutým ELISA testom je z rôznych dôvodov približne iba 80 %.

Bezpečnosť a efektivita nízkomolekulového heparínu (NMH) pri liečbe nemasívnej PE sa porovnávala s nefrakcionovaným heparínom v dvoch nedávnych rozsiahlych kontrolovaných randomizovaných štúdiách (269, 270). Tinzaparín (jedna s. c. injekcia/deň) sa potvrdil rovnako účinný a bezpečný, ako nefrakcionovaný heparín u 612 pacientov (269). V štúdii COLUMBUS spomedzi 1 021 pacientov s dokázanou tromboembolickou chorobou 271 malo súčasne symptomatickú PE (270). Títo pacienti sa liečili buď reviparínom (dve s. c. injekcie/deň), alebo konvenčným nefrakcionovným heparínom. Medzi oboma druhmi liečby nebol žiadny rozdiel, pokiaľ ide o frekvencie recidív TECH, krvácania a mortality.

Použitie NMH skracuje hospitalizáciu pacientov a zlepšuje ich kvalitu života. Nevyhnutné je riadiť sa dávkovaním, ktoré sa použilo v týchto štúdiách. Tinzaparín sa podával v dávke 175 anti Xa . kg-1 raz denne a reviparín v dávke 85 anti-Xa IU . kg-1 dvakrát denne subkutánne. Neodporúča sa extrapolovať dávku z jedného preparátu NMH na druhý. Pretože tinzaparín a reviparín majú značne odlišné pomery aktivít anti-Xa/anti-IIa, bude pravdepodobne bezpečné liečiť PE inými nízkomolekulovými heparínmi za predpokladu, že ich účinnosť a bezpečnosť sa potvrdili pri liečbe hlbokej flebotrombózy a miestne predpisy dovoľujú ich použitie na takúto liečbu. Laboratórne monitorovanie, okrem obvyklého vyšetrenia počtu trombocytov pred začatím liečby a na piaty deň, a potom každé dva až tri dni, ak sa naďalej pokračuje v liečbe heparínom. Pretože renálny klírens NMH je dôležitý, požaduje sa sledovanie aktivity anti-Xa u starších pacientov a u pacientov s chronickou renálnou insuficienciou, ale aj tu pretrvávajú pochybnosti. Napriek poslednými štúdiami preukázanej efektivite a bezpečnosti subkutánnej liečby nízkomolekulovým heparínom v domácom prostredí u vybraných pacientov s HVT (298, 301), ambulantná liečba PE sa až do ďalších klinických prieskumov zatiaľ nemôže odporúčať. Okrem toho, kvôli nedostatku dôkazov, sa neodporúča liečba masívnej PE nízkomolekulovým heparínom.

Ak sa PE vyskytne v pooperačnom období, s heparínovou terapiou by sa nemalo začať skôr ako 12 – 24 hodín po veľkom chirurgickom výkone. S liečbou sa môže počkať ešte dlhšie, ak sa objavia prejavy krvácania z chirurgickej rany (302). S heparínom by sa malo začať bez úvodného bolusu, a to s dávkou mierne nižšou, ako je bežná dávka. Hodnota aPTT by sa mala skontrolovať štyri hodiny od začatia liečby. Intenzívne sledovanie operačnej rany a klinického obrazu pacienta je nevyhnutné. Dočasné umiestnenie kaválneho filtra by sa malo zvážiť vtedy, keď u pacienta hrozí veľmi vysoké riziko krvácania.

Heparín sa môže aplikovať aj počas gravidity. Neprechádza placentou a nie je ani nebezpečný pre plod. Počas tehotenstva je rezistencia na heparín pomerne bežná, preto by sa mali zvážiť vyššie dávky. Subkutánny nefrakcionovaný heparín sa zvykne používať po iniciálnej i. v. infúznej liečbe. Dávka sa prispôsobuje podľa aPTT, alebo v niektorých prípadoch podľa anti-Xa (38). Heparínová liečba tehotných žien s PE by sa mala predĺžiť najmenej na šesť týždňov po pôrode. Subkutánny nefrakcionovaný heparín sa podáva dvakrát denne pri kontrole aPTT, s odberom krvi po šiestich hodinách po podaní s. c. injekcie. Nízkomolekulové heparíny sa použili u tehotných žien s HVT, ale informácie o ich použití v prípade PE sú sporé (303). Po pôrode možno uvažovať o prechode na perorálne antikoagulanciá dokonca aj u dojčiacich matiek, pretože perorálne antikoagulanciá sa v materskom mlieku nezistili, najmä pri liečbe warfarínom. Dlhodobá liečba heparínom sa spája s rizikom včasnej osteoporózy. Recidívy venózneho tromboembolizmu sa častejšie vyskytujú u pacientov s malígnym ochorením, čo je indikáciou na dlhodobú liečbu. NMH sa môže používať v rovnakých dávkach ako u pacientov s hlbokou flebotrombózou. Aj keď nejestvujú žiadne jasné odporúčania, malo by sa pamätať na vyšetrenia anti-Xa. Niektorí autori sa domnievajú, že heparínové preparáty sú pri sekundárnej prevencii TECH u onkologických pacientov účinnejšie než perorálne antikoagulanciá. Dlhodobá liečba NMH sa navrhla pacientom s metastatickým postihnutím, pretože sama perorálna antikoagulačná terapia môže zlyhať pri prevencii recidív TECH (304).

Riešenie trombózy u pacientov s antifosfolipidovým (APL) syndrómom je komplikované, pretože APL syndróm často súvisí s cirkulujúcim antikoagulantom, ktorý prolonguje aPTT. Stanovenie anti-Xa sa javí výhodnejším, ako aPTT pre laboratórne sledovanie týchto pacientov, pretože cirkulujúce antikoagulans neovplyvňuje vyšetrenie anti-Xa amidolytickou metódou (305, 306).

Podanie nefrakcionovaného heparínu a NMH je kontraindikované u pacientov s heparínom indukovanou trombocytopéniou a začiatok liečby perorálnymi antikoagulanciami bez iného rýchlo pôsobiaceho antikoagulancia je riskantné (307, 308). Vyskúšali sa rôzne spôsoby liečby u takýchto pacientov. Medzi ne patril denaparoid sodium (heparinoidný preparát, ktorý obsahuje najmä heparansulfát a dermatansulfát), r-hirudín a argatroban a chemické preparáty s antitrombotickým účinkom (309, 310). Použitie r-hirudínu je vymedzené pre pacientov s HIT, spojenej s novou trombotickou príhodou alebo agraváciou PE. Vyžaduje si monitorovanie opakovaným meraním aPTT. To isté platí pre danaparoid sodný, ktorý má dlhý polčas a potenciálne kumulatívny účinok. Odporúčaná dávka je 750 anti-Xa IU dvakrát denne subkutánnym podaním. U niektorých pacientov možno tiež použiť intravenózny spôsob aplikácie. Stanovenie anti-Xa sa bežne využíva pri monitorovaní pacientov.

V súčasnosti používané antikoagulanciá v Európe sú warfarín sodný, acenokumarol a fluíndión (s predominantným postavením warfarínu v klinickej praxi). Z čreva sa dobre absorbujú a transportujú v plazme, zväčša naviazané na albumín (97 – 99 %). Liečivá sa metabolizujú v pečeni a v hydroxylovanej forme sa vylučujú do moča. Plazmatický polčas je asi 42 hodín pre warfarín, 9 hodín pre acenokumarol, a 31 hodín pre fluíndión. Dôležitosť polčasu spočíva v tom, že čím je dlhší, tým menej dochádza ku kolísaniu hladiny antikoagulácie. Perorálne antikoagulanciá inhibujú syntézu štyroch koagulačných bielkovín závislých od vitamínu K (faktory II, VII, IX, X) v pečeni a obmedzujú karboxyláciu proteínov C a S (antikoagulačných bielkovín), čím sa znížuje ich aktivita (311).

U pacientov, ktorí vyžadujú dlhodobú antikoagulačnú liečbu, treba zmeniť liečbu heparínom na perorálny režim. U väčšiny pacientov sa odporúča začať perorálnu antikoagulačnú liečbu prvý alebo druhý deň podávania heparínu. Nasadenie kumarínovej liečby by malo prebiehať podávaním predpokladaných udržiavacích dávok, čo predstavuje 5 mg denne pri warfaríne, 3 mg denne pri acenokumarole a 20 mg denne v prípade fluíndiónu. Prispôsobovanie dávky sa uskutočňuje sledovaním INR. Upredňostnovaná dávka perorálnych antikoagulancií v snahe rýchlejšieho dosiahnutia terapeutických hladín (podľa INR 2,0 – 3,0) nemá praktický význam oproti podávaniu udržiavacej dávky od samého začiatku (312). Takýto postup môže byť dokonca škodlivý kvôli indukcii prechodného hyperkoagulačného stavu v dôsledku kratších polčasov proteínov C a S oproti koagulačným faktorom (II, VII, IX, X). Sprievodná liečba heparínom má preto pokračovať štyri až päť dní, kým sa nezíska v aspoň dvoch dňoch po sebe terapeutické pásmo INR (290, 313, 314).

INR sa kontroluje zvyčajne denne po dosiahnutie terapetických hodnôt, potom dva až trikrát týždenne počas ďalších dvoch týždňov a neskôr jedenkrát alebo menej často v závislosti od stability výsledkov INR (311). Počas dlhodobej liečby sa frekvencia kontrol môže obmedziť až na obdobie raz za štyri týždne.

Intenzita antikoagulačnej liečby sa môže regulovať na základe klinických súvislostí. Dôkazy z viacerých štúdií svedčia o tom, že účinná liečba venózneho tromboembolického stavu prebieha v intervale hodnôt INR 2,0 – 3,0 (269, 270, 315). Ak je INR v intervale hodnôt 3,0 až 4,5, incidencia tromboembolických recidív nie je nižšia, ale hemoragické komplikácie sa vyskytli štvornásobne častejšie (315).

Trvanie antikoagulačnej liečby závisí od charakteru príhody a od prítomnosti chronických rizikových faktorov. Riziko opakovania venózneho tromboembolizmu je menšie u pacientov s prechodnými alebo reverzibilnými rizikovými faktormi (napríklad trombóza v dôsledku operácie alebo úrazu), ako u tých, ktorí majú pretrvávajúci rizikový faktor (malignita a pod.), respektíve v prípade idiopatickej TECH (316, 317). V kontrolnej štúdii, zameranej na trvanie liečby, 12 týždňov bolo výhodnejších ako štyri týždne najmä v prípade „pacientov z medicínskych dôvodov“ (318). V ďalšej štúdii pacienti s prvou tromboembolickou príhodou boli antikoagulovaní šesť týždňov alebo šesť mesiacov (319). Výskyt recidív počas dvojročného sledovania bol vyšší (18,1 %) v skupine pacientov, ktorí sa liečili šesť týždňov, ako v skupine liečenej šesť mesiacov (9,5 %). Nedávne prieskumy presvedčili o prospešnosti protrahovanej liečby (šesť mesiacov) s poklesom recidív predovšetkým u pacientov s idiopatickým venóznym tromboembolizmom (320). V prípade pacientov s recidivujúcim venóznym tromboembolizmom nedávna štúdia porovnaním šesťmesačnej liečby s liečbou s neohraničeným trvaním (> dva roky ) takisto preukázala znížený výskyt recidív na protrahovanej liečbe – predominantne u pacientov s idiopatickými príhodami (321). Z nízkej incidencie recidív tromboembolizmu u pacientov s prechodnými rizikovými faktormi teda vyplýva, že tri- až šesťmesačná liečba by mala byť adekvátna, napriek tomu dlhodobé podávanie perorálnych antikoagulancií – počas šiestich mesiacov – by sa malo zvážiť v prípade pacientov bez predisponujúcich rizikových faktorov po prvej príhode. Časovo nevymedzená perorálna antikoagulačná liečba by mala prichádzať do úvahy u pacientov s paraneoplastickou tromboembolickou chorobou, alebo pri recidivujúcich epizódach. Práve prebieha viacero prieskumov, ktoré sú zamerané na otestovanie uvedených odporúčaní s cieľom poskytnúť viac informácií pri týchto podmienkach.

Najbežnejšou komplikáciou perorálnej antikoagulačnej liečby je krvácanie, pričom toto riziko súvisí s intenzitou antikoagulácie. Existujú dostatočné dôkazy, že krvácanie sa častejšie vyskytuje pri hodnote INR nad 3,0 (315, 322). Multivariačná analýza kohortných štúdií naznačuje, že riziko krvácania ovplyvňujú sprievodné klinické poruchy a vek (295). Hemoragické komplikácie majú tendenciu vyskytnúť sa nie dlho po zavedení liečby a môžu demaskovať léziu, napríklad v podobe tumoru obličky, gastrointestinálneho tumoru alebo vredu, alebo mozgovej aneuryzmy (322).

V prípade klinickej indikácie možno účinok perorálnych antikoagulancií odstrániť alebo ich vysadením, alebo perorálnym, respektíve parenterálnym podaním vitamínu K1 (1 – 2mg). Ak pacient vážne krváca, rýchle zrušenie antikoagulačného efektu sa môže navodiť i. v. podaním vitamínu K a čerstvou zmrazenou plazmou, prípadne koncentrátom protrombínového komplexu (323). Najvýznamnejším nehemoragickým vedľajším účinkom perorálnej antikoagulačnej liečby je nekróza kože, ktorá sa môže vyskytnúť v prvom týždni liečby. Táto komplikácia sa dáva do súvislosti s deficitom proteínu C (324) a proteínu S (325) a malignitou (326).

Počas gravidity prechádzajú perorálne antikoagulanciá placentou a môžu vyvolať potrat a embryopatie v prvom trimestri (327). Preto by sa mala perorálna antikoagulačná liečba nahradiť liečbou heparínom počas prvého trimestra gravidity a takisto v posledných šiestich týždňoch pred pôrodom v súvislosti s rizikom krvácania. Subkutánne podávanie nefrakcionovaného alebo nízkomolekulového heparínu u tehotných žien znamená dlhodobú liečbu (328).

Zhrnutie:

· Pacienti s PE by sa mali liečiť intravenózne podávaním heparínu s dávkou prispôsobenou telesnej hmotnosti s nastavením aPTT medzi 1,5 – 2,5-násobkom kontroly (anti Xa aktivita 0,3 – 06 IU).

· Nízkomolekulový heparín sa môže aplikovať symptomatickým pacientom v prípade nemasívnej PE.

· S perorálnou antikoagulačnou liečbou by sa malo začať počas prvých troch dní v kombinácii s heparínom počas minimálne štyroch až piatich dní. Liečba heparínom sa ukončuje, keď sa terapeutická hodnota INR (v intervale 2,0 – 3,0) vyskytla v dvoch za sebou idúcich dňoch.

· Pacienti s prvou príhodou PE by sa mali liečiť aspoň tri mesiace v prítomnosti reverzibilných rizikových faktorov a aspoň šesť mesiacov v prítomnosti idiopatického venózneho tromboembolizmu.

· S perorálnymi antikoagulanciami by sa malo pokračovať dlhší čas, prípadne časovo neobmedzene u pacientov s recidivujúcim tromboembolizmom, alebo v prítomnosti pretrvávajúcich rizikových faktorov (napríklad pri neoplázii) .

 

Venózne filtre

Prerušenie dolnej dutej žily (VCI) s cieľom zabrániť PE sa rutinne začalo vykonávať perkutánnym spôsobom na začiatku 80. rokov (329). Perkutánny prístup umožnil jednoduchú realizáciu výkonu, takže sa použitie filtrov postupom rokov značne rozšírilo (328). V ostatnom čase sa objavila nová koncepcia dočasného umiestnenia filtrov, ktorá sa navrhla v snahe predísť pľúcnej embolizácii v prípade vysokorizikových pacientov na krátke časové obdobie (331, 332).

Počas posledných 15 rokov bolo vyvinutých mnoho druhov filtrov, ktorých princípom bolo zachytenie embolov pri zachovaní priechodnosti dolnej dutej žily. Najpoužívanejšími sú filtre Titanium Greenfield (333), LGM/Venatech (334), Simon Nitinol (335) a Bird´s nest (336). Neexistuje žiadna komparatívna veľká štúdia, ktorá by stanovila, ktorý z nich má najlepší efekt v zabránení PE. Filtre Greenfield sa ukázali ako bezpečné v suprarenálnej lokalizácii a malá tendencia ku oklúzii by mohla byť dôvodom pre ich použitie v profylaxii PE u mladých pacientov (337, 338). Ak vena cava presahuje priemer 30 mm, indikuje sa filter Bird´s nest („vtáčie hniezdo“). U všetkých filtrov sa pozoruje tendencia ku komplikáciám (339): penetrácia cievnej steny a kaudálny presun sa pozorovali u Greenfieldových filtrov a raz v prípade LGM/Venatech. Komplikácie v mieste inzercie, ako sú napríklad hlboká flebotrombóza a hematómy, by sa mali minimalizovať použitím zavádzačov s menším priemerom a prístupom z jugulárnych žíl.

Prevencia PE: recidivujúca PE a smrť nie sú časté po prerušení VCI, ale efektívnosť filtrov je ťažké určiť, pretože sledovania vo väčšine súborov nie sú kompletné a systematické a navyše nezahŕňajú objektívne testy pre PE. Po vyhodnotení štúdií s Greenfieldovými filtrami PE sa uvádzala v 2,4 % (26/1094) a v 2,9 % (42/1428) v prípade najmodernejších modelov (340, 341). V jedinej randomizovanej štúdii (PREPIC) 400 pacientov s HVT (s aj bez PE) sa liečilo alebo antikoagulanciami (štandardný heparín versus nízkomolekulový heparín s perorálnymi antikoagulanciami) samými, alebo antikoagulanciami v kombinácii s kaválnym filtrom (342). Počas prvých 12 dní výskyt PE bol 1,1 % v prípade filtrov oproti 4,8 % v prípade samých antikoagulancií. (P = 0,03). Počas dvojročného sledovania bol však rozdiel menej výrazný – 3,4 % vs 6,3 % (P = 0,16). Aj keď neexistuje žiadny rozdiel v celkovej mortalite počas 12 dní (2,5 % v každej z oboch skupín), štyri z piatich úmrtí v skupine bez filtra spôsobila pľúcna embólia oproti žiadnemu z piatich úmrtí v skupine s filtrom.

Oklúzia dolnej dutej žily a recidívy HVT: oklúzia filtra môže nastať v dôsledku vlastného trombogénneho potenciálu alebo antimigračného účinku na koagulá. Pri hodnotení priechodnosti sa obštrukcia pozorovala u 5/81 (6,2 %) pri použití Greenfieldových filtrov (340). Vyššia incidencia trombózy VCI sa postrehla v prípade nových modelov 30/272 (11 %) (340), pričom nedávno prebehnuté dlhodobé sledovanie (šesť rokov) preukázalo, že 30 % LGM/Venatech filtrov bolo okludovaných (341). V štúdii PREPIC v období dvoch rokov sa recidíva HVT vyskytovala signifikantne častejšie pri použití filtrov (21 %) v porovnaní s tradičnou liečbou bez zavedenia filtrov (12 %) (342). Okrem toho, po šiestich rokoch sledovania, 59 % pacientov malo klinické prejavy venóznej insuficiencie.

Antikoagulačná liečba v kombinácii s kaválnym filtrom: pridanie antikoagulačnej liečby po zavedení filtra – ak nie je kontraindikovaná – by mohlo mať efekt pri prevencii recidív HVT, uzavretia dolnej dutej žily a kaválnej trombózy v mieste inzercie filtra. Nejestvuje žiadna randomizovaná štúdia, avšak v Greenfieldových súboroch s kontraindikáciou antikoagulancií, výskyt oklúzií bol 15 % (343); v dvoch iných súboroch s použitím nových filtrov a antikoagulačnej liečby bola oklúzia iba 8 % (344, 345). Z toho je zrejmé, že dlhodobá antikoagulačná liečba, ak nie je kontraindikovaná, mala by sa odporúčať s udržaním INR v rozmedzí hodnôt 2,0 – 3,0.

Indikácie pre prerušenie VCI: tri hlavné indikácie pre kaválne filtre sa uplatnili pri prevencii PE u pacientov s HVT alebo PE, ktorí alebo nemohli byť antikoagulovaní, alebo ktorí prekonali PE, respektíve recidivujúci tromboembolický stav napriek primeranej antikoagulačnej liečbe a napokon u pacientov po chirurgickej pulmonálnej embolektómii. Vďaka relatívnej bezpečnosti tejto metódy filtre sa používajú pri prevencii PE aj pri iných podmienkach. V prítomnosti voľne vlajúceho trombu sa zaviedlo veľa filtrov. V štúdiách z posledného obdobia je výskyt recidív PE pri adekvátnej antikoagulačnej liečbe nízky – 3,3 % v porovnaní s 3,7 %, ak ide o okluzívne tromby, takže takáto indikácia nie je podložená (65). Navrhnuté boli aj iné profylaktické indikácie: vo vysokorizikových situáciách u pacientov s vyšším vekom s anamnézou TECH (346) pred ortopedickou operáciou, ďalej u pacientov s minimálnou kardiopulmonálnou rezervou a/alebo s pľúcnou hypertenziou pred trombolýzou proximálnej HVT alebo s masívnou PE (331). Inzercia kaválneho filtra sa tiež odporúčala rutinne u traumatologických pacientov s poranením hlavy a chrbtice (347, 348). Pri rešpektovaní týchto profylaktických indikácií bude treba ešte určiť riziká a výhody v porovnaní s profylaxiou nízkomolekulovým heparínom. Okrem toho v situáciách s krátkym časom trvania rizika (napríklad po fraktúre pánvy alebo bedrovej operácii) vývoj vyberateľného kaválneho filtra by mal byť osobitne vítaný, doposiaľ však nie je k dispozícii ideálny prototyp a žiadna zodpovedajúca štúdia (332, 349).

Zhrnutie:

· Kaválne filtre sa indikujú pri prevencii PE u pacientov s absolútnou kontraindikáciou antikoagulancií alebo u pacientov, ktorí prekonali recidivujúce venózne tromboembolické príhody napriek primeranej antikoagulačnej liečbe.

· Kaválne filtre sa pravdepodobne indikujú aj po chirurgickej embolektómii.

· Vyberateľné kaválne filtre vyžadujú ďalšie štúdie na validáciu ich použitia.

Špecifické problémy

Diagnóza a liečba PE počas tehotenstva

PE je vzácna a významná príčina maternálnej smrti v gravidite (350, 351). Predstavuje špecifické problémy, ktoré sa týkajú bezpečnosti maternitných vyšetrení vzhľadom na plod, osobitne keď tieto vyšetrenia rátajú s ionizujúcim žiarením. Stále pretrvávajú aj nejasnosti okolo účinkov, ktoré môže mať akákoľvek maternitná terapia na zdravie plodu. K dispozícii nie sú žiadne novšie údaje o incidencii HVT a PE v gravidite. V klasických flebografických štúdiách bola incidencia HVT počas gravidity približne 0,5 na 1 000 (352, 353). Riziko HVT je približne štyrikrát vyššie v postpartálnom období a 20-krát vyššie po cisárskom reze. Incidencia PE v gravidite kolíše medzi 1 na 1 000 až 1 na 3 000 pôrodov (354, 355). PE je naďalej vedúcou príčinou maternitnej smrti v súvislosti s graviditou v rozvinutých krajinách (350, 351). Zvýšené riziko tromboembolizmu počas tehotenstva sa spája s kombináciou hormonálnych a mechanických premien spolu so zmenami v zložení krvi. Zníženie femorálneho žilového prietoku krvi sa zistilo počas tehotenstva (356, 357) ako následok mechanickej kompresie iliackých žíl zväčšenou maternicou a zníženia venózneho tonusu pri hormonálnych zmenách. Vplyv je viac vyznačený na žilách ľavej dolnej končatiny, takže aj na tejto strane sa častejšie vyskytuje HVT (358). Napokon sa zvyšuje hladina koagulačných faktorov II, VII a X postupne do posledného trimestra, pričom však koncentrácia koagulačného inhibítora – proteínu S, ako aj plazmatická fibrinolytická aktivita klesajú (38). Stručne vyjadrené, gravidita je hyperkoagulačný stav, s hemostázou, ktorá sa upravuje do dvoch týždňov po pôrode.

Klinické prejavy PE v gravidite sú identické s obrazom PE mimo tohto stavu. Nedávny prehľad naznačuje, že 90 % tehotných s pľúcnou embolizáciou má dyspnoe a tachypnoe (359). Takže absencia týchto prejavov vo väčšine prípadov vylučuje PE. U tehotných žien je dýchavica často prítomná, takže sa musí interpretovať vždy obozretne, najmä, ak sa prezentuje ako izolovaný symptóm, nie je ani závažná a ani akútne vzniknutá. Základné vyšetrenia (skiagram hrudníka, krvné plyny a EKG) majú tie isté limitácie, ako pri ich realizácii v negravidnom stave. Artériový parciálny tlak kyslíka (paO2) sa v tehotenstve nemení, napriek tomu by sa mal odber artériovej krvi vykonať vo vzpriamenej polohe, pretože v polohe ležmo na chrbte môže v treťom trimestri paO2 klesnúť až o 2 kPa (360).

Radiačnú dávku, ktorú absorbuje plod pri rôznych diagnostických procedúrach, uvádza tabuľka 9. Jediný skiagram hrudníka tehotnej ženy predstavuje dávku menšiu ako 10 mGy, čo je zanedbateľné množstvo v porovnaní s 50 000 mGy, ktoré sa považujú za hornú hranicu v súvislosti s nebezpečenstvom poškodenia plodu (361). Radiácia z jedného perfúzneho scintigramu pľúc kolíše v rozmedzí od 10 do 350 mGy, pričom v tehotenstve sa môže podaná dávka ešte viac redukovať (38). Dojčiace matky by nemali dojčiť 15 hodín po scintigrafickom vyšetrení, pretože izotop 99mTc sa vylučuje do mlieka v signifikantných množstvách (359). Nepredpokladá sa, že ventilačný sken podstatne prispeje k upresneniu diagnózy u mladých zdravých žien. Ale aj v prípade ich využitia sa zvýši radiačná dávka len o ďalších 40 – 190 mGy (361). Ožiarenie z pľúcnej angiografie je signifikantne vyššie (2 210 – 3 740 mGy), aj keď je stále hlboko pod hranicou 50 000 mGy, pričom sa dá ešte viac tlmiť použitím brachiálneho prístupu. Špirálové CT je tiež signifikantným zdrojom radiácie, ktorá sa však zameriava na oblasť hrudníka. Najnovšie bádania dokazujú, že fetálna dávka sa pohybuje v závislosti od veku plodu v intervale od 13 mGy (12 týždňov) do 300 mGy (v termíne pôrodu) – ale aj v takýchto súvislostiach sa špirálové CT považuje za bezpečné (362). Bez zreteľa na skutočnosť, že všetky uvedené čísla sa nachádzajú pod hornou hranicou, lepšie je použiť podľa možností čo najmenšiu radiáciu, prípadne iné prostriedky.

Rovnako ako v negravidnom stave by malo stanovenie plazmatického D-diméru predstavovať prvé vyšetrenie pri podozrení na PE. Plazmatická koncentrácia D--diméru sa v priebehu tehotenstva fyziologicky zvyšuje (363), takže sa podiel tehotných pacientiek, ktorých normálna hladina D-diméru vylučuje PE, zmenšuje v porovnaní s bežnou ambulantnou populáciou. U pacientov s abnormálnou hladinou D-diméru by sa mala vykonať kompresívna USG žilového systému dolných končatín. Rovnaké diagnostické kritériá platia pre tehotné pacientky, takže nález HVT opodstatňuje preskripciu antikoagulačnej liečby. Pľúcna scintigrafia by sa mala indikovať len u pacientiek so zvýšenou hladinou D-diméru a normálnou venóznou USG, alebo ak tieto vyšetrenia nie sú k dispozícii. Pacientky s nediagnostickým pľúcnym skenom a nízkou klinickou pravdepodobnosťou PE možno prepustiť bez antikoagulačnej liečby. Väčšina odborníkov sa napokon zhoduje v tom, že nepohodlnosť prolongovanej antikoagulačnej liečby u tehotnej pacientky s nie istou PE zaťažuje pacientku viac ako realizácia pľúcnej angiografie.

Liečba PE v gravidite spočíva predovšetkým na heparíne, alebo nefrakcionovanom alebo nízkomolekulovom, pretože ani jeden z nich neprechádza placentou a takisto sa v žiadnom významnejšom množstve nevyskytol ani v materskom mlieku (364). Nefrakcionovaný heparín stále zostáva štandardom, keďže neexistuje dostatok údajov o použití NMH pri liečbe venózneho tromboembolizmu v tehotenstve. Po úvodnom 5 – 10-dňovom cykle i. v. liečby s dávkou potrebnou na predĺženie aPTT na 1,5 – 2,5-násobok kontrolnej hodnoty sa môže prejsť na subkutánne podávanie heparínu v dvoch dávkach denne s dosiahnutím rovnakého cieľového aPTT. Vzorka krvi by sa mala odobrať šesť hodín po subkutánnej injekcii. Liečba heparínom by mala pokračovať počas celého tehotenstva. Po pôrode možno nahradiť heparín antikoagulačnou liečbou warfarínom. Antikoagulačnú liečbu treba podávať ešte šesť týždňov po pôrode alebo tri mesiace po akútnej PE, ak presahuje spomínané šesťtýždňové obdobie. Perorálne antikoagulanciá možno indikovať aj v prípade dojčiacich matiek. Výhody nízkomolekulového heparínu pri liečbe tromboembolizmu v tehotenstve sú očividné: nevyžaduje sa žiadny monitoring, klesá riziko osteoporózy, ako aj riziko heparínom indukovanej trombocytopénie (365). Skúsenosti s ním sú však naďalej publikované v obmedzenej miere (328, 366). Dávka NMH by mala predstavovať buď 200 IU. kg-1 raz denne, alebo 100 IU. kg-1 dvakrát denne.

Antagonisty vitamínu K prechádzajú placentou a warfarín sa dáva do súvislosti s charakteristickou embryopatiou počas prvého trimestra (367, 368). Jeho aplikácia v treťom trimestri môže spôsobiť fetálne a neonatálne krvácanie, respektíve predčasné odlúčenie placenty (369). Napriek spojitosti warfarínu s možnosťou anomálií centrálneho nervového systému v ktoromkoľvek trimestri gravidity, toto riziko je veľmi malé. Ženám, ktoré prekonali PE v prvom trimestri, je potrebné podľa niektorých odborníkov odporúčať opatrné užívanie warfarínu počas druhého trimestra tehotenstva, analogicky ako v prípade tehotných žien s mechanickými srdcovými chlopňami (38), avšak za predpokladu podrobnej informovanosti a vyjadrenia súhlasu.

Pre manažment pôrodnej činnosti a samotného pôrodu sa zaviedli početné schémy, z ktorých ani jedna sa neporovnávala v klinických štúdiách. Subkutánne aplikovanie heparínu by sa malo prerušiť pri nástupe pravidelných kontrakcií maternice (38) Niektorí dokonca odporúčajú naplánovanie pôrodu tak, aby mohlo byť podávanie heparínu prerušené 24 hodín pred pôrodom (370). Či by sa mali podávať malé intravenózne dávky nefrakcionovaného heparínu (5 000 IU každých 12 hodín) počas začínajúcej pôrodnej činnosti, zostáva neobjasnené (371). Napokon v prípade pacientiek s PE v posledných troch mesiacoch sa peripartálna intravenózna heparínová liečba môže podávať s tým, že sa infúzia preruší štyri až šesť hodín pred očakávaným časom samotného pôrodu (372). Diskutuje sa o použití epidurálnej analgézie u pacientiek, ktoré dostali svoju poslednú dávku heparínu v predchádzajúcich 12 – 24 hodinách (je jedno, či nefrakcionovaného alebo nízkomolekulového heparínu). Napriek pravdepodobne veľmi nízkemu riziku epidurálneho hematómu niekoľko autorít argumentuje proti takémuto postupu.

Existuje publikovaná správa o 36 ženách, ktoré liečili trombolytickými látkami v tehotenstve, pričom masívna PE bola indikáciou približne v jednej tretine (373). Najčastejšie používanou bola streptokináza. Streptokináza (a pravdepodobne aj iné trombolytické prípravky) neprechádza placentou. Napriek tomu krvácanie u matiek – zvyčajne intenzívne a z genitálií – je často najvážnejším vedľajším účinkom; celková incidencia krvácania tvorí asi 8 %. Takéto riziko sa nejaví ako neprimerané v porovnaní s masívnou PE liečenou samotným heparínom. V čase začatého pôrodu by sa trombolytická liečba nemala podať, až kým nenastane situácia, že pacientka pravdepodobne exituje a chirurgická embolektómia nie je okamžite dostupná. Kaválne filtre v gravidite sa indikujú obdobne, ako v stavoch mimo gravidity.

Zhrnutie:

· Stanovenie presnej diagnózy je nevyhnutné, pretože PE v tehotenstve si vyžaduje prolongovanú liečbu heparínom.

· Jestvuje možnosť využitia všetkých diagnostických postupov (vrátane CTscanu a angiografie) bez signifikantného rizika pre plod.

· Indikácie antikoagulačnej liečby sú v gravidite také isté, ako mimo nej.

· Kumaríny sú formálne kontraindikované počas prvého trimestra a posledných šesť týždňov tehotenstva.

· Dlhé liečebné cykly nefrakcionovaným heparínom by mali prebiehať v subkutánnej aplikácii.

· Podávanie nízkomolekulových heparínov v tehotenstve je pravdepodobne tiež bezpečné.

Literatúra

1. Karwinski B, Svendsen E. Comparsion of clinical and postmortem diagnosis of pulmonary embolism. J Clin Path 1989;42:135–139.

2. Mandelli V, Schmid C, Zogno C, et al. „False negatives“ and „false positives“ in acute pulmonary embolism: A clinical postmortem comparison. Cardiologia 1997;42:205–210.

3. Stein PD, Henry JW. Prevalence of acute pulmonary embolism among patients in a general hospital and at autopsy. Chest 1995;108:78–81.

4. Goldhaber SZ, Visani L, De Rosa M. Acute pulmonary embolism: clinical outcomes in the International Cooperative Pulmonary Embolism Registry (ICOPER). Lancet 1999;353:1386–1389.

5. Tibbut DA, Chesterman CN. Pulmonary embolism: current therapeutic concepts. Drugs 1976;11:161–192.

6. Nicolaides AN, Arcelus J, Belcaro G, et al. Prevention of venous thromboembolism. European consensus conference. Int Angiology 1992;11:151–159.

7. Goldhaber SZ, Morpurgo M. Diagnosis, treatment and prevention of pulmonary embolism. Report of the WHO/ISFC Task Force. JAMA 1992;268:1727–1733.

8. Van Beek EJR, ten Cate JW. The diagnosis of venous thromboembolism: an overview. In: Hull RD, Raskob GE, Pineo GF, eds. Venous Thromboembolism: an evidence based atlas. Armonk: Futura Publishing Co, 1996:93–99.

9. Dismuke SE, VanderZwaag R. Accuracy and epidemiological implications of the death certificate diagnosis of pulmonary embolism. J Chron Dis 1984;37:67–73.

10. Stein PD. Pulmonary embolism. Baltimore: Wiliam & Wilkins 1996;41–53.

11. Morpurgo M, Schmid C. Clinico-pathologic correlations in pulmonary embolism: a posteriori evaluation. Prog Resp Dis 1980;13:8–15.

12. Goldhaber SZ. Strategies for diagnosis. In: Goldhaber SZ, ed. Pulmonary embolism and deep vein thrombosis. Philadelphia: Saunders 1985:79–97.

13. Rubinstein I, Murray D, Hoffstein V. Fatal pulmonary emboli in hospitalized patients. An autopsy study. Arch Intern Med 1988;148:1425–1426.

14. Gross JS, Neufeld RR, Libow LS, Gerber I, Rodstein M. Autopsy study of the elderly institutionalized patient. Review of 234 autopsies. Arch Intern Med 1988;148:173–176.

15. Morpurgo M, Schmid C, Mandelli V. Factors influencing the clinical diagnosis of pulmonary embolism: analysis of 229 postmortem cases. Int J Cardiol 1998;65(Suppl. I):S79–S82.

16. Diebold J, Loehrs U. Venous thrombosis and pulmonary embolism. A study of 5039 autopsies. Path Res Pract 1991;187:260–266.

17. Giuntini C, Di Ricco G, Marini C, et al. Epidemiology. Chest 1995;107(Suppl. I):3S–9S.

18. Ferrari E, Baudouy M, Cerboni P, et al. Clinical epidemiology of venous thrombo-embolic disease. Results of a French multicentre registry. Eur Heart J 1997;18:685–691.

19. Lane DA, Mannucci PM, Bauer KA, et al. Inherited thrombophilia: Part 1. Thromb Haemost 1996;76:651–662.

20. Lane DA, Mannucci PM, Bauer KA, et al. Inherited thrombophilia: Part 2. Thromb Haemost 1996;76:824–834.

21. Dahlback B. Inherited thrombophilia: resistance to activated protein C as a pathogenetic factor of venous thromboembolism. Blood 1995;85:607–614.

22. Bertina RM, Koeleman BPC, Koster T, et al. Mutation in blood coagulation factor V associated with resistance to activated protein C Nature 1994;369:64–67.

23. Poort SR, Rosendaal FR, Reitsma PH, Bertina RM. A common genetic variation in the 3c-untranslated region of the prothrombin gene is associated with elevated plasma prothrombin levels and an increase in venous thrombosis.Blood 1996;88:3698–3703.

24. Den Heyer M, Koster T, Blom HJ, et al. Hyperhomocysteinemia as a risk factor for deep-vein thrombosis. N Engl J Med 1996;334:759–762.

25. Fermo I, Vigano D, Angelo S, et al. Prevalence of moderate hyperhomocysteinemia in patients with early-onset venous and arterial occlusive disease. Ann Intern Med 1995;123:747–753.

26. Demers C, Ginsberg JS, Hirsh J, Henderson P, Blajchman MA. Thrombosis in antithrombin III deficient persons. Ann Intern Med 1992;116:754–761.

27. Heyboer H, Brandjes DPM, Bűller HR, Sturk A, ten Cate JW. Deficiencies of coagulation-inhibiting and fibrinolytic proteins in outpatients with deep-vein thrombosis. N Engl J Med 1990;323:1512–1515.

28. Piccioli A, Prandoni P, Goldhaber SZ. Epidemiologic characteristics, management, and outcome of deep vein thrombosis in a tertiary care hospital: The Brigham and Women´s Hospital DVT Registry. Am Heart J 1996;132:1010–1014.

29. Lilienfeld DE, Goldbold JH, Burke GL, et al. Hospitalization and case fatality for pulmonary embolism in the twin cities: 1979–1984. Am Heart J 1990;120:392–395.

30. Anderson FA, Brownell-Wheeler H, Goldberg RJ, et al. A population-based perspective of the hospital incidence and case-fatality rates of deep vein thrombosis and pulmonary embolism. Arch Intern Med 1991;151:933–938.

31. Bergqvist D, Lindbald B. Incidence of venous thromboembolism in medical and surgical patients. In: Bergqvist D, et al. Prevention of venous thromboembolism. London: Med-Orion 1994:3–15.

32. Kniffin WD, Baron JA, Barrett J, et al. The epidemiology of diagnosed pulmonary embolism and deep vein thrombosis in the elderly. Arch Intern Med 1994;154:861–866.

33. Gallus AS. Medical patients. In: Hull RD, Raskob GE, Pineo GF, eds. Venous Thromboembolism: an evidence-based atlas. Armonk: Futura Publishing Co, 1996:67–73.

34. Turpie AGG, Leclerc JR. Prophylaxis of venous thromboembolism. In: Leclerc JR, ed. Venous thromboembolic disoders. Philadelphia: Lea Febiger 1991:303–345.

35. Josa M, Siouffi SY, Silverman AB, et al. Pulmonary embolism after cardiac surgery. J Am Coll Cardiol 1993;21:990–996.

36. Malone KM. Coronary artery bypass grafting. In: Goldhaber SZ, ed. Prevention of Venous Thromboembolism. New York: Marcel Dekker 1993:439–444.

37. Huber O, Bounameaux H, Borst F, et al. Postoperative pulmonary embolism after hospital discharge. Arch Surg 1992;127:310–313.

38. Toglia MR, Weg JG. Venous thromboembolism during pregnancy. N Engl J Med 1996;335:108–113.

39. WHO. Venous thromboembolic disease and combined oral contraceptives: results of international multicentre case-control study. Lancet 1995;346:1575–1582.

40. Jick H, Jick SS, Gurevich V, et al. Risk of idiopathic cardiovascular death and non-fatal venous thromboembolism in women using oral contraceptives with different prostagen compounds. Lancet 1995;346:1589–1593.

41. Spitzer WO, Lewis MA, Heinemann LAJ, et al. Third generation oral contraceptives and risk of venous thromboembolic disoders: an international case-control study. Br Med J 1996;312:83–88.

42. Grodstein F, Stampfer MJ, Goldhaber SZ, et al. Prospective study of exogenous hormones and risk of pulmonary embolism in women. Lancet 1996;348:983–987.

43. Hulley S, Grady D, Bush T, et al. Randomized trial of estrogen plus progestin for secondary prevention of coronary heart disease in postmenopausal women. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study (HERS) Research Group. JAMA 1998;280:605–613.

44. Goldhaber SZ, Grodstein F, Stampfer MJ, et al. A prospective study of risk factors for pulmonary embolism in women. JAMA 1997;277:642–645.

45. Baron JA, Gridley G, Weiderpass E, Nyren O, Linet M. Venous thromboembolism and cancer. Lancet 1998;351:1077–1080.

46. Cornuz J, Pearson SD, Creager MA, Cook EF, Goldman L. Importance of findings on the initial evaluation for cancer in patients with symptomatic idiopathic deep venous thrombosis. Ann Intern Med 1996;125:785–793.

47. Sorensen HT, Mellemkjaer L, Steffensen FH, Olsen JH, Nielsen GL. The risk of a diagnosis of cancer after primary deep venous thrombosis or pulmonary embolism. N Engl J Med 1998;338:1169–1173.

48. Hume M, Sevitt S, Thomas DP. Venous thrombosis and pulmonary embolism. Cambridge: Harvard University Press 1970:206–207.

49. Monreal M, Lafoz E, Ruiz J, et al. Upper-extremity deep venous thrombosis and pulmonary embolism. Chest 1991;99:280–283.

50. Polak JF. Venous ultrasound and doppler sonography. In: Goldhaber SZ, ed. Prevention of venous thromboembolism. New York: Marcel Dekker 1993:87–126.

51. Moser KM. Pulmonary Embolism. Am Rev Resp Dis 1977;115:829–852.

52. Prandoni P, Polistena P, Bernardi E, et al. Upper-extremity deep vein thrombosis. Risk factors, diagnosis, and complications. Arch Intern Med 1997;157:57–62.

53. Coon WW, Coller FA. Clinicopathologic correlation in thromboembolism. Surg Gyn Obst 1959;109:259–269.

54. Koehn H, Koenig B, Mostbeck A. Incidence and clinical feature of pulmonary embolism in patients with deep vein thrombosis: a prospective study. Eur J Nucl Med 1987;13:S11–S15.

55. Kakkar VV, Flanc C, Howe CT, Clarke MB. Natural history of postoperative deep-vein thrombosis. Lancet 1969;2:230–232.

56. Sasahara AA, McIntyre KM, Cella G, et al. The clinical and hemodynamic features of acute pulmonary embolism. Curr Pulmonol 1988;9:305–346.

57. Colman NC. Pathophysiology of pulmonary embolism. In: Leclerc JR, ed. Venous thromboembolic disoders. Philadelphia: Lea Febiger 1991:65–73.

58. Menzel T, Wagner S, Kramm T, et al. Pathophysiology of impaired right and left ventricular function in chronic embolic pulmonary hypertension. Chest 2000 (in press).

59. Dantzker DR. Pulmonary gas exchange. In: Dantzker DR, ed. Cardiopulmonary Critical Care. Orlando: Grune Stratton 1986:25–46.

60. Sergysels R. Pulmonary gas exchange abnormalities in pulmonary embolism. In: Morpurgo M, ed. Pulmonary Embolism. New York: Marcel Dekker 1994:89–96.

61. Dalen JE, Haffajee CI, Alpert JS, et al. Pulmonary embolism, pulmonary hemorrhage and pulmonary infarction. N Engl J Med 1977;296:1431–1435.

62. Leclerc JR. Natural history of venous thromboembolism. In: Leclerc JR, ed. Venous thromboembolic disorders. Philadelphia: Lea Febiger 1991:166–175.

63. Neuhof H. Venous thrombosis and pulmonary embolism. New York: Grune Stratton 1948:92–105.

64. Morpurgo M, Rustici A. Lo spettro dell´embolia polmonare. Cardiologia 1988;33:1105–1108.

65. Pacouret G, Alison D, Pottier JM, et al. Free-floating thrombus and embolic risk in patients with angiographically confirmed proximal deep venous thrombosis. A prospective study. Arch Intern Med 1997;157:305–308.

66. Barritt DW, Jordan SC. Clinical features of pulmonary embolism. Lancet 1961;1:729–732.

67. Goldhaber SZ, Hennekens CH, Evans D, Newton EC, Godleski JJ. Factors associated with correct antemortem diagnosis of major pulmonary embolism. Am J Med 1982;73:822–826.

68. Kasper W, Konstantinides S, Tiede N, et al. Prognostic significance of right ventricular afterload stress detected by echocardiography in patients with clinically suspected pulmonary embolism. Heart 1997;77:346–349.

69. Ribeiro A, Lindmarker P, Juhlin-Dannfelt A, et al. Echocardiography doppler in pulmonary embolism: right ventricular dysfunction as a predictor of mortality rate. Am Heart J 1997;134:479–487.

70. Konstantinides S, Geibel A, Kasper W, et al. Patent foramen ovale is an important predictor of adverse outcome in patients with major pulmonary embolism. Circulation 1988;97:1946–1951.

71. Farfel Z, Schechter M, Vered Z, et al. Review of echocardiographically diagnosed right heart entrapment of pulmonary emboli-in-transit with emphasis on management. Am Heart J 1987;113:171–178.

72. Kinney REL, Wright RJ. Efficacy of treatment of patients with echocardiographically detected right-sided heart thrombi: A meta-analysis. Am Heart J 1989;118:569–573.

73. Kronik G. The European cooperative study on the clinical significance of right heart thrombi. Eur Heart J 1989;10:1046–1059.

74. Chartier L, Bera J, De Lomez M, et al. Free floating thrombi in the right heart, diagnosis, management and prognostic indexes in 38 consecutive patients. Circulation 1999;99:2779–2783.

75. Casazza F, Bongarzoni A, Centonze F, et al. Prevalence and prognostic significance of right-sided cardiac mobile thrombi in acute massive pulmonary embolism. Am J Cardiol 1997;79:1433–1435.

76. Widimský J. Mechanisms in embolic pulmonary hypertension. In: Wagenvoort CA, Denolin H, eds. Pulmonary Circulation, Advances and Controversies. Amsterdam: Elsevier 1989:75–86.

77. Riedel M, Stanek V, Widimský J, Prerovsky L. Long-term follow-up of patients with pulmonary thromboembolism. Late prognosis and evaluation of hemodynamic and respiratory data. Chest 1982;81:151–158.

78. Stein PD, Terrin ML, Hales CA, et al. Clinical, laboratory, roentgenographic, and electrocardiographic findings in patients with acute pulmonary embolism and no pre-existing cardiac or pulmonary disease. Chest 1991;100:598–603.

79. Palla A, Petruzzelli S, Donnamaria V, Giuntini C. The role of suspicion in the diagnosis of pulmonary embolism. Chest 1995;107:21S–24S.

80. Miniati M, Prediletto R, Formichi B, et al. Accuracy of clinical assessment in the diagnosis of pulmonary embolism. Am J Respir Crit Care Med 1999;159:864–871.

81. Stein PD, Goldhaber SZ, Henry JW, Miller AC. Arterial blood gas analysis in the assessment of suspected acute pulmonary embolism. Chest 1996;109:78–81.

82. Perrier A, Bounameaux H, Morabia A, et al. Diagnosis of pulmonary embolism by a decision analysis-based strategy including clinical probability, D-dimer levels, and ultrasonography: a management study. Arch Intern Med 1996;156:531–536.

83. Perrier A, Desmarais S, Miron MJ, et al. Noninvasive diagnosis of venous thromboembolism. Lancet 1999;353:190–195.

84. Perrier A, Miron MJ, Desmarais S, et al. Combining clinical probability and lung scan in suspected pulmonary embolism. Arch Intern Med 2000;160:512–516.

85. The PIOPED Investigators. Value of the ventilationperfusion scan in acute pulmonary embolism. JAMA 1990;263:2753–2759.

86. Wells PS, Ginsberg JS, Anderson DR, et al. Use of a clinical model for safe management of patients with suspected pulmonary embolism. Ann Intern Med 1998;129:997–1005.

87. Celi A, Palla A, Petruzzelli S, et al. Prospective study of a standardized questionnaire to improve clinical estimate of pulmonary embolism. Chest 1989;95:332–337.

88. Hoellerich VL, Wigton RS. Diagnosting pulmonary embolism using clinical findings. Arch Intern Med 1986;146:1699–1704.

89. Wasson JH, Sox HC. Clinical prediction rules. Have they come of age? JAMA 1996;275:641–642.

90. Wyatt JC, Atman DG. Prognostic models: clinically useful or quickly forgotten? Br Med J 1995;311:1539–1541.

91. The PISA-PED Investigators. Value of perfusion lung scan in the diagnosis of pulmonary embolism: results of the prospective study of acute pulmonary embolism diagnosis (PISA-PED). Am J Respir Crit Care Med 1996;154:1387–1393.

92. Miller RF, O‘Doherty MJ. Pulmonary nuclear medicine. Eur J Nucl Med 1992;19:355–368.

93. Dalen JE, Haynes FW, Hoppin FG Jr, Evans GL, Bhardwaj P, Dexter L. Cardiovascular responses to experimental pulmonary embolism. Am J Cardiol 1967;20:3–9.

94. White PG, Hayward MWJ, Cooper T. Ventilation agents–what agents are currently used? Nucl Med Comm 1991;12:349–352.

95. McNeil BJ, Holman BL, Adelstein SJ. The scintigraphic definition of pulmonary embolism. JAMA 1974;227:753–756.

96. Biello DR, Mattar A, McKnight RC, Siegel BA. Ventilation-perfusion studies in suspected pulmonary embolism. Am J Roentgenol 1979;133:1033–1037.

97. Hull RD, Raskob GE. Low-probability lung scan findings: a need for change. Ann Intern Med 1991;114:142–143.

98. Gottschalk A, Sostman HD, Coleman RE, et al. Ventilation-perfusion scintigraphy in the PIOPED study. Part II. Evaluation of the scintigraphic criteria and interpretations. J Nucl Med 1993;34:1119–1126.

99. Sostman HD, Coleman RE, DeLong DM, Newman GE, Paine S. Evaluation of revised PIOPED criteria for ventilation perfusion scintigraphy in patients with suspected pulmonary embolism. Radiology 1994;193:103–107.

100. Hull RD, Hirsh J, Carter CJ, et al. Diagnostic value of ventilation-perfusion lung scanning in patients with suspected pulmonary embolism. Chest 1985;88:819–828.

101. Stein PD, Hull RD, Saltzman HA, Pineo G. Strategy for diagnosis of patients with suspected acute pulmonary embolism. Chest 1993;103:1553–1559.

102. Van Beek EJR, Tiel-van Buul MMC, Bűller HR, van Royen EA, ten Cate JW. The value of lung scintigraphy in the diagnosis of pulmonary embolism. Eur J Nucl Med 1993;20:173–181.

103. Ginsberg JS. Management of venous thromboembolism. N Engl J Med 1996;335:1816–1828.

104. Bateman NT, Coakley AJ, Croft DN, Lyall JRW. Ventilation-perfusion lung scans for pulmonary embolism. Accuracy of reporting. Eur J Nucl Med 1977;2:201–203.

105. Hoey JR, Farrer PA, Rosenthall LJ, Spengler RF. Inter-observer and intra-observer variability in lung scan reading in suspected pulmonary embolism. Clin Nucl Med 1980;5:509–513.

106. Sullivan DC, Coleman RE, Mills SR, Ravin CE, Hedlund LW. Lung scan interpretation: effect of different observers and different criteria. Radiology 1983;149:803–807.

107. Lensing AWA, van Beek EJR, Demers C, et al. Ventilation-perfusion lung scanning and the diagnosis of pulmonary embolism: improvement of observer agreement by the use of a lung segment reference chart. Thromb Haemost 1992;68:245–249.

108. Van Beek EJR, Tiel-van Buul MMC, Hoefnagel CA, Jagt HHT, van Royen EA. Reporting of perfusion-ventilation lung scintigraphy with the use of an anatomical lung segment chart – a prospective study. Nucl Med Commun 1994;15:746–751.

109. Kipper MS, Moser KM, Kortman KE, Ashburn WL. Long-term follow-up of patients with suspected pulmonary embolism and a normal lung scan. Chest 1982;82:411–415.

110. Hull RD, Raskob GE, Coates G, Panju AA. Clinical validity of a normal perfusion lung scan in patients with suspected pulmonary embolism. Chest 1990;97:23–26.

111. Van Beek EJR, Kuyer PMM, Schenk BE, Brandjes DPM, ten Cate JW, Bűller HR. A normal perfusion lung scan in patients with clinically suspected pulmonary embolism: frequency and clinical validity. Chest 1995;108:170–173.

112. Cheely R, McCartney WH, Perry JR, et al. The role of noninvasive tests versus pulmonary angiography in the diagnosis of pulmonary embolism. Am J Med 1981;70:17–22.

113. McBride K, LaMorte WW, Menzoian JO. Can ventilation-perfusion scans accurately diagnose acute pulmonary embolism? Arch Surg 1986;121:754–757.

114. Hull RD, Raskob GE, Carter CJ, et al. Pulmonary embolism in outpatients with pleuritic chest pain. Arch Intern Med 1988;148:838–844.

115. Alderson PO, Biello DR, Sachariah KG, Siegel BA. Scintigraphic detection of pulmonary embolism in patients with obstructive pulmonary disease. Radiology 1981;138:661–666.

116. Spies WG, Burstein SP, Dillehay GL, Vogelzang RL, Spies SM. Ventilation-perfusion scintigraphy in suspected pulmonary embolism: correlation with pulmonary angiography and refinement of criteria for interpretation. Radiology 1986;159:383–390.

117. Gray HW, McKillop JH, Bessent RG, Fogelman I, Smith ML, Moran F. Lung scanning for pulmonary embolism: clinical and pulmonary angiographic correlations. Q J Med 1990;77:1135–1150.

118. McNeil BJ. A diagnostic strategy using ventilation-perfusion studies in patients suspected for pulmonary embolism. J Nucl Med 1976;17:613–616.

119. Fischer KC, McNeil BJ. The indeterminate lung scan: its characteristics and its association with pulmonary embolism. Eur J Nucl Med 1979;4:49–53.

120. Van Beek EJR, Reekers JA, Batchelor D, Brandjes DPM, Peeters FLM, Bűller HR. Feasibility, safety and clinical utility of angiography in patients with suspected pulmonary embolism and non-diagnostic lung scan findings. Eur Radiol 1996;6:415–419.

121. Lesser BA, Leeper KV, Stein PD, et al. The diagnosis of acute pulmonary embolism in patients with chronic obstructive pulmonary disease. Chest 1992;102:17–22.

122. Ludwig JW. Heart and coronaries – the pioneering age. In: Rosenbush G, Oudkerk M, Amman E. Radiology in medical diagnostics – evolution of X-ray applications 1895–1995. Oxford: Blackwell Science 1995:213–224.

123. Dalen JE, Brooks HL, Johnson LW, et al. Pulmonary angiography in acute pulmonary embolism: indications, techniques, and results in 367 patients. Am Heart J 1971;81:175–185.

124. Sasahara AA, Hyers TM, Cole CM, et al. The urokinase pulmonary embolism trial. Circulation 1973;47:1–108.

125. Bell WR, Simon TL. A comparative analysis of pulmonary perfusion scans with pulmonary angiograms. Am Heart J 1976;92:700–706.

126. Mills SR, Jackson DC, Older RA, et al. The incidence, etiologies, and avoidance of complications of pulmonary angiography in a large series. Radiology 1980;136:295–299.

127. Stein PD, Athanasoulis C, Alavi A, et al. Complications and validity of pulmonary angiography in acute pulmonary embolism. Circulation 1992;85:462–468.

128. Van Rooy WJJ, den Heeten GJ, Sluzewski M. Pulmonary embolism: diagnosis in 211 patients with use of selective pulmonary digital subtraction angiography with a  flow-directed catheter. Radiology 1995;195:793–797.

129. Hudson ER, Smith TP, McDermott VG, et al. Pulmonary angiography performed with iopamidol: complications in 1434 patients. Radiology 1996;198:61–65.

130. Van Beek EJR, Reekers JA, Batchelor D, Brandjes DPM, Peeters FLM, Bűller HR. Feasibility, safety and clinical utility of angiography in patients with suspected pulmonary embolism and non-diagnostic lung scan findings. Eur Radiol 1996;6:415–419.

131. Zuckerman DA, Sterling KM, Oser RF. Safety of pulmonary angiography in the 1990s. J Vasc Intervent Radiology 1996;7:199–205.

132. Nilsson T, Carlsson A, Mare K. Pulmonary angiography: a safe procedure with modern contrast media and technique. Eur Radiol 1998;8:86–89.

133. Oudkerk M, van Beek EJR, Reekers JA. Pulmonary angiography: technique, indications and interpretations. In: Oudkerk M, van Beek EJR, ten Cate JW, eds. Pulmonary Embolism. Berlin: Blackwell Science 1999:135–159.

134. Perlmutt LM, Braun SD, Newman GE, Oke EJ, Dunnick NR. Pulmonary arteriography in the high-risk patient. Radiology 1987;162:187–189.

135. Nicod P, Peterson K, Levine M, et al. Pulmonary angiography in severe chronic pulmonary hypertension. Ann Intern Med 1987;107:565–568.

136. Grollman JH, Gyepes MT, Helmer E. Transfemoral selective bilateral pulmonary arteriography with a pulmonary artery seeking catheter. Radiology 1970;96:102–104.

137. Van Beek EJR, Bakker AJ, Reekers JA. Interobserver variability of pulmonary angiography in patients with non-diagnostic lung scan results: conventional versus digital subtraction arteriography. Radiology 1996;198:721–724.

138. Saeed M, Braun SD, Cohan RH, et al. Pulmonary angiography with iopamidol: patient comfort, image quality and hemodynamics. Radiology 1987;165:345–349.

139. Tajima H, Kumazaki T, Tajima N, Ebata K. Effect of iohexol and diatrizoate on pulmonary arterial pressure following pulmonary angiography. Acta Radiol Scand 1988;(Suppl. 29):487–490.

140. Smit EMT, van Beek EJR, Bakker AJ, Reekers JA. A blind, randomized trial evaluating the hemodynamic effects of contrast media during pulmonary angiography for suspected pulmonary embolism–ioxaglate vs iohexol. Acad Radiol 1995;2:609–613.

141. Johnson MS, Stine SB, Shah H, Harris VJ, Ambrosius WT, Trerotola SO. Possible pulmonary embolus: evaluation with digital subtraction versus cut-film angiography–prospective study in 80 patients. Radiology 1998;207:131–138.

142. Hagspiel KD, Polak JF, Grassi CJ, Faitelson BB, Kandarpa K, Meyerovitz MF. Pulmonary embolism: comparison of cut-film and digital pulmonary angiography. Radiology 1998;207:139–145.

143. Piers DB, Verzijlbergen F, Westermann CJJ, Ludwig JW. A comparative study of intravenous digital subtraction angiography and ventilation-perfusion scans in suspected pulmonary embolism. Chest 1987;91:837–844.

144. Musset D, Rosso J, Petiptretz P, et al. Acute pulmonary embolism: diagnostic value of digital subtraction angiography. Radiology 1986;166:455–459.

145. Pond GD, Ovitt TW, Capp MP. Comparison of conventional pulmonary angiography with intravenous digital subtraction angiography for pulmonary embolic disease. Radiology 1983;147:345–350.

146. Johnson BA, James AE. Oblique and selective pulmonary angiography in diagnosis of pulmonary embolism. Am J Roentgenol 1973;118:801–808.

147. Bookstein JJ. Segmental arteriography in pulmonary embolism. Radiology 1969;93:1007–1012.

148. Hull RD, Hirsh J, Carter CJ, et al. Pulmonary angiography, ventilation lung scanning, and venography for clinically suspected pulmonary embolism with abnormal perfusion lung scan. Ann Intern Med 1983;98:891–899.

149. Quinn MF, Lundell CJ, Klotz TA, et al. Reliability of selective pulmonary arteriography in the diagnosis of pulmonary embolism. Am J Roentgenol 1987;149:469–471.

150. Oser RF, Zuckerman DA, Gutierrez FR, Brink JA. Anatomic distribution of pulmonary emboli at pulmonary angiography: implications for cross-sectional imaging. Radiology 1996;199:31–35.

151. Novelline RA, Baltarowich OH, Anthanasoulis CA, et al. The clinical course of patients with suspected pulmonary embolism and a negative pulmonary arterio-gram. Radiology 1978;126:561–567.

152. Henry JW, Relyea B, Stein PD. Continuing risk of thromboemboli among patients with normal pulmonary angiograms. Chest 1995;107:1375–1378.

153. Remy-Jardin M, Remy J, Wattinne L, Giraud F. Central pulmonary thromboembolism: diagnosis with spiral volumetric CT with single-breath-hold technique–comparison with pulmonary angiography. Radiology 1992;185:381–387.

154. Teigen CL, Maus TP, Sheedy II PF, Johnson CM, Stanson AW, Welch TJ. Pulmonary embolism: diagnosis with electron-beam CT. Radiology 1993;188:839–845.

155. Van Rossum AB, Pattynama PMT, Tjin A, et al. Pulmonary embolism: Validation of spiral CT-angiography in 124 patients. Radiology 1996;201:467–470.

156. Remy-Jardin M, Remy J, Artaud D, Deschildre F, Duhamel A. Peripheral pulmonary arteries: Optimization of the spiral CT acquisition protocol. Radiology 1997;204:157–163.

157. Kalender WA, Polacin A. Physical performance characteristics of spiral CT scanning. Med Phys 1991;18:910–915.

158. Remy-Jardin M, Remy J, Deschildre F, et al. Diagnosis of pulmonary embolism with spiral CT: comparison with pulmonary angiography and scintigraphy. Radiology 1996;200:699–706.

159. Schnyder P, Meuli R, Wicky S, Mayor B. Injection techniques in helical CT of the chest. Eur Radiol 1995;5:26–33.

160. Goodman LR, Curtin JJ, Mewissen MW, et al. Detection of pulmonary embolism in patients with unresolved clinical and scintigraphic diagnosis: Helical CT versus angiography. Am J Roentgenol 1995;164:1369–1374.

161. Remy-Jardin M, Remy J, Cauvain O, Petyt L, Wannebroucq J, Beregi JP. Diagnosis of central pulmonary embolism with helical CT: role of two-dimensional multiplanar reformations. Am J Roentgenol 1992;165:1131–1138.

162. Coche EC, Mueller NL, Kim K, Wuggs B, Mayo J. Acute pulmonary embolism: ancillary findings at spiral CT Radiology 1998;207:753–758.

163. Herold CJ, Kontrus M, Ziesche G, Fleischmann D, Wegerle T, Huebsch. Evaluation of pulmonary embolism: value of 3D and multiplanar cine spiral CT angiography. Radiology 1993;189(P):264.

164. Schwickert HC, Schweden FJ, Schild HH, et al. Pulmonary arteries and lung parenchyma in chronic pulmonary embolism: preoperative and postoperative CT findings. Radiology 1994;191:351–357.

165. Mayo JR, Remy-Jardin M, Műller NL, et al. Pulmonary embolism: prospective comparison of spiral CT with ventilation-perfusion scintigraphy. Radiology 1997;205:447–452.

166. Drucker E, Rivitz M, Shepard J, et al. Acute pulmonary embolism: assessment of helical CT for diagnosis. Radiology 1998;209:235–241.

167. Garg K, Welsh C, Feyerabend A, et al. Pulmonary embolism: diagnosis with spiral CT and ventilation-perfusion scanning–correlation with pulmonary angiographic results or clinical outcome. Radiology 1998;208:201–208.

168. Kim K, Műller NL, Mayo JR. Clinically suspected pulmonary embolism: utility of spiral-CT. Radiology 1999;210:693–697.

169. Baile EM, Mayo JR, King GG, Műller NL, Coche EC, Pare PD. Contrast-enhanced spiral-CT is comparable to pulmonary angiography for the diagnosis of pulmonary embolism. Radiology 1999;213(P):127.

170. Van Erkel AR, van Rossum AB, Bloeum JL, et al. Spiral CT angiography for suspected pulmonary embolism: cost-effectiveness analysis. Radiology 1996;201:29–36.

171. Ferreti GR, Bosson J-L, Buffaz P-D, et al. Acute pulmonary embolism: role of helical CT in 164 patients with intermediate probability at V/Q scintigraphy and normal results at duplex US of the legs. Radiology 1998;205:453–458.

172. Krestan CR, Klein N, Kreuzer S, Minar E, Janeta J, Herold CJ. Value of a negative spiral-CT angiography in patients with suspected acute PE: retrospective analysis of PE recurrence and outcome. Eur Radiol 2000(in press).

173. Goodman LR, Lipchik RJ. Diagnosis of acute pulmonary embolism: time for a new approach. Radiology 1996;199:25–27.

174. Janata-Schwatczek K, Weiss K, Riezinger I, Bankier A, Domanovits H, Seidler D. Pulmonary embolism II: diagnosis and treatment. Sem Thromb Hemostas 1996;22:33–52.

175. Curtin JJ, Mewissen MW, Crain MR, Lipchik RJ. Post-contrast CT in the diagnosis and assessment of response to thrombolysis in massive pulmonary embolism. J Comput Assist Tomogr 1994;18:133–135.

176. Remy-Jardin M, Louvegny S, Remy J, et al. Acute central thromboembolic disease: post-therapeutic follow-up with spiral CT angiography. Radiology 1997;203:173–180.

177. Kasper W, Konstantinides S, Geibel A, et al. Management strategies and determinants of outcome in acute major pulmonary embolism: results of a multicenter registry. J Am Coll Cardiol 1997;30:1165–1171.

178. Nazeyrollas P, Metz D, Jolly D, et al. Use of transthoracic Doppler echocardiography combined with clinical and electrocardiographic data to predict acute pulmonary embolism. Eur Heart J 1996;17:779–786.

179. McConnell MV, Solomon SD, Rayan ME, Come PC, Goldhaber SZ, Lee RT. Regional right ventricular dysfunction detected by echocardiography in acute pulmonary embolism. Am J Cardiol 1996;78:469–473.

180. Torbicki A, Kurzyna M, Ciurzynski M, et al. Proximal pulmonary emboli modify right ventricular ejection pattern. Eur Respir J 1999;13:616 621.

181. Wolfe MW, Lee RT, Feldstein ML, Parker JA, Come PC, Goldhaber SZ. Prognostic significance of right ventricular hypokinesis and perfusion lung scan defects in pulmonary embolism. Am Heart J 1994;127:1371–1375.

182. Cheriex EC, Sreeram N, Eussen YF, Pieters FA, Wellens HJ. Cross sectional Doppler echocardiography as the initial technique for the diagnosis of acute pulmonary embolism. Br Heart J 1994;72:52–57.

183. Kasper W, Geibel A, Tiede N, et al. Distinguishing between acute and subacute massive pulmonary embolism by conventional and Doppler echocardiography. Br Heart J 1993;70:352–356.

184. Wittlich N, Erbel R, Eichler A, et al. Detection of central pulmonary artery thromboemboli by transesophageal echocardiography in patients with severe pulmonary embolism. J Am Soc Echocardiogr 1992;5:515–524.

185. Pruszczyk P, Torbicki A, Pacho R, et al. Noninvasive diagnosis of suspected severe pulmonary embolism: transesophageal echocardiography vs spiral CT. Chest 1997;112:722–728.

186. Patel JJ, Chandrasekaran K, Maniet AR, et al. Impact of the incidental diagnosis of clinically unsuspected central pulmonary artery thromboembolism in treatment of critically ill patients. Chest 1994;105:986–990.

187. Krivec B, Voga G, Zuran I, et al. Diagnosis and treatment of shock due to massive pulmonary embolism: approach with transesophageal echocardiography and intrapulmonary thrombolysis. Chest 1997;112:1310–1316.

188. Van der Wouw PA, Koster RW, Delemarre BJ, et al. Diagnostic accuracy of transesophageal echocardiography during cardiopulmonary resuscitation. J Am Coll Cardiol 1997;30:780–783.

189. Torbicki A, Pasierski T, Uchman B, Miskiewicz Z. Right atrial mobile thrombi: two-dimensional echocardiographic diagnosis and clinical outcome. Cor Vasa 1987;29:293–303.

190. Chapoutot L, Nazeyrollas P, Metz D, et al. Floating right heart thrombi and pulmonary embolism: diagnosis, outcome and therapeutic management. Cardiology 1996;87:169–174.

191. Kasper W, Geibel A, Tiede N, Just H. Patent foramen ovale in patients with haemodynamically significant pulmonary embolism. Lancet 1992;340:561–564.

192. Ribeiro A, Lindmarker P, Johnsson H, Juhlin-Dannfelt A, Jorfeldt L. Pulmonary embolism: one-year follow-up with echocardiography doppler and five-year survival analysis.Circulation 1999;99:1325–1330.

193. Porter TR, Taylor DO, Fields J, et al. Direct in vivo evaluation of pulmonary arterial pathology in chronic congestive heart failure with catheter-based intravascular ultrasound imaging. Am J Cardiol 1993;71:754–757.

194. Gorge G, Erbel R, Schuster S, et al. Intravascular ultrasound in diagnosis of acute pulmonary embolism. Lancet 1991;337:623–624.

195. Gorge G, Schuster S, Ge J, et al. Intravascular ultrasound in patients with acute pulmonary embolism after treatment with intravenous urokinase and high-dose heparin. Heart 1997;77:73–77.

196. Ricou F, Nicod PH, Moser KM, et al. Catheter-based intravascular ultrasound imaging of chronic thromboembolic pulmonary disease. Am J Cardiol 1991;67:749–752.

197. Sevitttt S, Gallagher NG. Venous thrombosis and pulmonary embolism: a clinicopathologic study in injured and burned patients. Br J Surg 1961;48:475–482.

198. Hull RD, Hirsh J, Carter C, et al. Diagnostic efficacy of impedance plethysmography for clinically suspected deep-vein thrombosis. Ann Inter Med 1985;102:21–28.

199. Ginsberg JS, Wells PS, Hirsh J, et al. Reevaluation of the sensivity of impedance plethysmography for the detection of proximal deep vein thrombosis. Arch Intern Med 1994;154:1930–1933.

200. Heijboer H, Büller HR, Lensing AWA, Turpie AGG, Colly LP, ten Cate JW. A comparison of real-time compression ultrasonography with impedance plethysmography for the diagnosis of deep-vein thrombosis in symptomatic out-patients. N Engl J Med 1993;329:1365–1369.

201. Becker DM, Philbrick JT, Abbitt PL. Real-time ultrasonography for the diagnosis of lower extremity deep venous thrombosis. The wave of the future? Arch Intern Med 1989;149:1731–1734.

202. Lensing AWA, Prandoni P, Brandjes D, et al. Detection of deep-vein thrombosis by real-time B-mode ultrasonography. N Engl J Med 1989;320:342–345.

203. Stein PD, Henry JW, Gopalakrishnan D, Relyea B. Asymmetry of the calves in the assessment of patients with suspected acute pulmonary embolism. Chest 1995;107:936–939.

204. Turkstra F, Kuijer PMM, van Beek EJR, Brandjes DPM, ten Cate JW, Büller HR. Diagnostic utility of ultrasonography of leg veins in patients suspected of having pulmonary embolism. Ann Intern Med 1997;126:775–781.

205. Wells PS, Lensing AWA, Davidson BL, Prins MH, Hirsh J. Accuracy of ultrasound for the diagnosis of deep venous thrombosis in asymptomatic patients after orthopedic surgery. Ann Intern Med 1995;122:47–53.

206. Killewich LA, Bedford GR, Beach KW, Strandness DE. Diagnosis of deep venous thrombosis. A prospective study comparing duplex scaning to contrast venography.Circulation 1989;79:810–814.

207. Perrier A, Desmarais S, Goehring C, et al. D-dimer testing for suspected pulmonary embolism in outpatients. Am J Respir Crit Care Med 1997;156:492–496.

208. Smith LL, Conrad I, Sirr S. Pulmonary embolism: confirmation with venous duplex US as adjunct to lung scanning. Radiology 1994;191:143–147.

209. Quinn RJ, Nour R, Butler SP, et al. Pulmonary embolism in patients with intermediate probability lung scans: diagnosis with Doppler venous US and D-dimer measurement.Radiology 1994;190:509–511.

210. Beecham RP, Dorfman GS, Cronan JJ, Spearman MP, Murphy TP, Scola FH. Is bilateral lower extremity compression sonography useful and cost-effective in the evaluation of suspected pulmonary embolism? Am J Roentgenol 1993;161:1289–1292.

211. Oudkerk M, van Beek JR, van Putten WLJ, Büller HR. Cost-effectiveness analysis of various strategies in the diagnostic management of pulmonary embolism. Arch Intern Med 1993;153:947–954.

212. Hull RD, Feldstein W, Stein PD, Pineo GF. Cost-effectiveness of pulmonary embolism diagnosis. Arch Intern Med 1996;156:68–72.

213. Perrier A, Buswell L, Bounameaux H, et al. Cost-effectiveness of noninvasive diagnostic aids in suspected pulmonary embolism. Arch Intern Med 1997;157:2309–2316.

214. Hull RD, Raskob GE, Ginsberg JS, et al. A noninvasive strategy for the treatment of patients with suspected pulmonary embolism. Arch Intern Med 1994;154:289–297.

215. Lagerstedt CI, Fagher BO, Olsson CG, Öqvist BW. Need for long-term anticoagulant treatment in symptomatic calf-vein thrombosis. Lancet 1985;2:515–518.

216. Kakkar VV, Flanc C, Howe CT, Clarke MB. Natural history of postoperative deep-vein thrombosis. Lancet 1969;2:230–232.

217. Bounameaux H, de Moerloose P, Perrier A, Miron MJ. D-dimer testing in suspected venous thromboembolism: an update. Q J Med 1997;90:437–442.

218. Righini M, Goehring C, Bounameaux H, Perrier A. Influence of age on performances of common diagnostic tests in suspected pulmonary embolism. Am J Med 2000(in press).

219. Miron MJ, Perrier A, Bounameaux H, et al. Contribution of noninvasive evaluation to the diagnosis of pulmonary embolism in hospitalized patients. Eur Respir J 1999;13:1365–1370.

220. Ginsberg JS, Wells PS, Kearon C, et al. Sensitivity and specificity of a rapid whole-blood assay for D-dimer in the diagnosis of pulmonary embolism. Ann Intern Med 1998;129:1006–1011.

221. Bounameaux H, de Moerloose P, Perrier A, Reber G. Plasma measurement of D-dimer as diagnostic aid in suspected venous thromboembolism: an overview. Thromb Haemost 1994;71:1–6.

222. Van Beek EJR, van den Ende B, Berckmans RJ, et al. A comparative analysis of D-dimer assays in patients with clinically suspected pulmonary embolism. Thromb Haemost 1993;70:408–413.

223. De Moerloose P, Desmarais S, Bounameaux H, et al. Contribution of a new, rapid, individual and quantitative automated D-dimer ELISA to exclude pulmonary embolism. Thromb Haemost 1996;75:11–13.

224. Oger E, Leroyer C, Bressollette L, et al. Evaluation of a new, rapid, and quantitative D-dimer test in patients with suspected pulmonary embolism. Am J Respir Crit Care Med 1998;158:65–70.

225. Reber G, Bounameaux H, Perrier A, de Moerloose P. Performances of a new, rapid and automated microlatex D-dimer assay for the exclusion of pulmonary embolism in symptomatic outpatients. Thromb Haemost 1998;80:719–720.

226. Ginsberg JS, Wells PS, Brill-Edwards P, et al. Application of a novel and rapid whole blood assay for D-dimer in patients with clinically suspected pulmonary embolism. Thromb Haemost 1995;73:379–386.

227. Turkstra F, van Beek EJR, ten Cate JW, Büller HR. Rediable rapid blood test for the exclusion of venous thromboembolism in symptomatic outpatients. Thromb Haemost 1996;76:9–11.

228. Carson JL, Kelley MA, Duff A, Palevitch M. The clinical course of pulmonary embolism. N Engl J Med 1992;326:1240–1245.

229. Miron MJ, Perrier A, Bounameaux H, et al. Contribution of noninvasive evaluation to the diagnosis of pulmonary embolism in hospitalized patients. J Gen Intern Med 1998;13:20.

230. McIntyre KM, Sasahara AA. Determinants of right ventricular function and hemodynamics after pulmonary embolism. Chest 1974;65:534–543.

231. Azarian R, Wartski M, Collignon MA, et al. Lung perfusion scans and hemodynamics in acute and chronic pulmonary embolism. J Nucl Med 1997;38:980–983.

232. Molloy WD, Lee KY, Girling L, Schick GU, Prewitt RM. Treatment of shock in a canine model of pulmonary embolism. Am Rev Respir Dis 1984;130:870–874.

233. Adams JE, Siegel BA, Goldstein ML, et al. Elevation of CK-MB following pulmonary embolism. Chest 1992;101:1203–1206.

234. Ramirez-Rivera A, Gutierrez-Fajardo P, Jerjes-Sanchez C, et al. Acute right myocardial infarction without significant obstructive coronary lesions secondary to massive pulmonary embolism. Chest 1993;104:80S.

235. Belenkie I, Dani R, Smith ER, Tyberg JV. Ventricular interaction during experimental acute pulmonary embolism. Circulation 1988;78:761–768.

236. Belenkie I, Dani R, Smith ER, Tyberg JV. Effects of volume loading during experimental acute pulmonary embolism. Circulation 1989;80:178–188.

237. Ozier Y, Dubourg O, Farcot JC, Bazin M, Jardin F, Margairaz A. Circulatory failure in acute pulmonary embolism. Intensive Care Med 1984;10:91–97.

238. Mercat A, Diehl JL, Meyer G, Teboul J-L, Sors H. Hemodynamic effects of fluid loading in acute massive pulmonary embolism. Crit Care Med 1999;27:540–544.

239. Jardin F, Gurdjian F, Margairaz A. Effect délétčre de l‘isoprénaline au cours d‘une embolie pulmonaire massive. Nouv Presse Med 1977;6:1878.

240. Molloy DW, Lee KY, Jones D, Penner B, Prewitt RM. Effects of noradrenaline and isoproterenol on cardio-pulmonary function in a canine model of acute pulmonary hypertension. Chest 1985;88:432–435.

241. Ducas J, Stitz M, Gu S, Schick U, Prewitt RM. Pulmonary vascular pressure-flow characteristics: effects of dopamine before and after pulmonary embolism. Am Rev Respir Dis 1992;148:307–312.

242. Jardin F, Genevray B, Brun-Ney D, Margairaz A. Dobutamine. A hemodynamic evaluation in pulmonary embolism shock. Crit Care Med 1985;13:1009–1012.

243. Boulain T, Lanotte R, Legras A, et al. Efficacy of epinephrine therapy in shock complicating pulmonary embolism. Chest 1993;104:300–302.

244. Delcroix M, Melot C, Lejeune P, Leeman M, Naeije R. Effects of vasodilators on gas exchange in acute canine embolic pulmonary hypertension. Anesthesiology 1990;72:77–84.

245. Huet Y, Brun-Buisson C, Lemaire F, Teisseire B, Lhoste F, Rapin M. Cardiopulmonary effects of ketanserin infusion in human pulmonary embolism. Am Rev Respir Dis 1987;135:114–117.

246. Böttiger BW, Motsch J, Dörsam J, et al. Inhaled nitric oxide selectively decreases pulmonary artery pressure and pulmonary vascular resistance following acute massive pulmonary microembolism in piglets. Chest 1996;110:1041–1047.

247. Capellier G, Jacques T, Balay P, et al. Inhaled nitric oxide in patients with pulmonary embolism. Intensive Care Med 1997;1089–1092.

248. Urokinase Pulmonary Embolism Trial (UPET). A national cooperative study. Circulation 1973;47(Suppl. II):1–130.

249. Jardin F, Gurdjian F, Desfonds P, Fouilladieu JL, Margairaz A. Hemodynamic factors influencing arterial hypoxemia in massive pulmonary embolism with circulatory failure. Circulation 1979;59:909–912.

250. Alpert JS, Smith R, Carlson J, et al. Mortality in patients treated for pulmonary embolism. JAMA 1976;236:1477–1480.

251. Goldhaber SZ, Haire WD, Feldstein ML, et al. Alteplase versus heparin in acute pulmonary embolism: randomised trial assessing right-ventricular function and pulmonary perfusion. Lancet 1993;341:507–511.

252. Konstantinides S, Geibel A, Olschewski M, et al. Association between thrombolytic treatment and the prognosis of hemodynamically stable patients with major pulmonary embolism. Circulation 1997;96:882–888.

253. Dalla-Volta S, Palla A, Santolicandro A, et al. PAIMS 2: alteplase combined with heparin versus heparin in the treatment of acute pulmonary embolism. Plasminogen activator Italian multicenter study 2. J Am Coll Cardiol 1992;20:520–526.

254. Tibbutt DA, Davies JA, Anderson JA, et al. Comparison by controlled clinical trial of streptokinase and heparin in treatment of life-threatening pulmonary embolism. Br Med J 1974;1:343–347.

255. Stein PD, Hull RD, Raskob G. Risks for major bleeding from thrombolytic therapy in patients with acute pulmonary embolism. Ann Intern Med 1994;121:313–317.

256. Mikkola KM, Patel SR, Parker JA, Grodstein F, Goldhaber SZ. Increasing age is a major risk factor for hemorrhagic complications after pulmonary embolism thrombolysis. Am Heart J 1997;134:69–72.

257. Meyer G, Charbonnier B, Stern M, Brochier M, Sors H. Thrombolysis in acute pulmonary embolism. In: Julian DG, Kubler W, Norris RM, Swan HJ, Collen D, Verstraete M, eds. Thrombolysis in cardiovascular disease. New-York, Marcel Dekker, 1989:337–360.

258. Meyer G, Gisselbrecht M, Diehl JL, Journois D, Sors H. Incidence and predictors of major hemorrhagic complications from thrombolytic therapy in patients with massive pulmonary embolism. Am J Med 1998;105:472–477.

259. Kanter DS, Mikkola KM, Patel SR, Parker JA, Goldhaber SZ. Thrombolytic therapy for pulmonary embolism. Frequency of intracranial hemorrhage and associated risk factors. Chest 1997;111:1241–1245.

260. Levine M, Hirsh J, Weitz J, et al. A randomized trial of a single bolus dosage regimen of recombinant tissue plasminogen activator in patients with acute pulmonary embolism. Chest 1990;98:1473–1479.

261. The PIOPED Investigators. Tissue plasminogen activator for the treatment of acute pulmonary embolism. Chest 1990;97:528–533.

262. Ly B, Arnesen H, Eie H, Hol R. A controlled clinical trial of streptokinase and heparin in the treatment of major pulmonary embolism. Acta Med Scand 1978;203:465–470.

263. Jerjes-Sanchez C, Ramirez-Rivera A, De Lourdes Garcia M, et al. Streptokinase and heparin versus heparin alone in massive pulmonary embolism: A randomised controlled trial. J Thromb Thrombolys 1995;2:227–229.

264. Goldhaber SZ, Heit J, Sharma GVRK, et al. Randomised controlled trial of recombinant tissue plasminogen activator versus urokinase in the treatment of acute pulmonary embolism. Lancet 1988;2:293–298.

265. Meyer G, Sors H, Charbonnier B, et al. Effects of intravenous urokinase versus alteplase on total pulmonary embolism: A European multicenter double-blind trial. J Am Coll Cardiol 1992;19:239–245.

266. Sors H, Pacouret G, Azarian R, Meyer G, Charbonnier B, Bassand JP, Simonneau G. Hemodynamic effects of bolus versus two hour infusion of alteplase in acute massive pulmonary embolism. A randomized controlled multicenter trial. Chest 1994;106:712–717.

267. Goldhaber SZ, Agnelli G, Levine MN. Reduced dose bolus alteplase vs conventional alteplase infusion for pulmonary embolism thrombolysis. An international multicenter randomized trial. Chest 1994;106:718–724.

268. Meneveau N, Schiele F, Metz D, et al. Comparative efficacy of a two hour regimen of streptokinase versus alteplase in acute massive pulmonary embolism: immediate clinical and hemodynamic outcome and one-year follow-up. J Am Coll Cardiol 1998;32:1057–1063.

269. The Columbus investigators. Low-molecular-weight heparin in the treatment of patients with venous thromboembolism. N Engl J Med 1997;337:657–662.

270. Simonneau G, Sors H, Charbonnier B, et al. A comparison of low-molecular-weight heparin with unfractionated heparin for acute pulmonary embolism. N Engl J Med 1997;337:663–669.

271. Urokinase-Streptokinase Embolism Trial. A cooperative study. Phase 2 results. JAMA 1974;229:1606–1613.

272. The UKEP study. Multicentre clinical trial on two local regimens of urokinase in massive pulmonary embolism. Eur Heart J 1987;8:2–10.

273. Goldhaber SZ, Kessler CM, Heit JA, et al. Recombinant tissue-type plasminogen activator versus a novel dosing regimen of urokinase in acute pulmonary embolism: a randomized controlled multicenter trial. J Am Coll Cardiol 1992;20:24–30.

274. Berger RL, Ashraf MM. Letters to the editor: Pulmonary embolectomy. J Thorac Cardiovasc Surg 1991;94:154–156.

275. Vieillard-Baron A, Qanadli SD, Antakly Y, et al. Transesophageal echocardiography for the diagnosis of pulmonary embolism with acute cor pulmonale: a comparison with radiological procedures. Intensive Care Med 1998;24:429–433.

276. Meyer G, Tamisier D, Sors H, et al. Pulmonary embolectomy: a 20 year experience at one center. Ann Thorac Surg 1991;51:232–236.

277. Robinson RJ, Fehrenbacher J, Brown JW, Madura JA, King H. Emergent pulmonary embolectomy: the treatment for massive pulmonary embolus. Ann Thorac Surg 1986;42:52–55.

278. Beall AC. Pulmonary embolectomy. Ann Thorac Surg 1991;51:179.

279. Bauer EP, Laske A, von Segesser L, Carrel T, Turina M. Early and late results after surgery for massive pulmonary embolism. Thorac Cardiovasc Surg 1991;39:353–356.

280. Von Segesser L, Bauer E, Jenni R, Turina M. Improved forceps for pulmonary embolectomy. Ann Thorac Surg 1991;52:1185–1186.

281. Ohteki H, Norita H, Sakai M, Narita Y. Emergency pulmonary embolectomy with percutaneous cardiopulmonary bypass. Ann Thorac Surg 1997;63:1584–1586.

282. Mohan CR, Hoballah JJ, Sharp WJ, Kresowik TF, Lu CT, Corson JD. Comparative efficacy and complications of vena caval filters. J Vasc Surg 1995;21:235–246.

283. Haire WD. Vena caval filters for the prevention of pulmonary embolism. N Engl J Med 1998;338:463–464.

284. Doerge HC, Schoendube FA, Loeser H, Walter M, Messmer BJ. Pulmonary embolectomy: review of a 15 year experience and role in the age of thrombolytic therapy: early and late results. Thorac Cardiovasc Surg 1999;47:9–13.

285. Stulz P, Schläpfer R, Feer R, Habicht J, Grädel E. Decision making in the surgical treatment of massive pulmonary embolism. Eur J Cardio-thorac Surg 1994;8:188–193.

286. Meyer G, Diehl JL, Philippe B, Reynauld P, Sors H. Pulmonary embolectomy in pulmonary embolism: surgery and endoluminal techniques. Arch Mal Couer Vaiss 1995;88:1777–1780.

287. Greenfield LJ, Proctor MC, Williams DM, et al. Long-term experience with transvenous catheter pulmonary embolectomy. J Vasc Surg 1993;18:450–458.

288. Timsit JF, Reynaud P, Meyer G, Sors H. Pulmonary embolectomy by catheter device in massive pulmonary embolism. Chest 1991;100:655–658.

289. Hyers TM, Agnelli G, Hull RD, Weg JG, Morris TA, Samama M, Tapson V. Anti-thrombotic therapy for venous thromboembolic disease. Chest 1998;114/5(Suppl.):561S–578S.

290. Brandjes DPM, Heijboer H, Buller HR, de Rijk M, Jagt H, ten Cate JW. Acenocoumarol and heparin compared with acenocoumarol alone in the initial treatment of proximal vein thrombosis. N Engl J Med 1992;327:1485–1489.

291. Raschke RA, Reilly BM, Guidry JR, et al. The weight-based heparin dosing nomogram compared with a standard care nomogram a randomized controlled trial. Ann Intern Med 1993;119:874–881.

292. Anand SS, Bates S, Ginsberg JS, et al. Recurrent venous thrombosis and heparin therapy: an evaluation of the importance of early activated partial thromboplastin times. Arch Intern Med 1999;159:2029–2032.

293. Levine MN, Hirsh J, Gent M, et al. A randomized trial comparing activated thromboplastin time with acute venous thromboembolism requirung large daily doses of heparin. Arch Intern Med 1994;154:49–56.

294. Young E, Prins M, Levine MN, Hirsh J. Heparin binding to plasma proteins: an important mechanism for heparin resistance. Thromb Haemost 1992;67:639–643.

295. Levine MN, Raskob G, Landerfeld S, Hirsh J. Hemorrhagic complications of anticoagulant treatments. Chest 1995;108(Suppl.):276S–290S.

296. Hirsh J, Raschke R, Warkentin TE, Dalen JE, Deykin D, Poller J. Heparin: mechanism of action, pharmacokineties, dosing considerations, monitoring efficacy, and safety. Chest 1995;108(Suppl.):258S–275S.

297. Warkentin TF, Levine MN, Hirsh J, et al. Heparin induced thrombocytopenia in patients treated with low molecular weight heparin or unfractionated heparin. N Engl J Med 1995;332:1330–1335.

298. Koopman MM, Prandoni P, Piovella F, et al. Treatment of venous thrombosis with intravenous unfractionated heparin administered in the hospital as compared with subcutaneous low molecular weight heparin administered at home. The TASMMAN Study group. N Engl J Med 1996;334:682–687.

299. Levine MN, Gent M, Hirsh J, et al. A comparison of low molecular weight heparin administered primarily at home with unfractionated heparin administered in the hospital for proximal deep vein thrombosis. N Engl J Med 1996;334:677–681.

300. Lindmarker P, Holmstrom M. Use of low molecular weight heparine (dalteparin) once daily, for the treatment of deep vein thrombosis. A feasibility and health economic study in an outpatient setting. J Intern Med 1996;240:395–401.

301. Koopman MMW, Buller HR. Low molecular weight heparins in the treatment of venous thromboembolism. Ann Intern Med 128;12:1037–1039.

302. Kearon C, Hirsh J. Management of anticoagulation before and after elective surgery. N Engl J Med 1997;336:1506–1511.

303. Thomson AJ, Walker ID, Greer IA. Low molecular weight heparins for immediate management of thromboembolic disease in pregnancy. Lancet 1998;352:1904.

304. Prandoni P, Lensing AWA, Cogo A, et al. The long term clinical course of acute deep venous thrombosis. Ann Intern Med 1996;125:1–7.

305. Khamashta MA, Cuadrado MJ, Mujie F, Taub NA, Hunt BJ, Hughes GRV. The management of thrombosis in the antiphospholipid antibody syndrome. N Engl J Med 1995;332:993–997.

306. Moll S, Ortel TL. Monitoring warfarin therapy in patients with lupus anticoagulants. Ann Intern Med 1997;127:177–185.

307. Warkentin TE, Kelton JG. A 14-year study of heparin-induced thrombocytopenia. Am J Med 1996;101:502–507.

308. Warkentin TE, Elavathil L, Hayward CPM, Johnston MA, Russett H, Kelton JG. The pathogenesis of venous limb gangrene associated with heparin-induced thrombocytopenia. Ann Intern Med 1997;127:804–812.

309. Magnani HN. Heparin-induced thrombocytopenia (HIT): an overview of 230 patients treated with Orgaran. Thromb Haemost 1993;70:554–561.

310. Schwatz RP Jr, Becker JCP, Brooks RL, et al. The preclinical and clinical pharmacology of novastan (Argatroban): a small molecule, direct thrombin inhibitor. Clin Appl Thromb Haemost 1997;3:1–15.

311. Hirsch J, Dalen JE, Anderson DR, et al. Oral anticoagulants. Mechanism of action, clinical effectiveness and optimal therapeutic range. Chest 1998;114/5(Suppl.):445S–469S.

312. Harrison L, Johnston M, Massicotte MP, et al. Comparison of 5 mg and 10 mg loading doses in initiation of warfarin therapy. Ann Intern Med 1997;126:133–136.

313. Gallus A, Jackaman J, Tillett J, et al. Safety and efficacy of warfarin started early after submassive venous thrombosis or pulmonary embolism. Lancet 1986;2:1293–1296.

314. Hull RD, Raskob GE, Rosenblum D, et al. Heparin for 5 days as compared with 10 days in the initial treatment of proximal venous thrombosis. N Engl J Med 1990;322:1260–1264.

315. Hull RD, Hirsh J, Jay R, et al. Different intensities of oral anticoagulant therapy in the treatment of proximal vein thrombosis. N Engl J Med 1982;307:1676–1681.

316. Levine MN, Hirsh J, Gent M, et al. Optimal duration of oral anticoagulant therapy. A randomised trial comparing four weeks with three months of warfarin in patients with proximal deep vein thrombosis. Thromb Haemost 1995;74:606–611.

317. Prandoni P, Lensing AWA, Büller HR, et al. Deep vein thrombosis and the incidence of subsequent symptomatic cancer. N Engl J Med 1992;327:1128–1133.

318. Research Committee of the British Thoracic Society. Optimum duration of anticoagulation for deep vein thrombosis and pulmonary embolism. Lancet 1992;340:873–876.

319. Schulman S, Rhedin AS, Lindmarker P, et al. A comparison of six weeks with six months of oral anticoagulant therapy after a first episode of venous thromboembolism. N Engl J Med 1995;332:1661–1665.

320. Kearon C, Gent M, Hirsh J, et al. A comparison of three months of anticoagulation with extended anticoagulation for a first episode of idiopathic venous thromboembolism. N Engl J Med 1999;340:901–907.

321. Schulman S, Granquist S, Holmström M, et al. The duration of oral anticoagulant therapy after a second episode of venous thromboembolism. N Engl J Med 1997;336:393–398.

322. Landefeld CS, Rosenblatt MW, Goldman L. Bleeding in outpatients treated with warfarin: relation to the prothrombin time and important remediable lesions. Am J Med 1989;87:153–159.

323. Crowther MA, Donovan D, Harrison L, et al. Low dose oral vitamin K reliably reverses over-anticoagulation due to warfarin. Thromb Haemost 1998;79:1116–1118.

324. Brochmans AW, Bertina RM, Loeliger EA, et al. Protein C and the development of skin necrosis during anticoagulant therapy. Thromb Haemost 1983;49:244–251.

325. Grimaudo V, Gueissaz F, Hauert J, et al. Necrosis of skin induced by coumarin in a patient deficient in protein S Br Med J 1989;298:233–234.

326. Everett RN, Jones FL. Warfarin induced skin necrosis: a cutaneous sign of malignancy? Post Grad Med 1983;79:97–103.

327. Ginsberg JS, Hirsh J, Turner DC, Levine MN, Burrows R. Risks to the foetus of anticoagulant therapy during pregnancy. Thromb Haemost 1989;61:197–203.

328. Sanson BJ, Lensing AWA, Prinz MH, et al. Safety of low molecular weight heparin in pregnancy: a systematic review. Thromb Haemost 1999;81:668–672.

329. Tadavarthy SM, Castaneda-Zuniga W, Salomonwitz E, et al. Kimray Greenfield vena cava filters: percutaneous introduction. Radiology 1984;151:525–526.

330. Greenfield LJ, Proctor MC. Current indications for caval interruption should they be liberalized in view of improving technology? Semin Vasc Surg 1996;9:50–58.

331. Thery C, Asseman P, Amrouni N, et al. Use of a new removable vena cava filter in order to prevent pulmonary embolism in patients submitted to thrombolysis. Eur Heart J 1990;11:334–341.

332. Bovyn G, Gory P, Reynaud P, Ricco JB. The tempofilter®: a multicenter study of a new temporary caval filter implantable for up to six weeks. Ann Vasc Surg 1997;11:520–528.

333. Greenfield LJ, Cho KJ, Proctor M, et al. Results of a multicenter study of the modified hook-titanium Greenfield filter. J Vasc Surg 1991;14:253–257.

334. Ricco JB, Crochet D, Sebicotte P, et al. Percutaneous transvenous caval interruption with the ‘LGM’ filter: early results of a multicenter trial. Ann Vasc Surg 1988;2:242–247.

335. Simon M, Athanasoulis CA, Kim D, et al. Simon Nitinol inferior vena cava filter: initial clinical experience. Radiology 1989;172:99–103.

336. Roehm JOF Jr. The Bird’s nest filter: a new percutaneous transcatheter inferior vena cava filter. J Vasc Surg 1984;1:498–501.

337. Greenfield LJ, Cho KJ, Proctor M, Sobel M, Sham S, Wingo J. Late results of supra-renal Greenfield filter placement. Arch Surg 1992;127:969–973.

338. Steward JR, Peyton JWR, Crute LL, Greenfield LJ. Clinical results of suprarenal placement of the Greenfield vena cava filter. Surgery 1982;92:1–4.

339. Ballew KA, Philbrick JT, Becker DM. Vena cava filter devices. Clin Chest Med 1995;16:295–305.

340. Becker DM, Philbrick JT, Selby JB. Inferior vena cava filters, indications, safety, effectiveness. Arch Intern Med 1992;152:1985–1994.

341. Crochet DP, Stora O, Ferry D, et al. Vena Tech-LGM filter: long term results of a prospective study. Radiology 1993;188:857–860.

342. Decousus H, Leizorovicz A, Parent F, et al. A clinical trial of vena cava filters with prevention of pulmonary embolism in patients with proximal deep vein thrombosis. N Engl J Med 1998;338:409–415.

343. Kolachalam RB, Julian TB. Clinical presentation of thrombosed Greenfield filters. Vasc Surg 1990;9:666–670.

344. Castellani L, Nicaise M, Pietri J, et al. Transvenous interruption of the inferior vena cava. Int Angiol 1987;6:299–306.

345. Roehm JOF Jr, Johnsrude IS, Barth MH, Gianturco C. The Bird’s nest inferior vena cava filter: progress report. Radiology 1988;168:745–749.

346. Golveke PJ, Garrett WV, Thompson JE, et al. Interruption of the vena cava by means of the Greenfield filter: expanding the indications. Surgery 1988;103:111–117.

347. Patton JH, Fabian TC, Cruce MA, Minard G, Pritchard EF, Kudsk KA. Prophylactic Greenfield filters: acute complications and long term follow-up. J Trauma 1996;41:231–237.

348. Rogers FB, Strindberg G, Shackford SR, et al. Five year follow-up of prophylactic vena cava filters in high-risk trauma patients. Arch Surg 1998;133:406–411.

349. Vos LD, Tielbeek AV, Bom EP, Gooszen HC, Vroegindeweij D. The Gunther temporary inferior vena cava filter for short term protection against pulmonary embolism. Cardiovasc Intervent Radiol 1997;20:91–97.

350. Rochat RW, Koonin LM, Atrash HK, Jewett JF. Maternal mortality in the United States: report from the Maternal Mortality Collaborative. Obset Gynecol 1988;72:91–97.

351. Sachs BP, Brown DA, Driscoll SG, et al. Maternal mortality in Massachusetts. Trends and prevention. N Engl J Med 1987;316:667–672.

352. Bergqvist A, Bergqvist D, Hallbook T. Deep vein thrombosis during pregnancy. A prospective study. Acta Obstet Gynecol Scand 1983;62:443–448.

353. Kierkegaard A. Incidence and diagnosis of deep vein thrombosis associated with pregnancy. Acta Obstet Gynecol Scand 1983;62:239–243.

354. Rutherford S, Montoro M, McGehee W, Strong T. Thromboembolic disease associated with pregnancy: a 11-year review. Am J Obstet Gynecol 1991;164:286.

355. Macklon NS, Greer IA. Venous thromboembolic disease in obstetrics and gynaecology: the Scottish experience. Scott Med J 1996;41:83–86.

356. Ikard RW, Ueland K, Folse R. Lower limb venous dynamics in pregnant women. Surg Gynecol Obstet 1971;132:483–488.

357. Macklon NS, Greer IA, Bowman AW. An ultrasound study of gestational and postural changes in the deep venous system of the leg in pregnancy. Br J Obstet Gynaecol 1997;104:191–197.

358. Ginsberg JS, Brill-Edwards P, Burrows RF, et al. Venous thrombosis during pregnancy: leg and trimester of presentation. Thromb Haemost 1992;67:519–520.

359. British Thoracic Society Consensus Committee. Suspected acute pulmonary embolism: a practical approach. Thorax 1997;52:S2–S21.

360. Ang CK, Tan TH, Walters WA, Wood C. Postural influence on maternal capillary oxygen and carbon dioxide tension. Br Med J 1969;4:201–203.

361. Ginsberg S, Hirsh J, Rainbow AJ, Coates G. Risks to the fetus of radiologic procedures used in the diagnosis of maternal venous thromboembolic disease. Thromb Haemost 1989;61:189–196.

362. Winer-Muram HT, Boone JM, Tankiwale A, Lombardo GL, Russi TJ, Muram D. Helical CT for pregnant patients with suspected pulmonary embolism – is it safe? Radiology 1999;213(P):128.

363. Francalanci I, Comeglio P, Liotta AA, et al. D-dimer concentrations during normal pregnancy, as measured by ELISA. Thromb Res 1995;78:399–405.

364. Omri A, Delaloye JF, Andersen H, Bachmann F. Low molecular weight heparin Novo (LHN-1) does not cross the placenta during the second trimester of pregnancy. Thromb Haemost 1989;61:55–56.

365. Lensing AW, Prins MH, Davidson BL, Hirsh J. Treatment of deep venous thrombosis with low-molecular-weight heparins. A meta-analysis. Arch Intern Med 1995;155:601–607.

366. Melissari E, Parker CJ, Wilson NV, et al. Use of low molecular weight heparin in pregnancy. Thromb Haemost 1992;68:652–656.

367. Shaul WL, Emery H, Hall JG. Chondrodysplasia punctata and maternal warfarin use during pregnancy. Am J Dis Child 1975;129:360–362.

368. Shaul WL, Hall JG. Multiple congenital anomalies aassociated with oral anticoagulants. Am J Obstet Gynecol 1977;127:191–198.

369. Hall JG, Pauli RM, Wilson KM. Maternal and fetal sequelae of anticoagulation during pregnancy. Am J Med 1980;68:122–140.

370. Ginsberg JS, Hirsh J. Use of antithrombotic agents during pregnancy. Chest 1998;114:524S–30S.

371. Dahlman TC, Hellgren MS, Blomback M. Thrombosis prophylaxis in pregnancy with use of subcutaneous heparin adjusted by monitoring heparin concentration in plasma. Am J Obstet Gynecol 1989;161:420–425.

372. Chan WS, Ginsberg JS. Management of venous thromboembolism in pregnancy. In: Oudkerk M, Van Beek EJR, Ten Cate JW, eds. Pulmonary Embolism. Berlin: Blackwell Science 1999:430–441.

373. Turrentine MA, Braems G, Ramirez MM. Use of thrombolytics for the treatment of thromboembolic disease during pregnancy. Obstet Gynecol Surv 1995;50:534–541.

Appendix 1: ESC Board and SCI Committee Reviewers

Lars Rydén, MD, FESC, Department of Cardiology, Karolinska Hospital, Stockholm, Sweden

Maarten Simoons, MD, FESC, Thoraxcenter, University Hospital Rotterdam, Netherlands

Ali Oto, MD, FESC, Medical Office, Cankaya, Ankara, Turkey

Jean-Pierre Bassand, MD, FESC, Service de Cardiologie, Pole Coeur-Poumons, C.H.U. Jean Minjoz, Besancon, France

Raimund Erbel, MD, FESC, Abteilung fur Kardiologie, Universitat GSH Essen, Germany

Barbara Mulder, Academic Medical Centre, Amsterdam, NL

Appendix 2: ESC Task Force on Pulmonary Embolism

Core Writing Group:

Edwin J.R. van Beek, MD, PhD, FRCR, Section of Academic Radiology, Royal Hallamshire Hospital, Sheffield, United Kingdom (Editor)

Bernard Charbonnier, MD, FESC, Department of Cardiology, University Hospital Trousseau, Tours, France Guy Meyer, MD, Respiratory and Intensive Care, Hôpital Laennec, Paris, France

Mario Morpurgo, MD, FESC, Ospedale San Carlo Borromeo, Milano, Italy

Antonio Palla, MD, Dipartimento Cardio Toracico, Universitŕ di Pisa, Italy

Arnaud Perrier, MD, PD, Medical Clinics 1 and 2, Department of Internal Medicine, Geneva University Hospital, Geneva, Switzerland

Adam Torbicki, MD, FESC, Department of Chest Medicine, Institute of Tuberculosis and Lung Diseases, Warszawa, Poland (Chair)

Členovia:

Nazzareno Galie, MD, FESC, Institute of Cardiology, University of Bologna, Italy (I)

Günter Görge, MD, FESC, Department of Cardiology, Lung Disease, Angiology, and Intensive Care Klinikum Saarbrücken, Germany

Christian J. Herold, MD, Department of Diagnostic Radiology, I University of Vienna, General Hospital, Vienna, Austria (representative European Association of Radiology)

Steen E. Husted, MD, DMSc, Department of Cardiology and Medicine A

Aarhus Amtssygehus, University Hospital of Aarhus, Aarhus C, Denmark

Vlastimil Jezek, MD, FESC, Czech Republic (passed away 1997)

Meinhardt Kneussl, MD, FESC, Department of Peumonology I University of Vienna, General Hospital, Vienna, Austria (A)

Wolfgang Kasper, MD, Medizinische Klinik 1, Kardiologie, Angiologie und Pneumologie, St. Josefs-Hospital, Wiesbaden, Germany

Alyn H. Morice, Academic Department of Medicine, Castle Hill Hospital, Cottingham, Hull, United Kingdom (representative European Respiratory Society)

Dominique Muset, MD, Department of Radiology, Hôpital Antoine-Béclčre, Paris XI University, Clamart, France (representative European Association of Radiology)

Michel M. Samama, Laboratoire ď Hematologie, Hôtel Dieu, Paris, France

Gerard Simonneau, MD, Service de Pneumonologie, Hôpital Antoine-Béclere, Paris XI University, Clamart, France

Herve Sors (F), service de pneumologie-réanimation, Hôpital Laennec, Paris, France

Michael de Swiet, Queen Charlottes Hospital for Women, London, United Kingdom

Marko Turina, MD, FESC, Herz- und Gefasschirurgie, Universitatsspital Zurich, Switzerland

Internal reviewers:

Gerhard Kronik, MD, FESC, Department of Internal Medicine, Krankenhaus Krems, Krems, Austria

Jiri Widimsky, MD, FESC, Department of Cardiology, Klinika Kardiologie IKEM, Praha, Czech Republic.

 

Správnosť prekladu:
MUDr. Iveta Šimková, CSc.
prof. MUDr. Rafael Redhammer, CSc.

doc. MUDr. Vasiľ Hricák, CSc.
MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.

(c)2001 by Symekard s.r.o.